Kozmetik Okur – Yazarlığı ve Doğal Sabun Yapımı Atölyesi

“Yaşamın sürdürülebilirliği ve yüksek bir yaşam kalitesi için, devletler ve iş dünyası sürdürülemez üretim ve tüketim modellerini değiştirmeli ve uygun sürdürülebilirlik politikalarını ön plana çıkarmalılar. Bireyler olarak biz de seçimlerimizle bu dönüşüme yön verme gücüne sahibiz” diyerek 24 Mayıs 2014 Cumartesi günü Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde (NGBB) Kozmetik Okur – Yazarlığı ve Doğal Sabun Yapımı Atölyesi gerçekleştirilecek. Etkinliğin çağrı metni ise;

Kozmetik Okur – Yazarlığı ve Doğal Sabun Yapımı Atölyesi

Sabah kalktığımızda 20-25 çeşide kadar, şampuandan, diş macununa kadar bakım ve kozmetik ürününü kullanabiliyoruz. Bu ürünlerin tedarik ve üretim süreçlerindeki hammadde kullanımı, tedarik süreçlerindeki işgücü, içeriklerindeki sağlığa zararlı ve yararlı hammaddeler gibi birçok sürece de ürünün kapağını açmamızla ortaklık ediyoruz. Tüketici olarak seçimlerimiz hem tüm bu süreçlerle ilgili olarak birçok dengeyi etkiliyor: Kendi sağlığımız, çevresel kaynak kullanımı vb.

Kozmetik okur-yazarlığı atölyesi ile işte bu seçimleri doğru yapmak için kendi bakım ve kozmetik ihtiyaçlarımızı çok iyi bilmek ve bu ihtiyaçlara uygun ürünleri araştırmak gerekiyor. Bu araştırmalar için ürünün etiket bilgileri, kullanım talimatları kilit bilgileri bize sağlar.

Sağlığa zararlı temel kimyasal maddeler nelerdir? Doğal kozmetik ürünü nedir? Biomimetic kozmetik ürünü nedir? Ürün etiketlerinin incelenmesi, etiketlerdeki simgelerin anlamı ve kullanım talimatları ele alınacak konular arasındadır. Söyleşinin ardından katılımcılar kendilerine sağlanan malzeme ve gereçlerle sabun yapımının aşamalarını ve inceliklerini deneyimleyecekler. Kendi elleriyle yaptıkları sabunları evlerine götürerek güvenle kullanacak ve sevdiklerine hediye edebileceklerdir.

Etkinlik sonunda katılımcıların:

– Günlük hayatlarında kullandıkları bakım ve kozmetik ürünlerinin içerikleri, insan ve çevre sağlığına etkileri konusunda farkındalık kazanmaları,

– Ürünlerin üzerinde bulunan etiketler ve önerilecek diğer referans kaynaklarından araştırarak sağlığa zararlı maddeleri içeren ürünleri tercih etmemeleri konusunda fikir edinmeleri,

– Kozmetik Ürünlere toksikolojik değerlendirme hakkında bilgilendirme,

– Birey olarak seçimlerini yönlendirmeleri halinde yaratacakları etki hakkında bilgi,

– Doğal hammaddelerden katılımcıların kendileri tarafından üretilecek sabunlar yoluyla atölye konularını pekiştirmeleri ve sahiplenmeleri amaçlanmaktadır.

– Sabunlar kalıplarda sabunlaşma işleminin tamamlanması için 24 saat bekletilecektir.

– Katılımcılar ertesi günü NGBB’ye gelerek sabunlaşma süreçleri tamamlanmış ve kullanıma hazır kendi yaptıkları sabunları teslim alacaklardır.

Tarih:  24 Mayıs – 13 Aralık 2014

Saat: 13.30 – 17.00

Yer: NGBB, Çardak

Eğitmen: Şirin Köseoğlu

Atölye ücreti kişi başı 80 TL olup çay ikramı ücrete dâhildir. Katılımcı sayısı 25 kişi sınırlı olduğundan kayıt yaptırılması gerekmektedir. Kayıt için lütfen 0216 456 44 37 numaralı telefonu arayınız.

Yer : NGBB, Çardak

İletişim : etkinlik@ngbb.org.tr

Atölye ücreti kişi başı 80 TL olup çay ikramı ücrete dâhildir. Katılımcı sayısı 25 kişi sınırlı olduğundan kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Kayıt için lütfen 0216 456 44 37 numaralı telefonu arayınız.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Dipnot: Kullanılan fotoğraf temsilidir.