Çevreci Etkinlikler’imizin 1. Yılında Ne Kadar Etkiniz? #Sonrası

Türkiye’nin ilk çevre etkinlikleri portalı olan cevrecietkinlikler.com 19 Mart 2014 Çarşamba günü,  Slow Food Fikir Sahibi Damaklar, Yeryüzü Derneği, İstanbul Permakültür Kolektifi ve Buğday Derneği’nin katılımıyla Halka Sanat Projesi’nde “Çevreci Etkinlikler’imizin 1. Yılında Ne Kadar Etkiniz?” adlı ilk etkinliğimizi gerçekleştirdik.

Fotoğraflar: Özgür Güvenç

cevreci-etkinlikler-imizin-1-yilinda-ne-kadar-etkiniz-#sonrasi

Etkinliğin açılış konuşmasında cevrecietkinlikler.com kurucumuz Emrah Kurum, geride kalan bir yılı özetledi: “Başlangıçta tüm çevre etkinliklerinin tek bir noktada toplanması ve bu konulara duyarlı kişilere ulaştırılması amaçlanırken zaman içerisinde farklı sorunlara çözüm önerisi sunmak adına yeni projelere imza atacağız. Birinci yılımızı geride bırakırken şuan aramızda olan ve olmayan çevre konusunda çözüm üreten oluşumlarla bir araya gelmek istedik. Çünkü bugünü anlamlı kılan ve bu anlamı bizlerin yaşantısına taşıyan çalışmaları yürüten onlar… cevrecietkinikler.com olarak biz sadece bu ‘iyi düşünce tohumlarını*’ sizlere daha kolay nasıl ulaştırabileceğimizi sorguluyoruz”.

emrah-kurum-cevreci-etkinlikler-com

Gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik de aslında bu amaç doğrultusunda şekillendi. Slow Food Fikir Sahibi Damaklar’dan Ayşenur Arslanoğluİyi, temiz ve adil gıda nedir, neden önemlidir?” adlı sunumuyla bizlere aslında yaşantımızı devam ettirmek için tükettiğimizin gıdaların hiç de öyle olmadığını nedenleriyle aktardı.

aysenur-arslanoglu-slow-food-fikir-sahibi-damaklar-cevrecietkinlikler-com

İkinci konuşmacımız Yeryüzü Derneği’inden “Yereldeki üreticilerimizi şehirlerdeki bireyler olarak nasıl destekleyebiliriz?” konuşmasıyla Aytaç Tolga Timur’du. Gıdalarımızdaki artan yapaylaşma karşısında şehirde yaşayan bireyler olarak neler yapabileceğimizi ve bu konudaki çözüm önerilerinden biri olan “Topluluk Destekli Tarım Projesi” hakkında bilgi verdi.

aytac-tolga-timur-yeryuzu-dernegi-cevrecietkinlikler-com

Gıdalarımızın iyi, temiz ve adil olup olmadığı konusunda artık çok daha fazla sorguluyoruz. Bunun sonucunda şehirdeki yaşamın yapaylığına inat genellikle farklı şehirlerdeki, yereldeki üreticilerimizin geleneksel ve/veya organik olarak ürettiği ürünlere Yeryüzü Derneği’nin Topluluk Destekli Tarım Projesi’yle ulaştık. Peki, sorumluluğumuz ve yapacaklarımız burada bitiyor mu? Hayır, aslında tam da bu noktada başlıyor. Değişimler genellikle bir anda gerçekleşmiyor. Zaman içerisinde deneyimledikçe gelişip, soru işaretlerinin yarattığı kaygılarımızı pozitif yönde gidermeye çalıştıkça mevcut en iyi çözümü bulmaya ve yaşantımıza aktarmaya başlıyoruz. Evet, şuana kadar paylaştıklarımız güzel ve olması gereken şeylerdi fakat “küçük güzeldir” mantığını taşıyan bu amaçlarımız doğrultusunda bunlarında görece yetersiz olduğunu görmeye başlıyoruz. Çünkü gıdanın üretildiği yerden tüketildiği yere kadar gittiği mesafeyi ölçen “gıda milleri” küreselleşme sonucu büyük artışlar kaydetmekte. Tükettiğimiz gıdaları üretildiği yerler bize ne kadar yakın olursa “küçük” o kadar “güzel” olacaktır. Peki, kendi yaşam alanlarımızı nasıl mı dönüştürebiliriz?

Neredeyse her hafta sonu iki eğitim/atölye çalışması yapan İstanbul Permakültür Kolektifi’nden Seda Ergazi bizlere “Kendi yaşam alanlarımızı nasıl dönüştürebiliriz?” diyerek başlıyor kendi dönüşüm hikâyesiyle bizlere neler yapabileceklerimizi kompost yapımından arıcılığa kadar örneklerle anlatmaya.

seda-ergazi-istanbul-permakultur-kolektifi-cevrecietkinlikler-com 

Son olarak da o kadar şey gerçekleştirdik/öğrendik şimdide tatile çıkalım dedik! Fakat tatile çıkmadan önce kaç yıldızlı otelde kalacağımızı değil, Buğday Derneği’nin TaTuTa (Tarım, Turizm, Takas) projesi kapsamında “Gönüllü” veya “Konuk” olarak katılabileceğimiz hangi Ekolojik Çiftlik’e nasıl gideceğimizi Mehmet Gürmen bizimle paylaştı.

mehmet-gurmen-bugday-dernegi

Paylaşmanın, değer odaklı yapılan işleri çok daha anlamlı kıldığı düşüncesindeyiz. Çevre konusunda faaliyet gösteren ülkemizdeki çeşitli oluşumların/kuruluşların yaşantılarımıza dokunan etkinliklerini paylaşmamızın üstünden 1 yıl geçti. 11 Mart 2013 tarihinde ilk etkinlik paylaşımıyla birlikte çoğu etkinlikte yanınızda olmaya çalıştık. Birçoğunuzla da bu etkinliklerde tanıştık. Biz sizlerin yaşantısına dokunabildiğimiz ölçüde güçlüyüz. Bu gücümüzün temelinde de çevre konusunda çözüm üreten dostlarımız var, sizler varsınız…

Saygılarımızla,

cevrecietkinlikler.com Ailesi

*Victor Ananias’ın GelecekDaha.Net konuşmasında kullandığı ve bizim için çok değerli olan bir kavram… İşte o konuşma: