Yeni Yılın Tüketim Değil, Üretim ve Paylaşım Yılı Olabileceğine 10 Kanıt

Bir yıl bitip, yeni bir yıl başlarken çevremizde tüketimi arttıran çağrılara sıkça denk geliriz. Bundan dolayı da yeni yıl denildiğinde aklımıza ilk gelen belki de mağazaların özel indirimleriyle mekanların yeni yıla özel etkinlikleridir. Sizce mutluluğumuzun kaynağı gerçekten de bu tip tüketim çağrılarına kulak vermek olabilir mi? İsterseniz “Yeni Yılın Tüketim Değil, Üretim ve Paylaşım Yılı Olabileceğine 10 Kanıt”a bakıp umutlarımızı yeni yılda da tazeleyelim…

Yeni Yılın Tüketim Değil, Üretim ve Paylaşım Yılı Olabileceğine 10 Kanıt

“Mutluluğun bile parayla ölçüldüğü bir sistemde, gerçek mutluluğun doğa’da olduğunu bilen ve bunu yaşantına uygulamaya çalışanlara…” diyerek paylaşımlarına devam eden Çevreci Etkinlikler olarak sizler için “Yeni Yılın Tüketim Değil, Üretim ve Paylaşım Yılı Olabileceğine 10 Kanıt” adlı bir yazı hazırladık.  Ki bu sadece 10’la sınırlı değil. Şuan yazmadığımız ama yaşantımıza dokunan diğer çevre mücadelesini yürüten dostlarımıza buradan selam olsun!

Sizde yeni yılda desteklediğiniz oluşumlara #DestekleyeceğimÇünkü hashtagiyle yeni yıl mesajınızı gönderebilirsiniz…

Buğday Derneği

buğday derneği

Bireyin doğa ve çevresi içerisinde yaşayabilmesi için bilgilendirilmesi ve becerilerini geliştirebilmesi amacıyla faaliyet alanları yaratılması, bilgi ve kültür alışverişini sağlayan turizm anlayışının geliştirilerek uygulanması yolunda projeler yürüten Buğday Derneği’nin yaptığı çalışmaları yakından takip etmek adına internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz: www.bugday.org

Ayrıca üretim ve paylaşımın önemini vurguladığımız bu yazımızda Buğday Derneği kurucusu Victor Ananias’ın GelecekDaha.Net için verdiği bu değerli röportajı paylaşmadan olmaz!

Doğa Derneği

doğa derneği

2002 yılından beri faaliyet göstererek ülkemiz doğasının sorunları için yapıcı ve yerinde çözümler getirmeyi kendimize ilke edinen Doğa Derneği çalışanları, yerel temsilcileri, üyeleri, gönüllüleri ve kırk binin üzerindeki destekçisiyle geniş kitlelere ulaşmakta.

Vizyonu insanın bütün varlıklara ve ekolojik bütüne saygı duyduğu; var oluşunun doğa üzerindeki etkisini bilerek yaşadığı ve sonucunda, doğanın korunmasını gerektirmeyecek bir yaşam tarzını benimsediği bir dünyaya ulaşmak olan Doğa Derneği’nin misyonu ise doğa ve insanı bir bütün halinde ele alarak başta “Önemli Doğa Alanları” olmak üzere tüm Türkiye’de sathında doğanın yaşamasını sağlamaktır.

Doğa Derneği’nin yaptığı çalışmaları yakından takip etmek adına internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz: www.dogadernegi.org

Doğal Hayatı Koruma Vakfı  – WWF

wwf, doğal hayatı koruma vakfı

Dünyada 100’den fazla ülkede çalışmalar yürüten uluslararası bir doğa koruma kuruluşu olan WWF, küresel ölçekte bir değişim yaratmaya, yeryüzünün en değerli yaşam alanlarını ve canlı türlerini korumayı hedeflemekte. Doğa korumanın ülke sınırlarını aşan boyutu nedeniyle WWF, biyolojik çeşitliliğin korunmasına yönelik mücadelesinde ülkeler arasında işbirliklerinin gerçekleşmesine öncülük etmektedir.

WWF Türkiye küresel iklim değişikliği ve doğal kaynakların sürdürülemez tüketimi gibi insan kaynaklı olan, hem doğal yaşam alanlarının hem de türlerin kaybıyla sonuçlanan tehditleri durdurmayı amaçlar. WWF Türkiye çalışmalarını “ülkemizin doğasının korunması”, “yaşam tarzımızın  değişmesi” ve “iklim değişikliğiyle mücadele” olmak üzere üç ana bileşende yürütür.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın yaptığı çalışmaları yakından takip etmek adına internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz: www.wwf.org.tr

Eşya Kütüphanesi

eşya kütüphanesi

Eşya Kütüphanesi, eşyalarını ödünç alıp vererek çevrendekilerle paylaşmanı kolaylaştıran online bir platformudur. Eşya Paylaş butonuna tıklayarak ödünç vermek istediğin eşyaları listeleyebilir,  Paylaşılan Eşyalar sayfasına göz atabilir ya da ihtiyacınız olan şeyi arayabilirsiniz.

Eşya Kütüphanesi’nin öncelikli hedefi insanlar arasındaki güveni sağlamlaştırmak ve tüketim konusunda bilinçlenme sağlamak. Biz bunun için en uygun yolun para alışverişine girmeden, ödünç alıp verme olduğunu düşündü.

Eşya Kütüphanesi’nin yaptığı çalışmaları yakından takip etmek adına internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz: esyakutuphanesi.com

Good4Trust.org

good4trust

İyiliklerin, güvenin, ekolojik ve sosyal açıdan adaletli ilişkilerin paylaşılarak çoğalması için insanları bir araya getirmeyi amaçlayan Good4Trust.org, iyilik ve güven dolu bir dünya için var.

Good4Trust.org iyiliklerin paylaşıldığı, kendi seçtiğimiz sosyal ve ekolojik açıdan sorumlu ve güvenilir üreticilerden aldığımız hizmet ve ürünlerle onları güçlendirdiğimiz, birbirimize ilham verdiğimiz bir sosyal paylaşım ve etkileşim platformu.

Ve Good4Trust.org ‘un bizlere çağrısı: “Hadi, hemen şimdi bize katıl, sen de iyilik ve güven dolu bir dünya için harekete geç.”

Good4Trust.org yaptığı çalışmaları yakından takip etmek adına internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Uygar Özesmi‘ye kulak verebilirsiniz:

İstanbul Permakültür Kolektifi

istanbul permakültür kolektifi

İstanbul Permakültür Kolektifi, yolları permakültür ile kesişen iki arkadaşın ortak hayali üzerine Şubat 2013’te kuruldu.   Hedefleri arasında İstanbul’da yaşayanlara permakültürün ne olduğunu anlatmak, permakültür ve kapsamakta olduğu konular üzerine film gösterimleri, söyleşiler, atölyeler hazırlamak ve kentli insanın toprakla, sürdürülebilir yaşamla tanışıklığını, bağlarını kuvvetlendirmek var.

İstanbul Permakültür Kolektifi’nin yaptığı çalışmaları yakından takip etmek adına internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca ülkemizde olan bazı permakültür oluşumları ise;

Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü

Bursa Permakültür Kolektifi

Permakültür Çanakkale

Kızıltepe Permakültür Çiftliği

Marmariç Ekolojik Yaşam Derneği

Bayramiç Yeniköy

Slow Food  Hareketi

slow food

Slow Food 150′den fazla ülkede bulunan destekleyicileriyle iyi yemeğin zevkini topluma ve çevreye olan sorumlulukla bir araya getiren bir sivil toplum kuruluşudur. Kar amacı gütmeyen bir dernek olan Slow Food, 1989 yılında fast food ve hızlı yaşam tarzına, yerel geleneklerin yok oluşuna ve insanların ne yediklerine, yedikleri yemeğin nereden geldiğine, tadının nasıl olduğuna ve yaptıkları yemek tercihlerinin dünyanın kalanını nasıl etkilediğine dair ilgilerinin azalmasına karşı Carlo Petrini tarafından kurulmuş bir harekettir.

Slowfood hakkında bilgi almak için: www.slowfood.com’u ziyaret edebilir ve ülkemizdeki farklı  Slow Food oluşumların sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Slow Food Fikir Sahibi Damaklar

Slow Food Foça Zeytindalı

Slow Food Yağmur Böreği

Slow Food Samsun

Slow Food Anadolu

Sürdürülebilir Yaşam TV

 sürdürülebilir yaşam tv, sytv

SurdurulebilirYasam.tv (SYTV), Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nde (SYFF) şimdiye kadar gösterilen ve ileride gösterilecek filmleri web sayfası üzerinden izleyicilere ulaştırmak amacıyla doğdu. Çağımızın karmaşık sorunlarını etkin şekilde aktaran ve gücünü “gerçek”ten alan, bütüncül bakış açısına sahip olan ve çözüm barındıran SYFF seçkisinden belgeseller tüm Türkiye’de, internet erişimi olan her yerde izlenebiliyor.

Bireysel üyeliğin ücretsiz olduğu web sayfasında belgesellerin yanısıra kurumlar da üye olarak sürdürülebilir bir yaşam için gerçekleştirdikleri çalışmalarıyla yer alabiliyor. SurdurulebilirYasam.tv bu çabalarının görünür olması ve daha iyi anlaşılması için kurumları “reklam yapmadan” film yapmaya teşvik ediyor.

SYTV; STK’ların, yerel yönetimlerin, şirketlerin, eğitim kurumlarının, kamu kurumlarının ve sosyal girişimlerin çabalarını belgesellerle aynı mecrada görünür kılarak medyada bilgi bombardımanında kaybolan haberler veya sadece uzmanlar tarafından okunan sürdürülebilirlik raporlarının ötesinde herkes tarafından kolayca ulaşılabilecek ve anlaşılabilecek bir ortam sağlıyor.

Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi’nin yaptığı çalışmaları yakından takip etmek adına internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz: www.surdurulebiliryasam.tv

SurdurulebilirYasam.tv’nin kitlesel fongogo için hazırladığı tanıtım videosu ise;

Yeryüzü Derneği

yeryüzü derneği

Ekolojik yaşamı desteklemek ve çevre sorunları ile mücadele etmek için kurulmuş olan Yeryüzü Derneği; iklim değişikliği, çevre politikaları, ekolojik yaşam ve yenilenebilir enerji konularında farkındalık yaratma ve kapasite geliştirme faaliyetleri düzenlemekte, doğa dostu politikaların ve çevre koruma amaçlı faaliyetlerin tabana yayılması için toplumun farklı kesimlerine hizmet eden projeler geliştirmekte.

Şehirde yaşayan bireylerin temiz gıdaya erişimi konusunda aracı olan, topluluk destekli tarımı destekleyip, kent bahçeciliğini yaygınlaştırmada önemli çalışmaları olan Yeryüzü Derneği, takas şenlikleri yaparak, deneyim paylaşımını temel alan çeşitli ekolojik atölye çalışmaları da  yapmakta.

Yeryüzü Derneği’nin yaptığı çalışmaları yakından takip etmek adına internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz: www.yeryuzudernegi.org

Zumbara

zumbara

Zaman Kumbarası. Para yerine zamanın kullanıldığı yenilikçi paylaşım platformu. 36 Ülkede hayatı kolaylaştıran ve güzelleştiren “zaman bankası sistemi” sosyal bir ağ ile birleşerek Türkiye’de kapılarını açıyor.

Birisine 1 saatlik yardım et. Karşılığında 1 saat kazan ve kumbaraya at. Bu 1 saat ile topluluktaki dilediğin kişiden istediğin 1 saatlik servisi al. Zamana ve kendine değer kat!

Zumbara’nın çalışmalarını yakından takip etmek adına internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz: www.zumbara.com

İsterseniz Zumbara’nin hikayesini kurucusu Ayşegül Güzel’den dinleyelim;

“Mutluluğun bile parayla ölçüldüğü bir sistemde,

gerçek mutluluğun doğada olduğunu bilen ve

bunu yaşantısına uygulamaya çalışanlara…”

Çevreci Etkinlikler