İzmir’de Permakültüre Giriş Kursu

26-27 Nisan 2014 tarihleri arasından Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü tarafından İzmir’de Permakültüre Giriş Kursu gerçekleştirecek. Permakültürün ne olduğunun özünü kavramak isteyen herkesin faydalanabileceği 2 günlük bir kursun eğitmenleri ise İstanbul Permakültür Kolektifi’nin kurucuları Dilek Yalçın Demiralp ve Seda Ergazi. Kaçırmamanızı önerdiğimiz bu kursun çağrı metni ise;

İzmir’de Permakültüre Giriş Kursu

Permakültür tasarım kuramının ve ilkelerinin ele alındığı giriş kursu; kentselden kırsala, küçükten büyük ölçeğe birçok farklı durumda ve iklim koşullarında sürdürülebilir insan yerleşimleri tasarımının ve bu bağlamda gıda üretimi, ev tasarımı, inşaat, enerji tasarrufu ve üretimi, ve permakültür çözümlerini destekleyecek alternatif iktisadi yapılanmalar ve hukuki stratejiler gibi konuların ayrıntılı bir şekilde incelendiği 72 saatlik Permakültür Tasarım sertifikası (PDC) kursunun bir özeti niteliğindedir. Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur.

Tarih: 26-27 Nisan 2014
Yer: Kurs, STGM İzmir Yerel Destek Merkezi’nde yapılacaktır.
Adres: 1375 Sok. 24/8 35220 Alsancak, İzmir

Kurs içeriğinden bazı konu başlıkları:
– Permakültür İlkeleri
– Geniş Ölçekli Saha Tasarımı
– Örüntü Kavrayışı
– Ev Bahçesi Tasarımı
– Kent ve Topluluk Stratejileri

Program:
10:00-11:30 (Ders)
11:30-12:00 (Çay/Kahve İkramı)
12:00-13:30 (Ders)
13:30-14:30 (Öğle arası)
14:30-16:00 (Ders)
16:00-16:30 (Çay/Kahve İkramı)
16:30-18:00 (Ders)

Eğitmenler:

Dilek Yalçın Demiralp : İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği ve İşletme İktisadı Enstitüsü mezunu.
Uzun yıllar yönetici, sosyal denetçi, sistem denetçisi olarak çalıştıktan sonra İngiltere’ye gitti ve 6 yılın sonunda yurda döndü.
2009 yılında ”Çocuğumu nasıl doğru beslerim?” sorusundan yola çıkarak permakültür ile tanıştı ve beslenmenin çok ötesinde bir dünya olduğunun farkına vardı.
2011 yılında Permablitz İstanbul’un ilk gününden itibaren grubun içerisinde ve çalışmalarında yeraldı.
2012 yılında Mustafa Bakır ve Rhamis Kent’ten Permakültür Tasarım Sertifikasını aldı.
2013 yılında Mustafa Bakır’ın eğitmenliğinde ”PDC Eğitmen Eğitimi” kursuna, Senem Tüfekçioğlu’nun eğitmenliğinde ”Pratik Ev Permakültürü” kursuna ve Art of Hosting‘e katıldı.
2013 Şubatında İstanbul Permakültür Kolektifi‘ni, Seda Ergazi ile birlikte kurdu. Bu tarihten beri permakültür ve topluluk oluşturma ile ilgili kursları, atölyeleri, eğitimleri hem düzenliyor, hem de katılıyor. Doğal Arıcılık (eğitmen Debra Roberts), Arıcılar için Doğal Arıcılık (eğitmen Debra Roberts) Şehirde Permakültür (Steve Read ve Jillian Hovey ile iki ayrı zamanda), Kompost ve Solucan Kompostu (eğitmen İlknur Urkun), Kompost ve Bokashi Kompostu (eğitmen Emre Rona) bunlardan bazıları…
2012 yılından beri özel bir anaokulunun iki ayrı şubesinde 4-5 yaş grubu çocuklara Doğa ve Çocuk dersi veriyor.
En çok tüketenlerin şehirler olduğuna ve şehirde permakültürle fark yaratılabileceğine; çocuklarımıza, normal giden düzenin negatifliklerini daha azaltan bir gelecek bırakılabileceğine inanıyor.

Uluslararası Permakültür Ağı’ndaki profili için; http://www.permacultureglobal.com/users/5132-z-dilek-yalcin-demiralp

Seda Ergazi 2012′de Şehirde permakültür uygulamalarını deneyimlemek için Permablitz İstanbul oluşumunda kent bahçeleri tasarımı ve uygulamasına katıldı.
2012′de Permakültür Tasarım Sertifikasını (PRI-PDC) ve Kasım 2013 de Eğitmen Eğitimi Sertifikasını (PRI-PTT) aldı.
Şubat 2013′de arkadaşı Dilek Yalçın Demiralp ile İstanbul Permakültür Kolektifini kurdu. Şehirde permakültür ve sürdürülebilirlik üzerine eğitimler, atölyeler ve konferanslar tasarlıyor, organize ediyor.
Katıldığı eğitimler;
– 2012 Mayıs / TPAE Permakültüre Giriş Kursu
Eğitmen: Mustafa F. Bakır
– 2012 Ağustos / TPAE Permakültüre Tasarım Sertifikası
Eğitmen: Mustafa F. Bakır
– 2013 Temmuz / Ekolojik Mimari Saman Balya Ev yapım Eğitimi (11 gün)
Eğitmenler: Matthieu Pedergnana – Ece Aslan – Mukund İyer – Merve Tekin
-2013 Ağustos / Anadolu Jam – Topluluk Oluşturma Deneyimi (8 gün)
Eğitmen: Shilpa Jain
-2013 Kasım / TPAE Permakültür Tasarım Sertifikası Eğitmen Eğitimi (6 gün)
Eğitmen: Mustafa F. Bakır
– 2014 Mart / TPAE Pratik Ev Permakültürü Eğitimi
Eğitmen: Senem Tüfekçioğlu
Uluslararası Permakültür Ağı’ndaki profili için; http://permacultureglobal.com/users/5507-seda-ergazi

Sertifika:
8 oturumdan oluşan toplam 2 günlük bir kurstur. Kursun bitiminde 8 oturuma da devam eden katılımcılara, Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü onaylı sertifika verilecektir.

Ücret:
İki gün için toplam 240 TL+ KDV’dir .

Kayıt ve rezervasyon:
Kurs, Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenmektedir. Kurs en az 10, en fazla 20 kişinin katılımıyla gerçekleşecektir.

Kayıt için http://permacultureturkey.org/kurs-kaydi-permakulture-giris-26-nisan-2014/ bağlantısındaki kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir.

Son kayıt tarihi 25 Nisan’dır. Rezervasyonların kesinleşmesi için bu tarihe kadar ön ödemenin yapılmış olması gerekmektedir. Ön ödeme olarak 100 TL alınacaktır. Geri kalanı etkinlik sırasında nakit veya havale yoluyla ödenecektir.

Etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.