Çocuklarımızı Nasıl ve Neyle Beslemeliyiz?

Birçoğumuzun çevre konusu başta olmak üzere birçok konuda derinlemesine sorgulama yapması, genellikle çocuk sahibi olmasıyla başlar. Peki, sorgulama yapmaya başladıktan sonra neler yapabiliriz. Bu konuda neler yapabileceğimizin cevabı İstanbul Permakültür Kolektifi‘nden geliyor; “Çocuklar için Sağlıklı Tarifler ve Tereyağı Atölyesi”. 2 Mart 2014 Salı günü gerçekleşecek atölyenin çağrı metni:

Çocuklarımızı Nasıl ve Neyle Beslemeliyiz?

Çocuklar için Sağlıklı Tarifler ve Tereyağı Atölyesi

Zorluklarla kazandığımız paramızı tüketici olarak nereye harcayacağımızın kararı bizlere ait…

Hem GDO’lu ürünü üreten aynı zamanda ilaçları, deterjanları, serumları, tarım ilaçlarını üreten, bizleri dört bir yandan sarmış olan üreticilere mi destek olmak istiyoruz, yoksa adil üretim yapanlara mı? Evde kendimiz ne kadar, neler yapabiliyoruz. Aslında bazı şeyler var ki, bunları evde yapabilmek çok kolay. Yeter ki nasıl yapabileceğimizi bilelim. Bu düşünceyle yola çıktık ve Münevver Şen‘den yeniden rica ettik. Bu sefer bizlere “Tereyağımızı” nasıl evde yapabileceğimizi gösterecek. Bebeklerimiz, çocuklarımız için bebe bisküvisi ve tuzlu krakerler hazırlayacağız ve bol bol sağlıklı beslenme, sağlıklı yiyeceklerin yapımı, saklanması üzerine konuşacağız.

Yer: Halka Sanat Projesi

Tarih: 2 Mart 2014 Pazar günü

Saat: 13: 00 – 16: 00

Atölyemiz 20 kişi ile sınırlıdır.

Kayıt için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediyoruz.

Atölyemiz için önerilen katkı payı 50 TL ile 70 TL arasında gönlünüzden geçen rakamdır. Burslu katılımı sağlayabilmek için bunun üzerinde bir miktar verebilirsiniz. Bu miktarı karşılayamıyorsanız bizimle iletişim kurmanızı rica ediyoruz

(Kullandığımız malzemelerin hepsi adil üreticilerden temin edilecektir)

Münevver Şen kimdir?

Emekli bankacı. Geleneksel ve sağlıklı beslenmeye önem veriyor. Mutfak kültürümüzün unutulmaması için kendi çapında gönüllü uğraş veriyor. Çocukların en azından ailelerinin kontrolünden çıkana dek evde yapılan gıdalarla beslenmesi taraftarı ve 2 çocuğunu da bu doğrultuda büyütmüş olan bir anne. Yedirmeyi ve yemeyi seven bir mutfak sevdalısı.

Etkinliği facebook’tan takip etmek için tıklayınız.

Bu etkinliği duyduğumuzda aklımıza hemen Slowfood Fikir Sahibi Damaklar’dan Defne Koryürek’in TEDx  konuşması geldi. Konuşmayı her dinlediğimizde aklımıza hep aynı soru geliyor: Çocuğumuz nasıl beslenmeli? (Tabii ki biz de)

Kapak fotoğrafı: http: mahzunprenses.blogspot.com.tr