Kerpiç Atölyesi’ne Katılmak İster misiniz?

Yaşam alanlarımızın giderek betonlaşması, gri rengin ülke sınırlarımızdaki varlığını arttırmakta. Buna çözüm önerisi arayan bizlerin ekolojik mimari temelindeki yapıların artmasını istiyoruz. Gelin isterseniz bundan daha fazlasını isteyelim ve kendi yapılarımızı oluşturmak için neler yapabileceğimizi öğrenelim. 29 Haziran 2014 Pazar günü başlayacak olan Kerpiç Atölyesi gerçekleştirilecek. Atölyenin içeriği, 25 yıl boyunca uluslararası çağdaş kerpiç proje ve uygulamalarına imza atmış ve bu alanda doktora düzeyinde bilimsel çalışmaları olan And Akman tarafından verilecek. Teorik ve uygulama kısımlarının bir arada verileceği eğitimin çağrı metni ise;

Kerpiç Atölyesi’ne Katılmak İster misiniz?

Mimarlığın öncesinden, yani duyguların, mekan ve zaman kavramlarının doğal olduğu zamanlardan öğrenebileceğimiz çok şey var. Yapıyı doğal çevresi ile bütünleştirmede hayranlık uyandıran becerileri mimarlık öncesi zamanlarda bıraktık. Bu nedenden, bugün yaptığımız gibi, doğayı istila etmek yerine, ruhumuza hitap edecek, iklimin değişkenliğini ve topoğrafyayı saygıyla kabulleneceğimiz uygulamalı “Esenköy Kerpiç Atölyesi”ni yapıyoruz.

Çalışmamız, Gündoğdu köyünün Esenköy’ünda bulunan atölye alanımızda yapılacak (www.ada-art.com). Burada, tokmaklama yöntemi ile duvar yapımı ile konvansiyonel bir yapıya toprak duvar sıvası ve toprak zemin döşemesi metodlarını uygulayacağız.

Atölyemizin içeriği, 25 yıl boyunca uluslararası çağdaş kerpiç proje ve uygulamalarına imza atmış ve bu alanda doktora düzeyinde bilimsel çalışmaları olan And Akman tarafından verilecektir. Atölyenin teorik ve uygulama kısımlarının yönetimi ise yine And Akman ve Mehmet Şenol tarafından yapılacaktır. Daha fazla bilgi için: www.eds-a.com/#!ekip/c1ger

Atölye için konaklama 7 geceyi kapsıyor; 29 Haziran Pazar günü adaya ulaşım, 30 Haziran- 5 Temmuz atölye süresi, 6 Haziran Pazar günü dönüş olarak düşünülmüştür.
Atölye Programı:
1.gün
• Karşılama
• Sağlıklı yapı nedir? Yapının ekolojik döngüler içindeki yeri. Kerpiç yapının fizyolojik ve psikolojik sağlığımıza etkileri.
• Ekolojik ve çağdaş kerpiç yapı günümüzdeki geçerliliği ve iyi örneklerin gösterilmesi.
• Çalışmanın amaçlarının anlatımı
• Atölye alanı ve çevre ile tanışma.

2.gün

• Duvar yapımı için kalıpların ve gerekli hammadde karışımlarının hazırlanması, karıştırılması.

3-5.günler

• Sırasıyla duvar yapımı, duvar sıvası ve toprak zemin döşemesi için uygulama çalışmaları yapılması.

6.gün

• Çalışmaların tamamlanması ve katılımcıların yapılan işler üzerine doğaçlama gravür çalışmaları.
• Kutlama

Kurs katılım ücreti: 650,- TL. (öğrenciler için 350,- TL.)
Fiyata dahil olanlar:
• 12 kişilik misafir evimizde 3 yataklı odalarda konaklama
• Zeytinlik çadır alanı kullanımı
• Ortak mutfak kullanım
Yiyecek alışverişi ve yemekler birlikte yapılabilir

Katılmak için başvurunuzu info@eds-a.com adresine yollayabilirsiniz.

Etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.

DİPNOT: Etkinliğe ilginiz için, etkinliği oraganizasyon ekibi çok teşekkürlerini iletti. Fakat sınırılı sayıdaki kontenjan dolmuştur… Benzer eğitimlerden haberdar olmak için Ekolojik Mimarlık‘ı takip edebilirsiniz.

Görsel temsilidir.

Katılamazsanız bile paylaşacağınız her etkinliğin birilerinin yaşantısını değiştirebileceğini unutmayın!