Yeni Yıl Tüketim Değil, Üretim ve Paylaşım Yılı Olmalı!

Bir yıl bitip, yeni bir yıl başlarken çevremizde tüketimi arttıran çağrılara sıkça denk geliriz. Bundan dolayı da yeni yıl dendiğinde aklımıza ilk gelen belki de mağazaların özel indirimleri, mekânların yeni yıla özel etkinlikleridir. Sizce mutluluğumuzun kaynağı gerçekten de bu tip tüketim çağrılarına kulak vermek olabilir mi?

Yeni Yıl Tüketim Değil, Üretim ve Paylaşım Yılı Olmalı! - cevrecietkinlikler.com

“Mutluluğun bile parayla ölçüldüğü bir sistemde, gerçek mutluluğun doğa’da olduğunu bilen ve bunu yaşantına uygulamaya çalışanlara…” diyerek paylaşımlarına devam eden cevrecietkinlikler.com şimdi de “Yeni Yıl Tüketim Değil, Üretim ve Paylaşım Yılı Olmalı!” düşüncesiyle, ülkemizde çevre odağında çalışmalarını yürüten oluşumları derleme ihtiyacı hissettik.

Yeni yılda tüketim yerine üretim ve paylaşımı desteklemek adına, gelin bu oluşumların neler yaptıklarını bir kez daha onlardan dinleyelim…

Buğday Derneği

Buğday Derneği

Buğday Derneği olarak;

– Hiçbir aşamasında çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen sürdürülebilir tarım yöntemlerinin yaygınlaştırılması,

–  Geleneksel süreçteki üretimlerin korunması, sürdürülmesi,

– Yerleşimleri, üretim ve tüketimleri ile yaşamları doğayla uyum içinde olan insan topluluklarının varlıklarının sürdürülmelerine katkıda bulunulması,

–  Bu alanda yaşayan örneklerin desteklenmesi, yeni örnekler oluşturulması ve bu örneklerin sürdürülebilir hale gelmelerinin desteklenmesi insan gereksinimlerinin ekosistem döngülerine uyum içinde yeniden tanımlanması,

–  Doğal gereksinimlere denk düşen üretim ve tüketim modellerinin ve teknolojilerinin desteklenmesi ve uygulanması; bireyin doğa ve çevresi içerisinde yaşayabilmesi için bilgilendirilmesi ve becerilerini geliştirebilmesi amacıyla faaliyet alanları yaratılması, bilgi ve kültür alışverişini sağlayan turizm anlayışının geliştirilerek uygulanması yolunda projeler yürütüyoruz.

Buğday Derneği’nin yaptığı çalışmaları yakından takip etmek adına internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz: www.bugday.org

Doğa Derneği

2002 yılından beri faaliyet göstererek ülkemiz doğasının sorunları için yapıcı ve yerinde çözümler getirmeyi kendimize ilke edindik. Çalışanlarımız, yerel temsilcilerimiz, üyelerimiz, gönüllülerimiz ve kırk binin üzerindeki destekçimizle geniş kitlelere ulaşıyoruz.

Doğa Derneği

Vizyonumuz
İnsanın bütün varlıklara ve ekolojik bütüne saygı duyduğu; var oluşunun doğa üzerindeki etkisini bilerek yaşadığı ve sonucunda, doğanın korunmasını gerektirmeyecek bir yaşam tarzını benimsediği bir dünyaya ulaşmak.

Misyonumuz
Doğa ve insanı bir bütün halinde ele alarak başta “Önemli Doğa Alanları” olmak üzere tüm Türkiye sathında doğanın yaşamasını sağlamak.

Başarılarımız (bizim seçtiklerimizden bazıları)

–  234 canlı türünün ve 20’yi aşkın doğal alanın korunması için çalıştık.

–  Türkiye’nin doğal zenginliğini belgeleyen “Önemli Doğa Alanları” kitabını hazırladık.

–  Doğanın korunmasında aktif çalışmak isteyen gençler için Doğa Okulu eğitim programını düzenledik.

–  Çocukların doğayla ilişkisini güçlendiren Doğa Çantam ve Yeşil Kutu eğitim programlarını hazırlayıp uyguladık.

–  Ülkemizin doğal değerleriyle insanlarını buluşturabilmek ve koruma çalışmalarımıza destek sağlamak için Doğa Turizm’i kurduk ve böylece çalışma alanlarımıza ilk doğa gezileri başladı.

–  Dünyanın ilk internet tabanlı ulusal kuş gözlem veritabanı, www.kusbank.org sitesini kurduk.

Doğa Derneği’nin yaptığı çalışmaları yakından takip etmek adına internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz: www.dogadernegi.org

Doğal Hayatı Koruma Vakfı  – WWF

WWF, dünyada 100’den fazla ülkede çalışmalar yürüten uluslararası bir doğa koruma kuruluşudur. WWF, küresel ölçekte bir değişim yaratmaya, yeryüzünün en değerli yaşam alanlarını ve canlı türlerini korumayı hedeflemektedir. Doğa korumanın ülke sınırlarını aşan boyutu nedeniyle WWF, biyolojik çeşitliliğin korunmasına yönelik mücadelesinde ülkeler arasında işbirliklerinin gerçekleşmesine öncülük eder.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı  - WWF

WWF-Türkiye’nin Amacı
WWF-Türkiye küresel iklim değişikliği ve doğal kaynakların sürdürülemez tüketimi gibi insan kaynaklı olan, hem doğal yaşam alanlarının hem de türlerin kaybıyla sonuçlanan tehditleri durdurmayı amaçlar. Mevcut süreçleri değiştirerek, insanın doğayla uyum içinde yaşadığı bir gelecek için çalışır. Bunun için; yerel ve merkezi hükümet, iş dünyası ve vatandaşlarla ortak akıl üretmeyi, farkındalık yaratmayı ve karar süreçlerinde etkili olmayı hedefler. WWF-Türkiye çalışmalarını “ülkemizin doğasının korunması”, “yaşam tarzımızın  değişmesi” ve “iklim değişikliğiyle mücadele” olmak üzere üç ana bileşende yürütür.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın yaptığı çalışmaları yakından takip etmek adına internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz: www.wwf.org.tr

Eşya Kütüphanesi

Eşya Kütüphanesi, eşyalarını ödünç alıp vererek çevrendekilerle paylaşmanı kolaylaştıran online bir platformudur.

Eşya Kütüphanesi

Nasıl çalışır?

Eşya Paylaş butonuna tıklayarak ödünç vermek istediğin eşyaları listeleyebilir, Paylaşılan Eşyalar sayfasına göz atabilir ya da ihtiyacınız olan şeyi arayabilirsiniz.

Tamam da ben neden kullanayım?

Aşağıdaki senaryoların benzerlerini yaşadıysanız, bilinçli tüketici olma yolunda bir adım atmak istiyorsanız ya da sadece paylaşmaktan keyif alıyorsanız, burası tam size göre!

“Lavabom su akıtıyor, silikon tabancasına ihtiyacım var, ama alsam bir daha ne zaman kullanacağım?”

“Hep gitar çalmak istedim, ama becerebilir miyim, bir deneme şansım olsa!”

“Bu matkabı aldım ama en son ne zaman kullandım hatırlamıyorum.”

“1 ay boyunca şehir dışındayım ve bisikletim kapının önünde kullanılmadan duracak.”

Eşyalarımı buradan kiralayabilir miyim?

Bizim için Eşya Kütüphanesi’nin öncelikli hedefi insanlar arasındaki güveni sağlamlaştırmak ve tüketim konusunda bilinçlenme sağlamak. Biz bunun için en uygun yolun para alışverişine girmeden, ödünç alıp verme olduğunu düşündük. Kiralamak isterseniz sizi yargılamayız, ancak şu anda kişiler arası kiralamaya olanak sağlayan bir düzenlememiz olmadığı için bu tip ilanlara maalesef yer veremiyoruz.

Eşya Kütüphanesi’nin yaptığı çalışmaları yakından takip etmek adına internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz: esyakutuphanesi.com

İstanbul Permakültür Kolektifi

İstanbul Permakültür Kolektifi, yolları permakültür ile kesişen iki arkadaşın ortak hayali üzerine Şubat 2013’te kurulmuştur.   Hedefleri arasında İstanbul’da yaşayanlara permakültürün ne olduğunu anlatmak, permakültür ve kapsamakta olduğu konular üzerine film gösterimleri, söyleşiler, atölyeler hazırlamak ve kentli insanın toprakla, sürdürülebilir yaşamla tanışıklığını, bağlarını kuvvetlendirmek vardır.

İstanbul Permakültür Kolektifi

Günümüz kentlerinde insanın doğa ile bağları yavaş yavaş kopmakta, günden güne uzaklaşmaktadır. Oysa doğa, bizim büyük öğretmenimizdir. Hayata, soluduğumuz havaya, üzerinde yaşadığımız toprağa can katan doğadır.

Biz ona dokunmadığımız sürece, kendi kendisini devam ettiren, yaşatan, üzerindeki canlıları besleyen bir yapısı vardır. Yaşam şartlarımızı ne kadar ona yakın, onunla dost kurarsak, o kadar çok bizimle etkileşimde bulunur, bize kazanç sağlar. Bunu unuttuğumuz an ise sorunlar başlar. O yüzden, bizlerin amacı da doğa ile uyumlu yerleşim sistemleri kurabilmek, bu sistemlerin parçası olabilmektir.

İstanbul Permakültür Kolektifi’nin yaptığı çalışmaları yakından takip etmek adına internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca ülkemizde olan bazı permakültür oluşumları ise;

Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü

Bursa Permakültür Kolektifi

Permakültür Çanakkale

Kızıltepe Permakültür Çiftliği

Marmariç Ekolojik Yaşam Derneği

Bayramiç Yeniköy

Ortak Dolap

Tüketimin insanların yaşantısındaki hızla artışı beraberinde oluşan atık miktarı artışını da getirdi. Kullanılmak üzere alınan birçok giyim eşyası –özellikle çocuk giyim eşyaları- çok kısa kullanımının ardından ya atılıyor ya da kullanılmamak üzere dolabımızın bir kenarında duruyor.

Ortak Dolap

Alınan her yeni ürün ise kaynaklarımızın hızla tükenmesine sebep oluyor. Bu kaynak tüketimini bir nebze de olsa azaltmak için sen de ihtiyaçlarında ikinci el ürünlere öncelik verebilirsin. Eğer sen de artık kullanmadığın eşyalarını paylaşmak istersen ortakdolap.com tam da sana göre…

İsterseniz ortakdolap.com’a gelin hep birlikte kulak verelim;

Ortak Dolap’ın yaptığı çalışmaları yakından takip etmek adına internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz:  ortakdolap.com

Slow Food  Hareketi

Slow Food 150′den fazla ülkede bulunan destekleyicileriyle iyi yemeğin zevkini topluma ve çevreye olan sorumlulukla bir araya getiren bir sivil toplum kuruluşudur.

Kar amacı gütmeyen bir dernek olan Slow Food, 1989 yılında fast food ve hızlı yaşam tarzına, yerel geleneklerin yok oluşuna ve insanların ne yediklerine, yedikleri yemeğin nereden geldiğine, tadının nasıl olduğuna ve yaptıkları yemek tercihlerinin dünyanın kalanını nasıl etkilediğine dair ilgilerinin azalmasına karşı Carlo Petrini tarafından kurulmuş bir harekettir.

Slowfood  Hareketi

Slow Food Vizyonu

Bütün insanların kendileri, yemeği yetiştirenler ve gezegenimiz için iyi olan yemeğe erişimlerinin olduğu bir dünya vizyonuna sahibiz.

 Slow Food Misyonu

Slow Food herkes için iyi, temiz ve adil yemeği teşvik eden üyelik sistemiyle çalışan uluslararası bir organizasyondur.

 İyi, Temiz ve Adil

Slow Food’un tarıma, gıda üretimine ve gastronomiye bakış açısı birbiriyle bağlantılı üç ilkeden oluşmaktadır:

Yerel kültürümüzün bir parçası olan, duyularımızı tatmin eden İYİ, taze ve lezzetli mevsimlik beslenme;

Çevreye, hayvanların veya bizim sağlığımıza zarar vermeyen TEMİZ gıda üretimi ve tüketimi;

Tüketiciler için ADİL erişilebilir fiyatlar ve küçük ölçekli üreticileri için adil şartlar ve ücretler.

Slowfood hakkında bilgi almak için: www.cittaslowturkiye.org

Ülkemizdeki farklı  Slow Food Oluşum ve sayfalarsa;

Slow Food Fikir Sahibi Damaklar

Slow Food Foça Zeytindalı

Slow Food Yağmur Böreği

Slow Food Samsun

Slow Food Anadolu

Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi

Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi, yaşamı sürdürülebilir kılmak niyetiyle bir araya gelmiş bireylerin “yaşamı çoğaltacak” projeleri kolektif olarak hayata geçirme amacıyla doğmuştur, çeşitliliğe değer veren açık ve esnek yapısı ile birey ve kurumların farklı şekillerde katılımını davet eder. Tamamen sivil bir oluşumdur ve tüzel bir kişiliği yoktur. Film festivali gibi “sürdürülebilir yaşam” konusuyla ilgili farkındalık arttırıcı çalışmaları bireylerin ve kurumların desteği ve katılımıyla sürdürmektedir.

Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi

Neden Bir Film Festivali?

Tarımdan enerjiye, gıdadan ekonomiye, aktivizmden tasarıma ve üretimden tüketime yaşamın her alanının bütüncül bir dünya görüşüne göre yeniden biçimlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlediğimiz Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali; günümüzde birçok birey ve kurum tarafından çokça kullanılan sürdürülebilirlik kavramının soyut ve yoruma açık boyutlarına ışık tutuyor. Festival, gerçek hikâyelerle ilham vererek, dünyada ‘sürdürülebilir bir yaşam’ için yapılan çalışmaları, eylemleri, düşünce sistemlerini, uygulamaları, öğretileri, yeni bir bilinç seviyesini ve vizyonunu seyirciyle paylaşarak bireyleri umuda ve sağduyuya davet ediyor. Onları, kendilerini güçsüz kılan bir sistemden sıyrılmaları ve kendi güçlerini keşfetmeleri için cesaretlendirmek amacını taşıyor!

Nasıl Bir Festival?

Festival, içinde yaratıcılık ve çözüm barındıran filmlerle, sürdürülebilirlik hassasiyeti bulunan izleyicileri, destekçileri ve davetli konuşmacıları ile bir buluşma zemini oluşturma işlevi üstleniyor.

Toplumun her kesimini bir araya getirerek birleştirici ve kapsayıcı olmayı başaran Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nde bir çiftçiyi, bir iş adamını, öğrencilerini toplayıp gelmiş bir öğretmeni, çocuğunun gelecekte yaşayacağı dünyadan endişeli bir anneyi, akademisyenleri, aktivistleri yan yana otururken ve fikir alış verişinde bulunurken görebilirsiniz.

Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi’nin yaptığı çalışmaları yakından takip etmek adına internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz: www.surdurulebiliryasam.org

Yeryüzü Derneği

Ekolojik yaşamı desteklemek ve çevre sorunları ile mücadele etmek için kurulmuş olan Yeryüzü Derneği; iklim değişikliği, çevre politikaları, ekolojik yaşam ve yenilenebilir enerji konularında farkındalık yaratma ve kapasite geliştirme faaliyetleri düzenlemekte, doğa dostu politikaların ve çevre koruma amaçlı faaliyetlerin tabana yayılması için toplumun farklı kesimlerine hizmet eden projeler geliştirmektedir.

Yeryüzü Derneği

2009 yılında kurulmuş olan Yeryüzü Derneği yıllardır ekoloji ve çevre alanında faaliyet gösteren, iklim değişikliği, organik tarım ve benzeri konularda deneyimli insanları bir araya getirmiş olan bir dernektir.

Özellikle İstanbul’da faaliyetler düzenlenmekle birlikte, Türkiye’nin pek çok iliyle bağlantılar kurulmakta ve o illerde de etkinlik yapılmaktadır.

2012 yılında takas şenlikleri düzenlenerek ilk defa farklı bir alanda çalışma başlatılmıştır. Böylece takas ekonomisi, değiş tokuş üzerine yeni bir paylaşım alanı üretilmiştir.

Derneğimiz çatısı altında kurulan Yeryüzü Derneği Ekoköy Girişimi de bir ekoköy kurmak için çabalamaktadır. Bu çabalar 2013 başında meyvesini vermiştir. Yeryüzü Ekoköyü ile ilgili bütün bilgileri web sitemizden öğrenebilirsiniz.

Yeryüzü Derneği’nin yaptığı çalışmaları yakından takip etmek adına internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz: www.yeryuzudernegi.org

Zumbara

Zumbara. Zaman Kumbarası. Para yerine zamanın kullanıldığı yenilikçi paylaşım platformu. 36 Ülkede hayatı kolaylaştıran ve güzelleştiren “zaman bankası sistemi” sosyal bir ağ ile birleşerek Türkiye’de kapılarını açıyor.

zumbara

Birisine 1 saatlik yardım et. Karşılığında 1 saat kazan ve kumbaraya at. Bu 1 saat ile topluluktaki dilediğin kişiden istediğin 1 saatlik servisi al. Zamana ve kendine değer kat!

www.zumbara.com. Burada yabancı kimse yok. Henüz tanışmamış arkadaşlar var. Zumbaralı ve Zumbaracıların buluşma yeri…

İsterseniz Zumbara’nin hikayesini kurucusu Ayşegül Güzel’den dinleyelim;

Zumbara’nın çalışmalarını yakından takip etmek adına internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz: www.zumbara.com

Akasya Platformu

Akasya, çevreci gençlerin oluşturduğu bir platform ve zirvedir. Akasya Gençlik Çevre Zirvesi, 2002 yılında Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu Gençlik Komitesi ve Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri işbirliği ile 22 Nisan Dünya Günü kapsamında bir etkinlik olarak planlanmıştır. Daha sonra 1. İstanbul Gençlik ve Çevre Zirvesi’ne dönüşmüş ve ertesi yıllar ulusallaşmıştır.

Akasya Platformu

Ekim 2008 tarihi itibari ile Sabancı Üniversitesi ile olan anlaşması dolan Platform bağımsız olarak etkinliğini ertesi yıllar da Yeditepe Üniversitesi(2009) , Haliç Kongre Merkezi (2010) ve 2 yıllık aradan sonra son olarak “2023 ulusal strateji belirleme gençlik kurultayı – çevre” ile devam etmiştir.

Akasya Neyi Amaçlar
Akasya’nın amacı, sivil toplum kuruluşları, üniversite kulüpleri ya da bireysel inisiyatifler kanalıyla çevresel çalışmalar yapan gençleri, farklı görüşleri kucaklayan demokratik platformlarda bir araya getirmektir.

Akasya Neyi Simgeler?
Akasya ağaç olarak büyüklüğü, heybeti ile sürekli büyüme isteğimizi simgelemektedir. Bizim için kelime anlamı ise ;

akasya nedir

Akasya’nın İlkeleri

1. Farklılıkları kucaklamak ve ortak paydalarda birleşme arayışında olmak. Bu ilkeyi gerçekleştirebilmek için zirvelerimizde çevresel tartışmaların farklı ve tartışmalı boyutlarını bir araya getirmeye özen gösteriyoruz. Bununla birlikte farklılıkların, çatışmacı ve saldırgan değil, dialoğa ve paylaşıma açık medeni bir anlayış içerisinde bir arada olması gerektiğine inanıyoruz.

2. Organizasyonun ve organizasyon sponsorlarının çevre-dostu olması. Savunduğumuz çevreci anlayışla çelişmemek için organizasyonlarımızı düzenlerken çevreye mümkün olduğunca az zarar vermeye çalışıyoruz. Ayrıca sponsorlarımızı seçerken çevreye yaklaşımları ve etkilerini de göz önünde bulundurmaktayız.

3. Organizasyonun düzenlenme aşamasında ve Zirve süresince etkileşim ve katılımcılık Akasya Zirveleri katılımcılar, konuşmacılar ve düzenleyicilerin etkileşimi üzerine kurulmuştur. Öz-eleştirel ve katılıma açıktır.

Akasya Platformu’nu yakından takip etmek için tıklayınız.

Yukarıda tüketerek değil de üreterek ve paylaşarak değer yaratan oluşumlardan bazılarına yer verdik. Eğer sende “Yeni Yıl Tüketim Değil, Üretim ve Paylaşım Yılı Olmalı!” diyorsan yeni yılda bu oluşumların yakınında yer alarak destek verebilirsin.

Paylaşarak çoğalmanın gücüne inandığımız, nice mutlu senelere!

Dipnot: Yeni yılda desteklediğin oluşuma twitter’da #DestekliyorumÇünkü hashtag’iyle yeni yıl mesajını da iletmeyi unutmayın deriz :)

Yukarıdaki oluşumlardan bazılarının twitter hesapları ise;

Buğday Derneği @BugdayDernegi

Doğa Derneği @DogaDernegi

WWF Türkiye @WWF_TURKIYE

Eşya Kütüphanesi @EsyaKutuphanesi

PermakulturKolektifi @PKolektifi

Ortak Dolap @ortakdolap

Slow Food, İstanbul @SlowFood_FSD

Sürdürülebilir Yaşam @SYKolektifi

Yeryüzü Derneği @YeryuzuDernegi

Zumbara @zumbaradan