Ekofeminizm ve Cinsiyet Rolleri

Kadınlarla Dayanışma Vakfı 3 Mayıs 2014 Cumartesi günü “Kadınlar Ekolojik Dönüşümde” kitabının yazarı Emet Değirmenci’nin katılımıyla “Ekofeminizm ve Cinsiyet Rolleri” adlı bir etkinlik gerçekleştirecek. Etkinliğin çağrı metni ise;

Ekofeminizm ve Cinsiyet Rolleri

Ekoloji Mücadelesi Kadınlara Yeni Yükler mi Getiriyor?

1970’lerin başında cinsiyetlerin ve doğanın üzerindeki tahakküm mekanizmalarının birbirleriyle bağlantısını irdeleyerek feminizm içinde yeni bir tartışma başlığı açan ekofeminizm bugün de yeryüzüne dair süren mücadelelere cinsiyet bağlamında yeni sorular sorarak güncelliğini koruyor.

Kadınlarla Dayanışma Vakfı olarak ekofeminizmle ile ilgili ilk etkinliğimizi geçtiğimiz yıl temmuz ayında yapmıştık. İlk ekofeminizm atölyemizde kavramlar üzerinden ekoloji mücadelesinin ve feminist hareketin birbirine neden ihtiyacı olduğu sorusunun peşine takılmıştık.

İkinci etkinliğimizde “Kadınlar Ekolojik Dönüşümde…” kitabını hazırlayan Emet Değirmenci’nin yönlendiriciliğinde şu bağlamda bir tartışma yürüteceğiz:

“Ekofeminizm, feminizmin ilkelerini benimsemekle birlikte gittikçe derinleşen ekolojik ve toplumsal krize kadının ve doğanın özgürleşmesi açısından çözümler arar. Patriyarkanın kadın üzerindeki egemenlik ilişkisi ilk hiyerarşilerden biri olduğuna göre insanın doğa üzerindeki egemenliği de patriarkal kökenlidir. Bu durum ekolojik ilişkilere nasıl yansıyor? Söyleşimizde kadın konusunu biyolojik determinist bir gözle değil de tahakküm ilişkileri ve cinseyete dayalı toplumsal roller açısından irdeleyeceğiz. “ – Emet Değirmenci

Yer: Kadınlarla Dayanışma Vakfı

Adres: Kamer Hatun Mahallesi, Hamalbaşı Caddesi no:22/13 Beyoğlu İstanbul

Tarih: 3 Mayıs 2014, Cumartesi

Saat: 16:00-18:00

Ayrıntılı bilgi ve etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.