Ahırkapı Hıdrellez Şenliği’ne Katılmak İster misiniz?

Bolluk ve bereketin simgesi, baharın müjdecisi olan Hıdırellez 5 Mayıs 2014 Pazartesi günü Kumbara Sanat Atölyesi, Ahırkapı Müzisyenler Derneği, Ahırkapı Roman Kültürünü Yaşatma Derneği tarafından Ahırkapı’da kutlanacak. Etkinliğin çağrı metni ise;

Ahırkapı Hıdrellez Şenliği’ne Katılmak İster misiniz?

Hıdrellez Bayramı Ahırkapı’da Romanlarla kutlanacak. Bolluk ve bereketin simgesi, baharın müjdecisi olan etkinlik Kumbara Sanat Atölyesi, Ahırkapı Müzisyenler Derneği, Ahırkapı Roman Kültürünü Yaşatma Derneği tarafından ortak düzenleniyor. Kutlama için 5 Mayıs 2014 Pazartesi günü saat 18.30’da, Ayasofya Müzesi‘nin girişinde buluşup, Ahırkapı’ya Hıdrellez’i kutlamak üzere yürünecek.

2000’den beri Ahırkapı’da kutlanan Hıdrellez bayramı, 2011 yılında biletli yapılmak istenmiş ancak gelen talepler üzerine iptal olmuştu. Kutlamalar üç yıldır mahalle halkının katkılarıyla mahallede yapılıyor ve ücretsiz. Mahalleye gelenler tüm ihtiyaçlarını dayanışma için mahalle esnafından karşılayacak. İstanbul’daki kentsel dönüşümden ve soylulaştırmadan etkilenen Ahırkapı’nın giderek bir oteller bölgesine dönüşmesinden dolayı kutlamanın Ahırkapı’da yapılması büyük bir önem taşıyor.

Şenlik 18.30 ile 23.00 saatleri arasında Ahırkapı semtindeki Keresteci Hakkı Sokak ve Şadırvan Sokak’ta yapılacak. Müzisyenler enstrümanlarını yanına almayı unutmasın.

Etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.

Fotoğraf Kaynağı: gezenbezgin.blogspot.co.uk