Reçel ve Şurup Atölyesi

İstanbul Permakültür Kolektifi’nin yeni bir etkinliğiyle yine karşınızdayız! 1 Şubat 2014 Cumartesi günü Reçel ve Şurup Atölyesi gerçekleştirecek olan İstanbul Permakültür Kolektifi bizlere şöyle sesleniyor:

Reçel ve Şurup Atölyesi

Kendi kendine yeterli toplum olma yönünde bir başka atölyemiz daha var. Reçel ve şurup atölyesi. Anneannelerimizin, babaannelerimizin yaptığı şurupları unuttuk, onların yerine gazlı içecekler koyduk. Gene büyüklerimizin yaptığı birbirinden leziz reçellerin yerine türlü türlü ekmeğin üzerine sürülecek başka şeyler koyduk. Her gün çocuklarımızın önüne koymaya da devam ediyoruz. Biz buna dur deyip, farkındalık yaratmak için bu atölyeyi planladık. 2 farklı şekilde yapılacak olan reçel ve iki de şurup hazırlayacağız sizlerle birlikte. Kullandığımız malzemeler adil üreticilerden gelecek. İlaçsız, üretilirken her bir çalışanın hakkına saygı duyulan üreticilerden…

İlk reçelimizin ne olduğunu söylemiyoruz, çok büyük sürpriz. Elinizin her daim altında bulunan, ama hiç aklınıza hayalinize gelmeyen bir malzemeyle yapacağız bu reçeli.

Ayva marmeladımızı yaparken şeker kullanmayacağız. Çocuklar için, özel rejimi olanlar için özelikle şeker kullanılmadan yapılan bu reçel önem taşıyor.

Şuruplarımızdan birisi sübye. O nedir diyorsunuz daha şimdiden değil mi? Azıcık araştırın, kalan kısmı atölyeye geldiğinizde öğrenirsiniz diyoruz biz de ;-)

Bir diğeri de taaa Selçuklu döneminden beri içeceğimiz olan bir şurup. Adı ilgiç gelecek. Sirkencubin.

Bizlerle birlikte bu reçel ve şurupları yapmak, tadına bakmak istiyorsanız sizleri bekliyoruz.

Atölyemizi Münevver Şen yönetecek. Onun tatlı dilinden dinleyeceğiz her bir aşamayı. Kendisi çocuklarını nasıl sağlıklı beslerim sorusuyla yola çıkmış bir anne. Eski mutfakları evinde sürdüren emekli bir ev hanımı. Bizler için dünya tatlısı bir insan.

Yer: Halka Sanat Projesi, Caferağa Mahallesi Bademaltı Sokak No:24  Moda/ Kadıköy, 34710 İstanbul

Tarih 1 Şubat 2014, saat 01: 00 ile 15: 00 arası (duruma göre biraz uzayabilir, neticede elimizdeki malzemelerin pişmesiyle orantılı ve malzemeler değişken olabiliyor)

Kayıt için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediyoruz, Facebook üzerinden yapılan kayıtları kabul edemiyoruz.

Yapılacak masraflarla birlikte atölye ücretimizi 50 TL ile 75TL arasında gönlünüzden geçen bir rakam olarak belirledik.

Etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.