6. Sivil Toplum Günleri

Kadir Has Üniversitesi ve Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği işbirliğinde kurulan Kurumsal Sosyal Sorumluluk Akademisi tarafından her yıl düzenlenen, Sivil Toplum Günlerinin 6.sı bu yıl 15 Mayıs 2014 tarihinde “STK’lar Markalaşma ve Teknoloji” teması ile Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenecektir. Stant kurmak isteyen STK’lar için başvurular 11 Nisan 2014 Cuma günü sona erecek. Etkinliğin çağrı metni ise;

6. Sivil Toplum Günleri

Günümüz sivil toplum kuruluşlarının (STK) sürdürülebilirliği, faaliyet gösterdikleri alanda (konu ve coğrafi alan) yaptığı çalışmalar ile toplumsal dönüşümü olumlu yönde değiştirmeyi başarmasıyla yakından ilgilidir. STK’ların olumlu yönde toplumsal dönüşümü gerçekleştirebilmesi için öncelikle topluma ve paydaşlarına etkin bir şekilde ulaşması gerekmektedir. STK’ler topluma ulaşmada değerlerini, amaçlarını, faaliyetlerini ve toplumsal dönüşümü gerçekleştirecekken izleyecekleri yöntemi topluma anlatabilmelidir. Sonrasında paydaşlarını iyi tahlil etmeli, paydaşlarının katılımını sağlamalı ve paydaşlarının STK’nın değerlerine sahip çıkmasını sağlaması gerekir.

Teknoloji çoğu konuda kolaylaştırıcı bir unsur olmasının yanı sıra özellikle dünyadaki kilit aktörler biri olan sivil toplumun markalaşma ve hedeflerini yerine getirmesi için dönüştürücü bir araç olarak da karşımıza çıkmaktadır. Özellikle internet teknolojisi sivil toplum için, faaliyetleri inşa eden, fon bulmayı, bilgi yaymayı, hizmet sağlamayı, markalaşmayı ve tartışma ortamı yaratmayı mümkün hale getiren bir platformdur. Aynı zamanda iç iletişimin, proje geliştirmenin ve sürdürmenin daha verimli olmasını sağlayan ve doğru kullanıldığı takdirde, öngörülen maliyetleri minimuma indirecek bir araçtır.

Sivil toplumun bu platformda yerini alması için teknik yeteneği, teknoloji bilgisi, teknoloji farkındalığı yüksek olan bireylerin sivil toplumda yetişmesi ve kendini geliştirmesi son derece önemlidir. Fırsat ve zorlukları da içinde barındıran internet teknolojisinin kullanımında sivil toplumun bilinçlenmesine ihtiyaç vardır.

Markalaşan ve teknolojiyi kullanan ve daha etkin kullanmak isteyen sivil toplum kuruluşlarının, çalışmalarında daha verimli olmaları ve bu alanda farkındalık yaratılması amacıyla 6. STK Günleri’nin teması “STK’lar ve Teknoloji” olarak belirlenmiştir.
Bu kapsamda sizleri teknolojide yenilikçi uygulamaları paylaşmak, yeni araçları göstermek, tartışma ortamı yaratmak ve yeni fikirlerin üretilmesi dileğiyle Sivil Toplum günlerine katılmaya davet ediyoruz.

6. STK Günleri’nde, sivil toplum kuruluşları kendi stantlarını açarak faaliyet alanlarında katılımcılara tanıtım yapabilecekler.
Türkiye’de teknolojiyi araç olarak kullanan ve farklılık yaratan sosyal sorumluluk projelerini teşvik etmek ve başarılı sosyal girişimlerin rol model olmasını sağlamak amacı ile STK Günleri’nde Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından üç sivil toplum kuruluşuna “Sorumluluk” ödülü verilecektir.

STK, iş dünyası temsilcilerinin, basın mensupları, akademisyen, öğrenci ve aynı tarihlerde Kadir Has Üniversitesinde Harvard Üniversitesi tarafından düzenlenen “STK’larda Stratejik Yönetim” kurusuna katılan uluslararası öğrencilerin de bulunacağı 6. STK Günleri’nde, STK’ların birbirlerini daha yakından tanıma imkânı bulmalarının yanısıra paydaşları ile yeni işbirlikleri oluşturma fırsatını yakalayacaklardır.

Stant kurmak için lütfen tıklayınız.

Son Başvuru: 11 Nisan 2014 – (Stant kurmak isteyen STK başvuruları için)

Ziyaretçi katılımı için lütfen tıklayınız.

Detaylı Bilgi için:
Yetkili: Dorukhan Demirbilek
E-mail: dorukhan.demirbilek@khas.edu.tr
Tel: (0212) 533 65 32/12 17

PROGRAM

09:30 – 10:00 Kayıt

10:00 – 11:00 Açılış Konuşmaları
Prof. Dr. Mustafa Aydın, Kadir Has Üniversitesi Rektörü
Serdar Dinler, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı
Başak Ersen, TÜSEV Genel Sekreteri
Eyüp Ergür, İstanbul Valiliği, Dernekler İl Müdürü

11:00 – 13:30 6. STK Günleri Ziyareti

13:30 – 15:00 STK’lar Markalaşma ve Teknoloji Paneli

Dr. Ali Ercan Özgür, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Genel Sekreteri (moderatör)

Pelin Kuzey, Google Türkiye Kamu İlişkileri Müdürü
Yörük Kurtaran, Toplum Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü
Deniz Ataç, TEMA Yönetim Kurulu Başkanı
Dr. Ceyhun Göcenoğlu, IBM Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programları Müdürü
Dr. Nathalie Laidler, Kylander Harvard Üniversitesi

15:00 – 15:30 STK “Teknoloji” Ödül Töreni

16:00 Kapanış

Programın PDF formatı için tıklayınız.

Yer: Kadir Has Üniversitesi – Cibali Kampüsü / İstanbul

Tarih: 15 Mayıs 2014

Katılımcı Sayısı ve Profili: Türkiye’den 30 vaka, Kadir Has Üniversitesi ve ilgili üniversite öğrencilerinin yanı sıra sivil toplum, iş dünyası ve hükümet temsilcilerinin oluşturduğu 200 kişilik özel davetli.

Kaynak: kssd.org