Bir Şeyler Yapmak İstiyorsan, Let’s Do It!

“Dünyada, yaklaşık 100 milyon ton atık bulunduğu düşünülüyor. Bu sadece estetik bir sorun değil; aynı zamanda sağlık, doğal hayat, dayanışma ve sorumlulukla alakalı bir durum. Bu atıklara “değerlendirilmemiş kaynaklar” gözüyle de bakmalıyız” diyerek başladı her şey! Tarihin en hızlı yayılan kent hareketlerinden Let’s Do It! Şimdi de Ankara’da… Daha fazla bilgi edinmek ve bu süreçte neler yapabileceğinizi öğrenmek isterseniz “Let’s Do It! Ankara Tanışma ve Oryantasyon Toplantısı”na katılmanızı öneririz. 5 Şubat 2014 Çarşamba günü  Ankara Tayfa Kitapkafe gerçekleşecek etkinliğin çağrı metni ise;

Bir Şeyler Yapmak İstiyorsan, Let's Do It!

Tarihin en hızlı yayılan kent hareketlerinden biriyle tanışın ‐ Let’s Do It! (Haydi Yapalım!)

Hareketin fikri 2008 yılında küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya’da filizlendi. 3 Mart tarihinde 50.000 kişi bir araya gelerek, ülkenin her yerindeki 10.000 ton çöpü 5 saat içinde temizledi. Eylemin görüntüleri bir anda yayıldı ve sonrasında da tek günde temizlik modeli 15 ülke tarafından şok edici sonuçlarla tekrar edildi. Toplam katılımcı sayısı 2,5 milyonu buldu. Bugüne kadar toplam 100’den fazla ülkede temizlik düzenlendi ve 9 milyon gönüllü bu etkinliklerde yer aldı.

Let’s Do It! modeli 2012 yılı boyunca Dünya Temizliği (World Cleanup) kampanyasıyla, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülkede uygulandı. 2012 yılında Türkiye’de 5 noktada yapılan temizliklere yaklaşık 1.300 kişi katıldı. Tamamen gönüllü bir ekip 11 Mayıs 2013 tarihinde Türkiye Temizliği’ne 17 şehirde, 62 farklı noktada, yaklaşık 8.000 kişi olarak devam etti. Böylece 30,4 ton atık ortadan kaldırılmış oldu.

Let’s Do It! Türkiye, bu sene de çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 10 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleşmesi planlanan Türkiye Temizliği için dinamik bir ekiple Ankara’da hazırlıklara başlandı. Ben de bu ekibin bir parçası olmayı ve dünya temizliği adına küçük ya da büyük katkıda bulunmayı istiyorum diyen herkesi 5 Şubat’ta gerçekleştirilecek buluşmamıza davet ediyoruz. Hem tanışalım hem de neler yapabiliriz konuşalım istiyoruz.

Hepimizin yapabileceği bir şeyler var. Haydi yapalım!

Etkinlik saati:18:30

Yer: Tayfa Kitapkafe
————————————————————————————————————————————-
Meet one of the fastest‐expanding civic movements in the history ‐ Let’s Do It!

The movement was born in 2008 in a little country of Northern Europe – Estonia. 50,000 people came together to get rid of 10,000 tons of illegal garbage from roadsides, forests and towns, cleaning the entire country in just 5 hours. The short video about the action inspired people in many different countries to do the same. The single‐day Cleanup Model was repeated by 15 countries with shocking results, and the total number of participants reaching 2.5 millions. By today, more than 100 countries performed cleanup actions, engaging altogether more than 9 million volunteers.

On May 12th 2012, Turkey became one of the countries that organized a cleanup day. Around 1,300 people participated in the cleanups organized in 5 locations in 2012. A bigger team of volunteers attended the Turkey Cleanup event on May 11th 20013, in 17 cities and 62 different locations with almost 8,000 people. Thus, they removed 30.4 tons of garbage.

Let’s Do It! Turkey continues its duty this year. A dynamic team has already started preparations in Ankara for the upcoming Turkey Cleanup event on May 10th 2014. We invite everyone who wishes to become a part of this team and contribute to the world cleaning, to our meeting, planning and brainstorming session on February 5th.

There’s something each one of us can do. Let’s do it!

Etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.