Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Ankara’da

2008 yılından bu yana bir kez Kalrskorona-İsveç ve üç kez İstanbul’da gerçekleştirilen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Ankara’ya geliyor. 24 filmi ücretsiz olarak izleyiciyle buluşturacak olan Festival 11-14 Nisan tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 11 Nisan saat 19.00’da Özgürlük Tohumları filmi ile başlayacak olan festival, filmlerin yanısıra dans gösterisi, konserler ve söyleşilere de ev sahipliği yapacak.
surdurulebilir yasam film festivali
Kurgusal Değil, Belgesel!
Günümüzde birçok birey ve kurum tarafından çokça kullanılan sürdürülebilirlik kavramının soyut ve yoruma açık boyutlarına ışık tutan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, neyin sürdürülebilir olduğu veya olmadığına dair dünyanın dört bir yanından örnekler sunarak gerçek hikâyelerle ilham verme amacını taşıyor. Festivalin dikkate değer özelliği sadece filmleri ve filmlerin içeriği ile sınırlı değildir. Festival, izleyicileri renkli etkinlikler, işinin ehli konuşmacılar ve müzisyenlerle buluşturma zemini oluşturma işlevi, sürdürülebilirlik hassasiyeti bulunan destekçileri ve düzenleme süreci açılarından da önemli bir örnek oluşturmaktadır.

Sürdürülebilirliğe sadece ekonomik olarak değil, çevre ve toplumu da dahil eden bir pencereden bakan filmlerin hepsi belgesel niteliktedir. Fosil yakıt kaynaklı iklim değişikliğinin artık daha fazla aşırı hava olaylarını karşımıza çıkardığı şu günlerde, filmler sürdürülebilirlik kavramının farklı boyutlarını izleyiciye aktarıyor.

Yacuba’nın nasıl çölü durdurduğunu, arıların son yıllarda neden kaybolduğunu, atıkların nasıl israf edildiğini, Çin’de çevre hareketinin nasıl HES projelerini durduğunu veya ABD’de 83 bin öğrencinin artık nasıl yerel gıda ile beslediğini festival filmleri bütün boyutuyla anlatıyor. Festival’de, son yıllarda teknolojinin gelişmesine rağmen ürünlerin neden hemen eskidiğine, Türkiye’de kentsel dönüşüm yaşanırken dünyanın artık neden pasif mimariye döndüğüne dair soruların cevapları vurucu görüntüler ve anlatımlarla cevaplanıyor.

Filmler:
Özgürlük Tohumları / Dünyanın Ucundaki Bahçe / Güney Afrika’da Permakültür Hareketi / Çöpün Tadına Bak / Ampul Tuzağı: Planlı Eskitmenin Anlatılmayan Öyküsü / Su için Karbon / Havza: Yeni Batı için Yeni bir Su Etiği Arayışı / Yeşil Kaplanın Uyanışı: Çin’de Yükselen Yeşil Hareket / Yasuni: Sıra Dışı Bir Fikir / Sucumbíos, Kötülüğün Olmadığı Yer / İsraf Etme! / Yemekhanelerin Adamı / Sürdürülebilirlik Tutkusu / Pasif Mimari Tutkusu / Yaşam Dostu Tasarım: Hayatın Mimarisi / Güçlü: Herkes İçin Enerji / Güneş Kraliçesi: Arılar Bize Ne Anlatıyor? / Aşk Devrimi / Çölü Durduran Adam / Kutsal Ekonomi / Kalkınmazedeler / Vahşi Işık: Ruh Eylemle Buluşunca / Toprak / Şeytan Operasyonu.

Detaylar: http://350ankara.org/festival/

İlgili haber; Yaşamı Çoğaltmak için… Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali