Sosyal İnovasyon Teknolojiyle Buluştu, Ne mi Oldu?

25 Eylül 2014 Perşembe günü Things’in gerçekleştirdiği Sosyal İnovasyon Teknolojiyle Buluşursa Ne mi Olur? etkinliğine Good4Trust.org kurucusu Dr. Uygar Özesmi ve  Hayat Bank’ın kurucusu Turan Almammadov katıldı. Bizim de katılamadığımız etkinliği bizler için, uluslararası bir gençlik şirketi olan IPEC‘ten dostumuz Doğukan Doğan takip etti. Laf aramızda Etkinlik #Sonrası İzlenimler kategorimizdeki en güzel yazı bu oldu 8))) Eline sağlık Doğukan…

things-sosyal-inovasyon-good4trust-hayatbank

Geçenlerde Yine SALT Galata’dayız…

Tahta merdivenlerinden ağır ağır bir üst kata doğru çıkarken SALT Galata’nın, iki güzel insanı ve sosyal girişimlerini dinleyecek olmak biraz heyecanlandırabiliyor insanı. Biraz mı belki biraz daha fazla…

Things’in Eylül ayı buluşmasında bizleri yaptıkları girişimlerle heyecanlandıran iki isim vardı. İlki Good4Trust.org ile Dr. Uygar Özesmi ikinci isim ise HayatBank ile Turan Almammadov.

Yaklaşık 3 saat süren etkinliğin ilk konuşmacısı Dr. Uygar Özesmi oldu. İyilikler paylaşıldıkça çoğalır fikriyle yola çıkan ve yaklaşık 4 yıllık bir oluşum sürecinden geçen Good4Trust ile tanıştırdı bizleri. Ayrıca Uygar Özesmi de yılların verdiği tecrübesine rağmen Good4Trust’ın ilk sunumu olduğundan en az bizler kadar heyecanlıydı. Bizler kadar olmasa da az biraz diyelim…

Konuşmayı dinleyenler arasında bilenler olsa da “peki nedir bu Good4Trust?” diyenler de vardı haliyle. Uygar Özesmi’nin bu soruya yönelik uzun ve açıklayıcı tanımını toparlayacak olursak;

uygar-ozesmi-good4trust

“Yaşantımızda bariz bir şekilde görmesek de gezegenin yaşam destek ünitelerinin yavaş yavaş çöktüğünün farkındayız. İnsan haklarının gözetildiği ve doğa ile dost bir toplum özlüyoruz. Peki, değişimi kurumlara, bireylere ve kitlelere nasıl yayarız? İyilik, karşılıklı yardımlaşma ve güven ortamı nasıl yaratılır? gibi soruların cevaplarını Good4Trust içinde bulacaksınız.”

Good4Trust.org iyiliklerin paylaşıldığı, kendi seçtiğimiz sosyal ve ekolojik açıdan sorumlu ve güvenilir üreticilerden aldığımız hizmet ve ürünlerle onları güçlendirdiğimiz, birbirimize ilham verdiğimiz bir sosyal paylaşım ve etkileşim platformudur.” diyebiliriz.

Sunum sırasında ve sonrasında tahmin yürüttüğüm üzere birçok insan gibi ben de sordum kendime? Gerçekten bu kadar önemli mi bu Good4Trust?

Bakıldığında; Dünya üzerinde çok ciddi bir kriz ve güvensizlik ortamı mevcut. Pek çok canlı türü yok oluyor, endemik türler tükeniyor, iklimler değişiyor, küresel ısınma kapıdan oturma odamıza kadar girmiş bekliyor. Peki, bu durumun sorumlusu kim diye baktığımızda tek cevap olarak insan faktörünü görüyoruz. İnsanların ürettiğinden daha fazla tüketme isteği, sınırlı kaynakları sınırsızmış gibi har vurup harman savurmaları da bu durumu daha kötüye götürmektedir.

İnsanların bu duruma dur deyip çözüm üretmeleri için birlik olmaları, birlik olmaları içinde aralarında bir güven oluşturmaları gerekmektedir. İşte Good4Trust ruhu bu güveni aşılamak için ortaya çıkıyor.

Good4Trust.Org’da yaptığımız iyilikleri, ya da tanımadığımız birinin yapmış olduğu bir iyiliği bütün insanlarla anında paylaşıp bir güven ortamı yaratıyoruz kendimize ve başkalarına ve evet Good4Trust bu kadar önemli…

Söylenecek çok şey var aslında ama artık sıra sizde. Hemen girin www.good4trust.org’a. Yaptığınız bir iyiliği paylaşın ya da yapılan bir iyiliğe kocaman sarılın. Emin olun kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

dogukan-dogan-things

Nerden mi biliyorum?

Çünkü tecrübeyle sabit ;)

Yaptığımız iyilikleri düşünürken bir yandan da HayatBank’ı merak ediyorduk.

Zira Dr. Uygar Özesmi, sunumundan sonra sahnede ki yerini Turan Almammadov’a bırakmıştı. İlköğretim ve lise eğitimini Azerbaycan, İngiltere ve Rusya’da almış. Mütevazılığinden Türkçem çok iyi değil diyor ama söylemese anlamamız olanaksız gibi. Pürüzsüz ve kibar konuşuyor aslında…

Bir tanıdığının geçirmiş olduğu trafik kazası sonrasında kan bulunamadığı için vefat etmesinden etkilenerek HayatBank girişimini başlatmaya karar veriyor. Amacı; Gönüllü kan vermek isteyenlerle kana ihtiyacı olan insanları buluşturmak. Nitekim birçok zorluk yaşamasına rağmen bu amacına ulaşıyor. HayatBank ile ilgili yapılan sunumdan birkaç bilgi paylaşalım:

hayatbank-things

HayatBank; insanların 7/24 kesintisiz bir şekilde ücretsiz olarak ulaşabileceği bir kan bankası. Kan vermek isteyen gönüllü donörler siteye kayıtlarını yaptırıyorlar. Daha sonra olası bir kan ihtiyacında bu gönüllü donörlerin telefonlarına istenilen kan ile ilgili mesaj gidiyor. Kan verebilecek uygun donörler kendilerine yine mesaj yoluyla bildirilen yerdeki kan merkezine giderek kan veriyor ve bir hayatı kurtarmış oluyor. Önemli bir nokta ise; Kan veren ve kan alan kişiler birbirlerini kesinlikle tanımıyor, adlarını bilmiyorlar. En ufak bir yakın temasa dahi girmiyorlar. Gizlilik ve güvenlik durumu hat safhada. Genel hatlarıyla sistem bu şekilde çalışıyor. HayatBank; şu an için yalnız Bursa ilinde faaliyet yürütüyor fakat ilerleyen zamanlarda farklı illerde de bu girişimi göreceğiz. Bunun müjdesini de veriyor Turan Almammadov. Ayrıca HayatBank sistemini Kanada’ya da sattıklarını belirtiyor.

Yalnız takdir edilmesi gereken bir başka konu da; Turan Almammadov ve ekibi herhangi bir reklam ve tanıtım desteği almadan kendi gelirleri üzerinden HayatBank’ın tüm masraflarını karşılıyorlar. Ben de buradan kendilerini bir kez daha takdir ettiğimi belirtmek istiyorum. diyerek günü kapatıyoruz.

Lakin kapatmadan önce de www.hayatbank.org adresini ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

25 Eylül Perşembe akşamı SALT Galata Things etkinliğinde bunlar yaşandı. Bir başka etkinlikte görüşmek dileğiyle :)

Sağlıcakla ve Çevreci Etkinliklerle Kalın…

Doğukan DOĞAN