Yeryüzü Derneği Kerpiç Ev Yapımı

Yeryüzü Derneği’nden güzel bir davet var! 2 – 17 Ağustos 2014 tarihleri arasında Sakarya, Pamukova’daki ekoköy girişimlerine bir adım daha yaklaşıyorlar. 15 Haziran’da biz de takıldık peşlerine ve Pamukova’ya gittik. Tabii doğaldır ki oranın doğa’sına kapılarak gelmek istemedik. Ama geldik! Tekrar gitmek isteyenler içinse güzel bir haber verelim dedik :)Yeryüzü Derneği’nin “kerpiçten” yapmayı planladıkları evlerine bir “kerpiç”te sen koymak ister misin?

Yeryüzü Derneği Kerpiç Ev Yapımı

Derneğimizi takip edenler bilir; bir ekoköy kurmaya çabalıyoruz :) Bu amaçla Mart 2013’de Pamukova ilçesine bağlı şirin bir köyde arazi satın aldık. İki parçalı bu arazide neler yaparız diye uzun süredir konuşuyor, bir yandan da fikirlerimizi hayata geçiriyoruz. Bu fikirleri önemli bir kısmını ekolojik mimari oluşturuyor. İstiyoruz ki değişik ekolojik mimarileri deneyimleyelim. Bu doğrultuda şimdiye kadar bir kubbe inşa ettik ama henüz üstünü öremedik.

Buna daha sonra çuvallarla ördüğümüz duvardan oluşan kompost tuvaleti ekledik. Bunlar olur biterken, odaklandığımız ana yapı: Burcu Evi. Kerpiçden yapmayı planladığımız Burcu Evi’ni bir atölye şeklinde hepberaber inşa etmek istiyoruz.

15 gün sürecek bu ekolojik mimari atölyesine katılmak isteyenleri bekliyoruz. Kimi katılımcıyı köy evimizde, kimisini o zamana kadar tamamlacağımız ahşap kulubemizde, kalanları da çadırlarda ağırlayacağız. Katılımcılara Burcu Evi’ne yaptıkları bu emeğin minnettarlığı için, bizi her ziyaret ettiklerinde konaklama hediye edeceğiz :)

iletişim için:

iletisim@yeryuzudernegi.org
0216 388 11 73

Etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.

Katılamazsanız bile paylaşacağınız her etkinliğin birilerinin yaşantısını değiştirebileceğini unutmayın!