Slow Food Terra Madre Balkanlar Toplantısı #Sonrası

Slow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu’ndan dostumuz Deniz Kurtsan 20-22 Haziran 2014 tarihleri arasından Hırvatistan‘ın Dubrovnik kentinde gerçekleşen Slow Food Terra Madre (Toprak Ana Günleri) Balkanlar Toplantısı’nda yaşananları bizlerle paylaştı. Slow Food’un, yok olmaya yüz tutmuş nadir gıdaların bir envanterini çıkardığı Nuh’un Ambarı (Ark of Taste) projesi’nde onlarında gıdaları var! Etkinlikte yaşananlar ise;

Slow Food Terra Madre Balkanlar Toplantısı #Sonrası

Slow Food Yaveş Gari Bodrum Yerel Grubu olarak, Dubrovnik‘te Ark of Taste listesine giren peksimetimizi ve reçellerimizi tadım yaptırdık. Dubrovnik parkında kurulan yerel pazarda 11 Balkan ülkesi tezgah açtı. Bizim masamızda reçellerimiz, arpa, çavdar ve buğday tam unundan bizim için özel olarak küçük boyda Yalıçitflik’li Hamide Yalçın’ın ürettiği peksimetlerimiz; Dut pekmezi ve Divle tulum peyniri ile birleşti. Masamıza gelen ziyaretçilere ziyafet yaşattı. Hırvatistan Tarım Bakanı ile birlikte basın da geldi.

Bodrum kataloglarını dağıttık, Slow Food Terra Madre Balkanlar toplantısına katıldık… Tarımsal üretimi, biyoçeşitliliği, tarihi, kültürel çeşitliliği ve birçok yönüyle dünyanın en önemli bölgelerinden birisi olan Balkanlar’da ortak kültür tarihi paylaşırken geleneksel lezzetlerimizin de benzerliğini deneyimledik.

Carlo Petrini liderliğindeki Slow Food hareketi olarak dünyada tek tip beslenme modeline karşı yerel tatları, geleneksel ürünleri yaşatmaya çalışıyoruz. Amacımız, dünyada aç insan kalmasın, üretici ürettiğinin karşılığını alsın. Toprağa, çevreye zarar verilmesin. İyi, temiz ve adil gıda sistemi için, geleceğimiz için biyoçeşitlilik korunsun. Gelecek kuşaklar da dünyanın zenginliğinden yararlansın.

12-13 Eylül’de ise Slow Food Zeytindalı Foça lideri sevgili Gül Girişmen‘in davetlisi olarak tadıma, konferans vermeye Foça’ya gidiyoruz. Peksimetimiz yanı sıra Bodrum Gambilya baklası ile Muğla tarhanamızı da götürüyoruz.

Ekim 2014 te ise İtalya Torino’daki Slow Food Salon Del Gusto fuarına yine Bodrum peksimetimizi tanıtmak üzere yolcuyuz.

Yaşasın Bodrum’umuzun zenginlikleri, sağ olsun üyelerimiz, ve Ortakent Bodrum Erenler Sofrası Zeytin Bahçesi sahibi, eş liderimiz Aslıhan Mutlu, Konacık Kısmet Lokantası sahibi Orhan Dumanlı, Göltürkbükü Antik Zeytin Oteli sahibi Ümit Süldür, Nuh’un ambarı ürünlerini belirleyen proje ortağı Mutfak Dostları Derneği ve Burcu Gezeroğlu ile Defne Koryürek; sizlere sonsuz teşekkürler.

Daha çok bilgi için:

Deniz Kurtsan, Ömer Kayalıoğlu,

slowfoodbodrum@gmail.com

www.facebook.com/bodrumslowfoodbodrum

instagram: slowfoodbodrum

http://www.dunya.com/iyi-temiz-ve-adil-gida-156380yy.htm

http://www.dunya.com/dubrovnikten-gida-ve-tarima-bakis-156357yy.htm

Katılamazsanız bile paylaşacağınız her etkinliğin, birilerinin yaşantısını değiştirebileceğini unutmayın!