iklim değişikliğine karşı global #hackathon

Çevreci Etkinlikler olarak çevre mücadelesinin farklı alanlarından gelen güzel etkinliklere uzun süredir yer veriyoruz. Bu etkinlik bizleri şaşırttı çünkü 40 farklı şehirde 3 binin üzerinde gönüllü eş zamanlı olarak 12-14 Eylül 2014 tarihleri arasında küresel iklim değişikliği ile ilgili 15 farklı alanda projelerini üretip, çevreye verdiğimiz zararı bir nebze olsun azaltacak projeler geliştirmeye çalışacak. İklim değişikliğine karşı yapılan en büyük global “hackathon” olacak. Peki, “hackathon” ne demek mi?

iklim değişikliğine karşı global #hackathon

#hack4good nedir?

6.’ sı düzenlenen hack4good etkinliği bu sefer İstanbul’da da gerçekleşiyor olacak! 
Yazılım mühendisleri, bilgisayar korsanları, ui / ux tasarımcılar, ürün geliştiricileri, girişimcilerden oluşan 3.000’in üzerinde gönüllü, 12 -14 Eylül tarihlerinde yapılacak olan 48 saatlik bu “hackathon”da yerini alacak.

Katılımcılar küresel iklim değişikliği ile ilgili 15 farklı alanda projelerini üretip, çevreye verdiğimiz zararı bir nebze olsun azaltacak projeler geliştirmeye çalışacaklar. 40 şehirde eş zamanlı olarak geliştirilen projeler, önce lokal sonra global jürinin filtresinden geçtikten sonra, geliştiren proje ekipleri tarafından sunulmak üzere Birleşmiş Milletler (UN) tarafından New York’da düzenlenen Climate Summit‘e katılacaklar.

proje üretim süreci

#hack4good etkinliği, geekli.st sitesi üzerinden yürütülmektedir. Etkinlik tarihinden önce, belirlenmiş 15 kategoriyle ilişkili fikirler paylaşılır. Etkinlik tarihinde, kurulan proje ekipleri yeni bir fikir üretir ya da daha önceden paylaşılan bir fikri uygulamaya geçirmek üzere çalışmalara başlar.

48 saatin sonunda sunumlaştırılmış olan alpha düzeyindeki proje ile katkısını yapmış olur. Amaç; çevreye faydalı bir proje üretmek ve yeterince heyecan verici bir proje ise, hayata geçirmektir. Projeler önce İstanbul’daki organizasyon takımının filtresinden geçer ve global jüriye gönderilmek üzere Github’a aktarılır.

hackathon ne demek?

“hackathon” kelimesi, hack ve marathon kelimelerin birleşiminden oluşur. “hack” kelimesi ise bilişim suçlarında kullanılan anlamında değil de, oynamayarak değiştirmek, deneysel programlamak anlamında kullanılmıştır. “hackathon” kelimesi ilk kez bağımsız olarak OpenBSD ve Sun şirketlerinin yazılım ve pazarlama ekipleri tarafından 1999 yılında kullanılmıştır.

Etkinliğe kaydınızı  hack4goodistanbul.com üzerinden yapabilirsiniz!

Etkinlik yeri: Yazane Coworking Space, Karaköy, İstanbul

Katılamazsanız bile paylaşacağınız her etkinliğin, birilerinin yaşantısını değiştirebileceğini unutmayın!