9.Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali

GOLA Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği tarafından her yıl Doğu Karadeniz’de düzenlenen ve bu sene dokuzuncusu gerçekleşecek olan, Yeşil Yayla Kültür Sanat ve Çevre Festivali’nin  bu yılki teması; “Geri dönüşüm ve Çöp”…  Festival 15-17 Ağustos 2014 tarihlerinde  Rize’nin  Ardeşen ilçesindeki Fırtına Deresi kenarı ve Fırtına Vadisi boyunca gerçekleşecek. Etkinliğin çağrı metni ise;

9.Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali

İşlediği temalarla bölgenin yerel değerlerini tanıtmayı amaçlayan festivalde daha önce sırasıyla; Eko-Kültürel Turizme Giriş, Kırsal Mimari, Dereler, Taşlar, Şifalı Bitkiler, İnekler, Geleneksel Meyveler, Arılar ve Geleneksel Arıcılık temaları işlenmişti.

Festival bu sene 15-16-17 Ağustos 2014 tarihlerinde  Rize’nin  Ardeşen ilçesindeki Fırtına Deresi kenarı ve Fırtına Vadisi boyunca yöre halkı ve katılımcılarıyla buluşmaya hazırlanıyor.

Üç gün boyunca Fırtına Deresi kenarında konuşlanacak olan festivalde; Denizhan Özer küratörlüğünde açık hava sergisi, rafting, eski çoraplardan çanta yapım atölyesi, geleneksel yemek atölyesi, Laz kültüründe geri dönüşüm ritüelleri, Çamlıhemşin’deki tarihi konaklar gezisi gibi etkinlikler yer alacak.

Festivalde bir Fatih Akın filmi olan “Cennetteki Çöplük”ün gösteriminin ardından  filmin görüntü yönetmeni Bünyamin Seyrekbasan ile film üzerine bir söyleşi yapılacak.

Stiftung Mercator (Essen) ve Avrupa Kültür Vakfı’nın (Amsterdam) desteğiyle, MitOst (Berlin) ve Anadolu Kültür (İstanbul) ortaklığında yürütülen ‘TANDEM Kültür Yöneticileri Değişim Programı Türkiye-Avrupa Birliği’ (www.tandemexchange.eu)  kapsamında GOLA Derneği olarak ortaklık kurduğumuz Slovakya’dan Zahrada Kültür Merkezi’nin geri dönüşüm temalı atölye ve sunumları da festival programının ilgi çekici etkinliklerinden.

9. Yeşil Yayla konser sahnesi bu sene; Birol Topaloğlu, İrlandalı Grup D Minors  ve  Emre Pehlivanlar’ı ağırlayacak.

GOLA Laz Halk Şarkıları Çocuk Korosu, Şafak Velioğlu yönetiminde “Geri Dönüşüm ve Ritim Atölyesi”, yine her yıl devam eden etkinliklerden olan “Karadeniz Kadın Sahnesi” genç kadın müzisyenlerle bizimle birlikte olacak. BGST’li dans sanatçıları Levent Soy ve Ömer Ongun; verecekleri “Dans Atölyesi” ile festivalde keyifli dakikaların habercisi.

Yeşil Yayla Festivaline çeşitli şehirlerden yapılacak katılımlar için ise GOLA Derneği’nin veya Yeşil Yayla Festivali’nin web siteleri ile sosyal medya sayfalarına girmek yeterli olacak.

Web: www.golader.org ve  www.yaylafest.org

E-mail: golader@gmail.com

GSM: 0537 485 23 02

Etkinlik programı için tıklayınız.

Etkinliğe ulaşım ve konaklama için tıklayınız.

Katılamazsanız bile paylaşacağınız her etkinliğin, birilerinin yaşantısını değiştirebileceğini unutmayın!