Sonbaharın MAGMA’sıyla Buluşmaya Ne Dersin?

Onur Eskiköy , Güven Yüksek,Ayhan Kılıç eşliğinde  1-2 Kasım 2014 tarihleri arasında  kamplı doğa yürüyüşü etkinliği düzenlenecek. Bin 400 metredeki gölet etrafında kamp kurulacak ve amaç bin 900 metredeki Keltepe‘ye ulaşmak! Sen de “Doğayı Keşfeden Sağlığı Keşfeder” diye haykırmak istiyorsan etkinliğin çağrı metnine kulak ver;

Sonbaharın MAGMA'sıyla Buluşmaya Ne Dersin?

Yer: Yenice Ormanları

“Doğayı Keşfeden Sağlığı Keşfeder”

Yenice ormanlarına Magma Degisi ile buluşmak için gidecek olmamız, ayrı bir anlam katıyor. Herkesin içinde gizlediği bir Magma mutlaka vardır. Ama hiçbirimizin gizleyemeyeceği Heyecanın Magmasını orada yaşayacağız.

Faaliyetle ilgili ön bilgiler: Cuma akşamı çıkacağımız yolculuğumuzda, Cumartesi sabahı erken saatlerde kamp alanına ulaşmayı hedefliyoruz. Kamp alanımızı yaklaşık 1400 metredeki Eğriova Göleti olarak belirledik. Kamp alanı çevresinde kullanabileceğimiz herhangi bir tesis bulunmamaktadır. 50 metre uzağında bulunan bir kaynaktan su ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Kamp alanı doğal olup, temiz bırakılması konusunda herkesin özen göstermesi önemle rica olunur. Kampımızı kurduktan sonra, duruma göre eğer kahvaltımızı yapıp saat 10:00 gibi yürüyüşe başlayacağız. Amacımız, o bölgenin en yüksek noktalarından 1900 metredeki Keltepe’ye ulaşmak. Git-gel yaklaşık 12 km olan bu yürüyüşümüzde 500 metre irtifa alıp vereceğiz. Burada hepbirlikte fotoğraf çekileceğiz. Yürümek istemeyen kamp alanı ve çevresinde vakit geçirebilir. Akşam yemeğini herkes kendi hazırlayacak. Saat 8 gibi kamp ateşi etrafında buluşup, Magma Dergisi ile karşılıklı sohbet gerçekleştireceğiz. Sohbet sonrası geceye Özcan Yüksek’in bizim için tercih ettiği masallardan dinleme şansımız olacak. Saat: 24:00 sonrası mutlak sessizlik. Ertesi sabah saat : 08:00’da kahvaltımızı tamamlayıp, 10:00 gibi hareket edecek şekilde kampımızı toplayıp sonra bir mıntıka temizliği yapıyoruz. Dönüş yolunda eğerki hava koşulları müsade ederse, şeker kanyonunu görebileceğimiz hakim bir tepeye doğru araç ile yol alacağız. Eğer bu bölümü gerçekleştirememe durumu varsa bu süreyi kamp alanında değerlendireceğiz. Oradan sonra yolumuzu Safranbolu’ya çevirip 2 saatlik molamız olacak. Bu süre zarfında öğle yemeğinizi de istediğiniz yerde yiyebilirsiniz. Ama lütfen saate bağlı kalmaya özen gösterin. Tahminen saat 14:00 gibi dönüşe geçmiş oluruz. Trafik durumuna göre İstanbul’a varışımız 20:00 ile 22:00 arası olacaktır.

Kamp Alanı: Eğriova Göleti, Yükseklik: 1400 m, En yüksek nokta: 1900m Keltepe, Yürüyüş: 12-20 km (tercih durumlarına göre), İrtifa: yaklaşık 500 metre, Gece sıcaklık: Gece ‘sıfır’a kadar düştüğü oluyor, Gündüz sıcaklık: 10 dere altı yada üstü (son hafta tahmini hava durumu bildirilecek).

Doğada yapılan etkinlikler; hava şartları fırtına, soğuk vb, kar altındaki kaya yapısı, sis, taş düşmesi, hayvan tehlikesi, bilgi yetersizliği, tecrübe eksikliği, malzeme yetersizliği, fiziksel yetersizlik, antrenman eksikliği, dikkatsizlik, konsantrasyon eksikliği, aşırı enerji harcanması, özgüven fazlalığı, telaşlanmak, kontrol kaybı v.s. nedenleriyle risk içermektedir. Bu konuya dikkatinizi çekmek isteriz.

YÜKSEK TANSİYON, KALP, ASTIM, ADALE/EKLEM ROMATİZMASI, EPİLEPSİ(SARA) vb. DOĞADA TEDAVİSİ SON DERECE GÜÇ OLAN HASTALIKLARA SAHİP KİŞİLERİN DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNE KATILMASI UYGUN DEĞİLDİR.

Doğada kesinlikle çöp bırakmıyoruz ve sigara içmiyoruz. Yürüyüşlerimiz genelde yarı keşif niteliğinde olduğundan, zaman zaman dere geçişi, orman ve eğimler olabileceği dikkate alınmalıdır.

Ayrıntılı bilgi ve etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.

Katılamazsanız bile paylaşacağınız her etkinliğin birilerinin yaşantısını değiştirebileceğini unutmayın!