Topluluk Destekli Tarım Sonrası

15 Eylül 2013 Cumartesi günü Yeryüzü Derneği’nin düzenlemiş olduğu “Topluluk Destekli Tarım” etkinliği gerçekleştirildi. Gerçekleşen etkinliğin çıktılarını portalımızın kurucusu Emrah Kurum bizlere aktarıyor…

Topluluk Destekli Tarim Sonrasi

Yeryüzü Derneği’nin yaptığı çalışmaları yakından takip edip, katılmaya çalışıyorum. Gerçekleşen “Topluluk Destekli Tarım” bunlardan biriydi. Uzun süredir katılmayı planladığım fakat bir türlü katılamadığım bu buluşmaya bugün katıldım. Bugün ki etkinlik çok öğretici olduğu kadar bir o kadar da eğlenceliydi. Etkinlik Yeryüzü Derneği’nden Aytaç Tolga Timur’un dernek hakkında bilgilendirmesi ile başladı. Oluşturulan Tüketici Birliği ile üreticiler ürettiği ürünleri hiçbir aracı olmadan doğrudan tüketicilere –Yeryüzü Derneği söylemiyle türeticilere*- ulaştırmakta. Tüketici Birliği her ayın ikinci cumartesi günü –genellikle- bir araya geliyor. Sistem üreticilerin doğrudan tanınarak neyi nasıl yaptığını yerinde görerek, güven temelli ilerlemekte. Hatta bu konuda Aytaç Bey üreticiler ile olan birkaç anısını da bizimle paylaştı. Bu birliğe katılan tüketiciler/türeticiler bir sonraki ay alabilecekleri organik ürünlerin – özgür otlayan sığır eti, çiğ süt, eski veya taze kaşar, erişte, zeytin, zeytinyağı, salça, reçel vb- listesine ulaşabilmekte. Yeryüzü Derneği’nin tamamen gönüllü çabalarıyla tüketici ile türetici buluşturulduğunu da vurgulamak isterim.

Yapılan çalışmanın değerini bu ağın üretici üyesi de olan Bayramiç Ekoköyü’nden Mustafa Alper Ülgen, etkinlik sırasında skype ile bağlanarak konuşmasının sonunda  dile getirdi; “Yapılan iş çok kutsal. Bu yaptığınız çalışmalar kırsaldaki insanlara güç veriyor…” Yeryüzü Derneği’nin yaptığı bu çalışma yerel üretimin sürdürülebilirliğine ciddi katkılar sağlamakta. Çünkü yerel üreticilerin karşılaştığı en büyük sıkıntılardan biri de ürettiklerini tüketiciler ile buluşturamamasıdır. Bu ağ sayesinde üreticiler her ay aşağı yukarı ne kadar ürününü türeticilere ulaştıracaklarını bilmekte. Böylece üreticilere düzenli bir gelir sağlanırken, yerel üretimin devamlılığını sağlamakta. Sizlerde gerçekleştirilen bu ağa katılıp, sürdürülebilir bir yaşamı desteklemek istiyorsanız  tuketimbirligi@yeryuzudernegi.org’a konu ile ilgili mailinizi iletebilirsiniz.

Son olarak etkinlik öncesi ve sonrasında katılımcıların birbirleriyle gerçekleştirdiği keyifli deneyim paylaşımlarında bulundu. Etkinlik sırasında Çanakkale’den bir üreticiden gelen “özgür otlayan sığır eti” katılımcılar olarak bizleri şaşırttı. Çünkü Türkiye’de böyle bir üreticinin varlığından çoğumuz habersizdik.

Özgür Otlayan Sığır Nedir?

Özgür otlayan sığır, tüm besin ihtiyacını, insanların sağladığı yemlerle değil, özgür bir şekilde otlayarak karşılayan hayvandır. Anadolu’nun boz sığır, kara sığır gibi yerli sığır ırkları, et ve süt verimleri kültür ırklarıyla yarışamadığı için, Anadolu’nun dağlık arazilerinde serbestçe otlamaya bırakılmışlardır.

Yılın neredeyse 365 günü doğal ortamlarında özgürce otlayan ve yaşayan bu hayvanlara,  acil durumlar dışında (kışın çok yoğun kar yağışı, salgın hastalıklar) müdahale edilmez. Beslenmelerini kendileri sağlarlar, yem verilmez. Bakıcıların görevi, ekili arazilere girmelerinin önlenmesi, ve farkına varıldığı zaman hasta hayvanların tedavi edilmesinden ibarettir. Hayvanların doğal hayat döngüsü (üreme, doğurma, yavruların bakımı, sosyal yaşam) kendi kontrollerindedir.

Ayrıntılı bilgi için http://www.yabaani.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Buyurun isterseniz “Özgür Otlayan Sığır”ı yetiştiricisi Ramazan Bey’den dinleyelim…

*Türetici; Yeryüzü Derneği olarak tüketici demiyoruz. Çünkü projeye katılanlar küçük köylülere yaşamak için yeni bir alan türetmiş oluyorlar.