Kerpiç ve Çamur Sıva Yamaklık Kursu’na Katılmak İster misiniz?

Seferihisar Doğa Okulu’na göre doğa düşünür, yazar, çizer. Bu düşünceler kağıtlara düşen mürekkep lekelerine değil, dağlardan denizlere savrulan nehirlere, milyarlarca canlının ahenk içindeki yaşamına, atomun çekirdeğine ve evrenin sonsuzluğuna kazınmıştır. Doğa Okulu’nda hepimiz doğanın öğrencileriyiz. “Kirlenerek temizlenmeye hazır mısın? Üç gün boyunca kâh çamur olup bozulacağız, kâh kerpiç olup kurulacağız. Topraktan sıva ve kerpiç tuğla yapmanın sırlarını birlikte arayacağız.” diyerek 5-7 Eylül 2014 tarihleri arasında bizleri Kerpiç ve Çamur Sıva Yamaklık Kursu’na davet ediyor Doğa Okulu… Etkinliğin çağrı metni ise;

Kerpiç ve Çamur Sıva Yamaklık Kursu’na Katılmak İster misiniz?

İlk gün: 5 Eylül

Bu kursta herkesin kirlenmeye hazırlıklı olmasını tavsiye ediyoruz. Saat 09:30’da tanışmak için bir araya geliyoruz. Doğa Okulu hakkında kısa bir sohbetten sonra bu kursumuzun konusu topraktan bahsedeceğiz. Neden böyle bir kursumuz var? Topraktan nasıl bu kadar ayrı düşmüştük?

Ardından çamur konusunda temel bilgileri paylaşıp biraz çamur yoğuracağız. Öğle yemeği sonrasında ertesi gün yapacağımız uygulamalar için malzemelerimizi hazırlayacağız.

İkinci gün: 6 Eylül

Sabahtan farklı oranlar kullanarak çeşitli çamur sıva harcı numuneleri hazırlayacağız. Sonuçları ertesi gün değerlendirmek üzere sıva uygulaması yapacağız. Öğleden sonra köyde küçük bir gezi yaparak köyümüzdeki yapı örneklerini inceleyeceğiz. Akşam da fotoğraflar eşliğinde dünyadan kerpiç yapı ve toprak sıva örneklerini inceleyeceğiz.

Üçüncü gün: 7 Eylül

Sabah kerpiç çamuru hazırlayıp kalıplara dökerek kerpiç tuğla yapacağız ve kurumaya bırakacağız. Önceki gün yaptığımız sıvaların durumlarını gözlemleyerek, karışım oranlarını ve hangisinin en sağlam olduğunu değerlendireceğiz. En sağlam harçla okulumuzun hasarlı sıvalarını tamir edeceğiz. Öğleden sonra ise kerpiç ve yapı tasarımından bahsedeceğiz, kerpiç yapıların avantajları ve dezavantajlarını konuşacağız.

Katılım koşulları:

–          Kursumuz ücretsizdir.

–          Doğa Okulu’nun usta çırak kursları sabit anlatımlar içermemekte. Kurslarımızda sohbete, birlikte üretmeye ve düşünmeye dayalı bir yol izliyoruz. Katılımcılarımızın öğrenme faaliyeti esnasında oluşan her türlü temizlik, düzenleme, bulaşık yıkama vb. işlere gönüllü olarak el vermeleri, imece ve paylaşıma dahil olmaları okulumuzun düşünme ve çalışma biçiminin temel özelliklerinden biri.

–          Katılımcıların günlük yemek, malzeme ve lojistik masraflarına ortak olmalarını bekliyoruz. Sekiz öğünü birlikte geçireceğimiz bu kurs günlerinde bir kişinin öğün başı masrafı 20 TL. Yemek masrafını (10 TL) doğrudan köydeki yemeği hazırlayan mutfak sahibine vereceğiz. Öte yandan bu kurs sırasında özel olarak kullanılacak yapı malzemeleri (aletler, kum, kil, saman vb.) masrafı kişi başı 30 TL. Sonuç olarak bu kursa katılan her bir katılımcının toplam 190 TL harcama yapması gerekecek.

–          Kurs sırasında katılımcıların bedenen çalışmaları gerekiyor.

–          Kurs yerine ulaşımı katılımcıların kendi imkanlarıyla karşılamasını bekliyoruz. Ulaşım hakkında ayrıntılı bilgileri kayıt sırasında talep edebilirsiniz.

–          Konaklama, Doğa Okulu tarafından kurulacak küçük çadırlarda yapılıyor. Uyku tulumu vb. konaklama malzemelerini katılımcıların kendisi getirmesi gerekiyor. Konaklama alanı içinde duş imkanı bulunmuyor. Konaklama ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve engelli misafirlerin katılımı için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

–          Doğa Okulu’nun kurslarına katılmadan evvel internet sitemizdeki Öz (Değerlerimiz) ve Çalışma Biçimi adlı bölümleri okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kayıt ve iletişim:

Burçin Feran – 0 542 657 66 20 – burcin@dogaaskina.org

Katılamazsanız bile paylaşacağınız her etkinliğin, birilerinin yaşantısını değiştirebileceğini unutmayın!