Sosyal Yenilik Tasarımı

Yaşanan birçok çevresel sorunun temelinde sıklıkla tasarımsal hatalar göze çarpmaktadır. Tasarım soruna çözüm üretme konusunda bu kadar önemliyken size “Sosyal Yenilik Tasarımı” dersek ne dersiniz? Yenilikçi ve yaratıcı fikirlerin uygulamaya geçtiği buluşma ortamı Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK), fikirleri olan Kadıköylüler, projesi olan Tasarımcılar ve olanakları olan Destekçileri Kadıköy Belediyesi ile buluşturarak, “Tasarım Sizden, Uygulaması Bizden!” sloganıyla yola çıktı. Yaptığı güzel etkinliklerden bir yenisini 22 Temmuz 2014 Salı günü gerçekleştirecekler. Etkinliğin çağrı metni;

Sosyal Yenilik Tasarımı

Sosyal yenilik tasarlıyoruz.

Sosyal yenilik tasarımı insan odaklı tasarım yaklaşımı ile çeşitli toplumsal sorunlara çözüm geliştirilmesini hedefleyen bir disiplindir. Sosyal yenilik tasarımı, farklı ölçeklerdeki toplumsal sorunların işbirliği ve katılım ile çözülmesine yardımcı olur. Çoğunlukla özel ve kamusal sektörün toplumsal aktörlerle birlikteliği ile gerçekleştirilen sosyal yenilik projelerinin temel amacı, tasarım yoluyla değişim yaratmaktır.

Günümüzde toplumsal dönüşüm için geliştirilmiş çeşitli yaklaşımlar, analizler ve teknolojik yeniliklere dayalı projeler mevcuttur. Fakat bu sefer, toplumsal sorunları çözmek amacıyla insan odaklı tasarım yaklaşımına başvuruyoruz. Sorunların çözümü amacıyla uygulandığı takdirde insan odaklı tasarım yaklaşımı, alternatif çözümlerin sağlanması ve gelişim yaratılması için en uygun yöntem olabilir.

22 Temmuz 2014 Salı günü;

Sosyal Yenilik Tasarımı nedir?

Sosyal Yenilik Tasarımı yapılmazsa neler olur?

Sosyal Yenilik Tasarımını nasıl uygularız? sorularını cevaplayalım, hep beraber tartışalım.

Tarih: 22 Temmuz 2014 Salı

Saat: 19: 00

Yer: Tasarim Atolyesi Kadikoy

Adres: Rasimpasa Mah. Duatepe Sk. 61 Kadıköy, 34722 İstanbul

Etkinliği ve güncellenen bilgileri facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.

Katılamazsanız bile paylaşacağınız her etkinliğin, birilerinin yaşantısını değiştirebileceğini unutmayın!