Kendi Sabununuzu Yapmak İster misiniz?

Kendi kendine yeten toplum bireyleri olmak adına evde neler yapabileceğimizi bizlere gerçekleştirdiği etkinliklerle gösteren İstanbul Permakültür Kolektifi’nin şimdi ki etkinliği Özgen Saatçılar’ın katılımıyla Soğuk Proses Sabun Yapım Atölyesi’nin 3.sünü gerçekleştirecek. 22 Şubat 2014 Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan etkinliğin çağrı metni ise;

Kendi Sabununuzu Yapmak İster misiniz?

Kendi kendine yeten toplum bireyleri olmak adına evde neler yapabiliriz diyorsanız, Özgen ile birlikte 3.sünü keyifle düzenleyeceğimiz çok güzel bir atölyemiz var… En temel formülasyon üzerinden tamamen doğal malzemeler kullanarak, hammaddeleri tanıyarak, reaksiyona bakarak sabun yapımını öğrenecek, dilerseniz sabununuzu doğal yağlarla kokulandırıp, kuru çiçeklerle zenginleştirebileceksiniz.

Mekanımız: Halka Sanat Projesi
Yerimiz 20 kişi ile sınırlı.

Atölye Armağan Ekonomisi prensiplerine göre yürüyecek. Bu konuda Kır Çocuklarından şöyle bir not var: Kır Çocukları olarak bütün faaliyetlerimizi armağan ekonomisi* içinde gerçekleştirmeye niyet ediyoruz.
Deneysel armağan ekonomisi uygulamamız için şöyle bir formül tasarladık: Maliyetlerimizi ve bizim gönlümüzden geçen taban katkı payını size bildireceğiz. Atölyeler sırasında sizinle paylaşacağımız bilgi ve deneyimlerimiz, zamanımız, sohbetimiz ve muhabbetimiz ve atölye sırasında ürettiğimiz bir sabun size armağanlarımız olacak.
Yaptığımız işleri çok seviyoruz ve bunlar yoluyla doğaya ve insanlara katkı verebilmek bize büyük mutluluk veriyor. Sabunlarımızın, merhemlerimiz, bilgimiz, sevgimiz, özenimiz, çalışmalarımız ve diğer armağanlarımız için standart bir parasal karşılık belirleyemiyoruz. Üstelik bu armağanların en çok ihtiyaç duyan insanlara ve yerlere gitmesini arzuluyoruz; en çok paranın bulunduğu yerlere değil. Ancak yapageldiğimiz güzel şeyleri yapmaya devam edebilmek için bizim de ‘almaya’ ihtiyacımız var: Her şeyden çok insanların güvenine ve moral desteğine ama aynı zamanda da maddi ve parasal desteğe. Çünkü üretimlerimiz için gereken hammaddelerden tutun yol giderlerine kadar pek çok şey için masraflarımız oluyor. Ve tabi ki hayatımızın geri kalan alanlarını idame ettirebilmek için de (Pek şaşırtıcı olmasa gerek, değil mi? Gönlümüzden geçen atölye katkı miktarı 45 TL. (Size, atölyede birlikte üreteceğimiz sabunlardan bir adet sabun hediye edeceğiz, parasal maliyetimiz ise 30 TL)

Kayıtlar için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediyoruz. Üzülerek buradan kayıt alamayacağımızı bildirmek durumundayız.

Etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.