Kentte Permakültür Nasıl mı Uygulanır?

26 Ekim 2013 Cumartesi günü gerçekleştirilen etkinlikle duymuştuk “Kentsel Permakültür”ü. Güzel bir eğitim sonunda da umutla dolmuştuk. Permakültürü az çok biliyoruz fakat bunu uygulamak için hep kentten uzaklaşacağımız o kutsal günü bekliyoruz! O gün geldi… 12 – 13 Nisan 2014 tarihleri arasında değişimin ilk adımı “Toprak”tan geliyor. Etkinliğin çağrı metni:

Kentte Permakültür Nasıl mı Uygulanır?

Kentsel Permakültür kurslarımızın ilkinin konusu Toprak.

Permakültür nedir? Ekolojik okur-yazar nasıl olunur? sorularından başlayarak; toprağın yapısı, toprak oluşturmak ve iyileştirmek, doğada ardıllık, bitki birliktelikleri, kompost yapımı ve tüm bunların beslenme biçimimizle ilişkilendirilmesi bu bölümün konuları arasındadır.

Kentli birey ve toplulukların kendi yaşam alanlarına uygun çözümleri şekillendirmeleri için gerekli altyapının oluşmasını destekleyecek kurs dizisinde;

• Kentte permakültür uygulamalarını merak eden,
• Bahçe, balkon ve ev içinde, kendi açık veya kapalı alanında uygulama yapmak,
• Tanıdıklarıyla beraber veya mahallesinde topluluk olarak uygulamalar denemek,
• Dâhil olduğu kurum/kuruluş veya okullarda uygulama örneklemek,
• Doğru ve doğal beslenme konusunda dertli ve bu konuda harekete geçmek
Isteyenleri bu kurslarda görmeyi bekliyoruz.

Kurs süresi: 10:00 – 13:00 ve 14:00 – 18:00,  2 tam gün – toplam 12 saat.

Kurs ücreti: 240 TL.

Kurs adresi ve kayıt bilgileri için lütfen kentselpermakultur@gmail.com adresiyle temasa geçiniz.

Kurs eğitmenleri: Aybike Zengin, Deniz Üçok, Nalan Özdemir Erem

Kentsel Permakültür Kurs Dizisi:

Kirlilik, değişen iklim koşulları, kuraklık, topraksızlaşma tüm dünyanın ortak sorunları arasında. Bu sorunların en büyük kaynaklarından biri nüfusun artan oranda kentlere kaymasıyken, diğeri oluşan kentsel sistemlerin ihtiyaçlarını karşılamadaki hatalı kurgudur. Doğal kaynakları kendisini yenileyebilme yetisinin üzerinde tüketiyoruz.

Kentli insan sorunun parçası olduğu kadar çözümün de parçası olabilir, çünkü nerede değil, nasıl yaşadığımız önemlidir. Sorunları, onları yaratan zihniyetle çözemeyiz, bu durumda yaşam kurgumuzu değiştirmek artık hepimiz için kaçınılmaz.

Kentsel Permakültür kurs dizisinde, kentin özgün bir ekosistem olduğunu ve insanın ekosistemin doğal bir parçası olarak kentle ilişkilenme imkânlarını araştırıyoruz.

Ekolojik okur-yazarlık, örüntü algısı, toprak yapısı, su döngüsü, temel tasarım ilkeleri gibi permakültürün yapı taşlarının yanı sıra, atık yönetimi ve topluluk olma süreçleri gibi bir kentlinin vazgeçilmezleri olan konuları uygulamalı olarak aktarıyoruz.

4+1 formatında olan bu kurs dizisinin her bölümü birbirinden bağımsız olarak alınabileceği gibi tümü tamamlandığında birbirlerini destekleyecek şekilde tasarlanmıştır.

Kurs temaları:
Kentsel Permakültür I – Toprak
Kentsel Permakültür II – Su
Kentsel Permakültür III – Enerji
Kentsel Permakültür IV – Atık
+
Kentsel Permakültür V – Sosyal Permakültür

Ayrıntılı bilgi ve etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.