“İnsan Hakkı olarak Çevre: Savunuculuk ve Hak Temelli Yaklaşımlar Eğitimi”

Bireylerin temel haklarından olan “çevre hakkı ve sağlıklı çevrede yaşam konularında” faaliyet gösteren farklı illerdeki STK’ların ve bireylerin, gerçekleştirecekleri çalışmalarda sahip oldukları bu hakların farkında olmaları, kapasitelerini geliştirmeleri ve kendi hedef kitlelerine de bu bilgileri verimli bir şekilde ulaştırabilmeleri amacıyla Sivil Düşün AB Programı desteği ile GEO (Küresel Çevre Derneği) tarafından “İnsan Hakkı olarak Çevre: Savunuculuk ve Hak Temelli Yaklaşımlar” konusunun ele alınacağı bir eğitim programı düzenleniyor. Eğitime son başvuru tarihi 7 Şubat 2014 Cuma  olan etkinliğin çağrı metni;

İnsan Hakkı olarak Çevre: Savunuculuk ve Hak Temelli Yaklaşımlar Eğitimi

Bu eğitim, Sivil Düşün AB Programı desteği ile GEO (Küresel Çevre Derneği) tarafından hazırlanan ve sunulan bir eğitim programıdır.

Eğitim İçeriği ve Hedefleri

Bireylerin temel haklarından olan “çevre hakkı ve sağlıklı çevrede yaşam konularında” faaliyet gösteren farklı illerdeki STK’ların ve bireylerin, gerçekleştirecekleri çalışmalarda sahip oldukları bu hakların farkında olmaları, kapasitelerini geliştirmeleri ve kendi hedef kitlelerine de bu bilgileri verimli bir şekilde ulaştırabilmeleri amacıyla “İnsan Hakkı olarak Çevre: Savunuculuk ve Hak Temelli Yaklaşımlar” konusunun ele alacağı bir eğitim programıdır.

Gerçekleştirilecek bu eğitimde amaç, STK’lar ve bireyler üzerinden yerel, ulusal ve uluslar arası düzeyde gerçekleştirilen savunuculuk çalışmalarının daha sağlam temellere oturtulması ve etkisinin arttırılarak, istenilen sonuçlara ulaşılmasına katkı koyulmasıdır. Ayrıca kişi ve kurumların ele alacakları yaklaşımlar, kullanacakları araçlar sayesinde kurumsal ve bireysel kapasitelerinin arttırılması da hedeflenmektedir.

İki günlük eğitim boyunca ele alınacak konular aşağıdaki gibidir;

• İstanbul 2020 süreci ve Çevreye Saygı Vizyonu kapsamında yine İstanbul’un daha sürdürülebilir ve yaşanılabilir bir kent olabilmesi için çevre konusunda neler yapılmalı, gençler bu sürecin neresinde olmalı, yeni fikirler geliştirilmesi noktalarında birlikte hareket edilerek bir çalışma gerçekleştirilmesi ve yönetişim kavramı ele alınarak, vatandaş temelli bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılması,

• Engelli bireylerin aktif yaşama dâhil olmaları ve engelliler için daha yaşanabilir bir kent oluşturma noktasında yapılacakların tartışılması, olimpiyat ve olimpiyat sürecinden bağımsız olarak engelli vatandaşların yaşam biçimlerinin kolaylaştırılması, engelliler için daha yaşanabilir kent inşası üzerinde durularak aktif katılımın gerçekleştirilmesi,

İki günlük eğitim boyunca ele alınacak konular aşağıdaki gibidir;

• Savunuculuk nedir, yasal çerçeve ve faaliyetlerin meşruluğu
• Savunuculuk yaklaşımları ve anahtar özellikler
• Savunuculuk stratejisinin ve planlanması
• İletişim stratejisi
• Örnek olaylar ve uygulamalar

Kimler Başvurabilir?

Yerel, ulusal ve uluslar arası düzeyde, doğa ve çevre başta olmak üzere ilgili alanlarda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve konuyla ilgili çalışmalar yapan, merak besleyen ve çalışmalar yapmak isteyen bireylere açık bir eğitimdir. Katılımcılarda belirtilen konudaki istek ve ilgi haricinde özel bir şart aranmamaktadır.

Eğitime aynı kurumdan maksimum iki kişi kabul edilecektir.

Ne Zaman?

1. Eğitim: 18-19 Şubat 2014
2. Eğitim: 22-23 Şubat 2014

Katılmak istenilen tarihi başvuru formunda işaretlemeniz gerekmektedir. Katılımcılarımıza, başvurulan tarihteki kontenjanın dolması durumunda, yer olması halinde diğer eğitime katılma şansı tanınacaktır.

Nerede?

Eğitimimiz İstanbul’da gerçekleştirilecek olup, kabul edilen adaylara konaklama ve ulaşım konusunda detaylı bir bilgilendirme yapılacaktır.

Nasıl?

İki günlük eğitim programımızda katılımcı merkezli, yaygın eğitim öğrenme modeli kullanılacaktır. Eğitim içeriğinde zenginleştirilmiş interaktif; atölye, grup dinamiği, simülasyonlar ve role play çalışmaları yer almaktadır.

Eğitmenler ise uzun süredir yaygın eğitim ve çevre/ekoloji konularında aktif olarak çalışmalar gerçekleştirmektedir ve alanında tecrübelidirler.

Başvuru ve Bilgi Notları

Eğitime son başvuru tarihi 7 Şubat Cuma 2014, sonuçların açıklanma tarihi 10 Şubat Pazartesi 2014’tür.

Katılımcıların konaklama ve yemek masrafları proje tarafından karşılanacak olup, yol masrafları katılımcıların kendisine aittir. Seçim kriterlerinde başvuru formundaki sorulara tam ve yeterli cevap verme esas alınacaktır.

Eğitim katılımcılarına katılım sertifikası verilecektir.

Başvuru için TIKLAYINIZ!

Başvuru formunu görebilmeniz için GEO – Global Environment Organization Facebook Sayfasını Beğenmeniz Gerekmektedir.

Detaylı bilgi ve sormak istedikleriniz için bizimle proje@geo.org.tr e-posta adresi üzerinden iletişim kurmaktan çekinmeyiniz.

Kaynak: www.geo.org.tr