Soğuk Yöntem Sabun ve Merhem Yapımını Öğrenmek İster misiniz?

Kır Çocukları ekibi 25 ve 26 Ocak 2014 günlerinde iki farklı atölye çalışması gerçekleştirecek. Soğuk Yöntem Sabun ve Merhem yapımını öğrenebileceğimiz bu atölye çalışmalarında bize şöyle sesleniyor Kır Çocukları ekibi;

Soğuk Yöntem Sabun ve Merhem Yapımını Öğrenmek İster misiniz?

Sabunlarımızı merhemlerimizi birçoğunuz kullanmıştır, onları üretmek kadar onların nasıl yaptığımızı öğretmekte bize çok keyif veriyor. Çok basit formülasyonlar ile doğanın şifalı gücünü minik kavanozlara koyup şifalanıyoruz. Soğuk proses yöntem ile nefis organik zeytinyağı ile kendinden gliserinli sabunlar üretiyoruz. Yıkanması temizlenmesi pek hoş sağlıklı pür-ü pak sabunlar.

Her ay İstanbul ve Ankara’da merhem ve sabun atölyesi düzenlemeye çalışıyoruz, bu yılın ilk atölyeleri Ankara’da, detayları, kayıt formları aşağıda. İstanbul’da sadece sabun atölyesi yapacağız, 22 Şubat’ta. Eğer ilgilenirseniz takvimlerinize not alır mısınız? Detayları tekrar Şubat ayı içerisinde sizinle paylaşabilirim.

Bu arada sabun yapmaya meraklı iseniz ve 5-10 kişilik bir grubunuz var ise birlikte atölye yapabiliriz. İlgilenirseniz bize yazar mısınız?

Ocak ayı sonunda Ankara’da merhem ve sabun atölyesini iki ayrı yerde düzenliyoruz, Ankara’dan ilgilenen olacak kendi çevrenize iletmenizi rica ediyorum. Çok teşekkürler.

25 Ocak Cumartesi: ODTÜ

26 Ocak Pazar: GOP (Binbirçiçek Çocuklarevi).

Bekleriz, sevgimle,
Kır Çocukları ekibi adına,

Özgen Saatçılar
________________________________________________

Özgen ile soğuk yöntem SABUN yapımı:
ODTÜ: 25 Ocak Cumartesi, 10:30- 13:30, GOP: 26 Ocak Pazar, 11:00- 14:00

Ceyhan ile MERHEM yapımı:
ODTÜ: 25 Ocak Cumartesi, 14:00- 17:00, GOP: 26 Ocak Pazar, 14:30- 17:30

KAYIT girilmesi işin mutfağını organize etmemize yarıyor, katılmak istiyorsanız kayıt formunu doldurmanızı rica ediyoruz.

25 Ocak Cumartesi Kayıt Formu: TIKLA 25OCAK CUMARTESİ (CTRL+TIKLA’ya basınız)

25 Ocak Cumartesi Kayıt Kontrol Listesi: TIKLA 25OcakCUMARTESİ KONTROL (CTRL+TIKLA’ya basınız)

26 Ocak Pazar Kayıt Formu: TIKLA 26OCAK PAZAR (CTRL+TIKLA’ya basınız)

26 Ocak Pazar Kayıt Kontrol Listesi: TIKLA 26OCAK PAZAR KONTROL (CTRL+TIKLA’ya basınız)

NEREDE: ODTÜ, Ankara (yol tarifi ve diğer bilgilendirmeler, atölye katılımcılarına atölye öncesi bildirilecektir) ve GOP: BİNBİRÇİÇEK ÇocuklarEvi (montessori preschol) Reşitgalip Caddesi Fıskiye Sokak No:16 G.O.P. Çankaya/ANKARA, adres tarifi: http://www.binbircicekyuva.com/en/contact/

İLETİŞİM: Nihal POYRAZ TEMÜRCÜ, nihalpt@gmail.com

AYRINTILAR: 

26 Ocak 2014 PAZAR: http://kircocuklari.wordpress.com/?p=740&preview=true ve 25 Ocak 2014 CUMARTESİ: http://kircocuklari.wordpress.com/2013/12/13/689/

Not: İptalleri en az 3 gün öncesinden bildirmenizi rica ediyoruz.

=================================================================

Biz Kır Çocukları, Tahtacıörencik Köyü’nde doğayla uyumlu yaşam ve üretim pratiklerini uygulamaya ve yaygınlaştırmaya çalışan bir grubuz. Küçük ölçekli aile çiftçiliği, doğal tarım, permakültür, doğa koruma, toplum destekli üretim, barışçıl iletişim, armağan ekonomisi gibi alanlarda tekrarlanabilir modeller oluşturmaya çalışıyoruz. Tahtacıörencik (TADYA) üreticilerine ve DBB grubuna elimizden geldiğince destek oluyoruz. Ürünlerimiz ve atölye çalışmalarımızla elde ettiğimiz gelirlerle tüm bu çalışmalarımıza finansal destek sağlıyoruz. http://kircocuklari.wordpress.com/

Soğuk yöntem SABUN YAPIM ATÖLYESİ HAKKINDA: Evde kendi sabununuzu yapmak istiyorsanız işte sizin için Kır Çocukları’ndan keyifli, pratik ve uygulamalı bir atölye! En temel formülasyon üzerinden tamamen doğal malzemeler kullanarak, hammaddeleri tanıyarak, reaksiyona bakarak sabun yapımını öğrenecek, dilerseniz sabununuzu doğal yağlarla kokulandırıp, kuru çiçeklerle zenginleştirebileceksiniz.

Doğal MERHEM YAPIM ATÖLYESİ HAKKINDA: Kır Çocukları merhemleri nasıl yapılıyor? Aynısafa bitkisini, mürver yaprağını, sarı kantaron yağını, doğal balmumunu tanıyacağız. Farklı bitkilerin etken maddelerinin bitkisel yağlara geçirme yöntemlerini (soğuk maserasyon, güneşte ve ısıyla infüzyon) göreceğiz. Hep birlikte aynısafa merhemi yapacağız: Ocakta Benmari usulü ısıtarak infüzyon, süzme, balmumuyla kıvam kazandırma, uçucu yağ ekleme ve merhem kavanozlarına aktarma.

Atölyeler İçin Katkınız Ne Olabilir?

Kır Çocukları olarak bütün faaliyetlerimizi armağan ekonomisi* içinde gerçekleştirmeye niyet ediyoruz.

Deneysel armağan ekonomisi uygulamamız için şöyle bir formül tasarladık:

Maliyetlerimizi ve bizim gönlümüzden geçen taban katkı payını size bildireceğiz.

Atölyeler sırasında sizinle paylaşacağımız bilgi ve deneyimlerimiz, zamanımız, sohbetimiz ve muhabbetimiz ve atölye sırasında ürettiğimiz bir sabun veya bir merhem ise size armağanlarımız olacak.

Yaptığımız işleri çok seviyoruz ve bunlar yoluyla doğaya ve insanlara katkı verebilmek bize büyük mutluluk veriyor. Sabunlarımızın, merhemlerimiz, bilgimiz, sevgimiz, özenimiz, çalışmalarımız ve diğer armağanlarımız için standart bir parasal karşılık belirleyemiyoruz. Üstelik bu armağanların en çok ihtiyaç duyan insanlara ve yerlere gitmesini arzuluyoruz; en çok paranın bulunduğu yerlere değil. Ancak yapageldiğimiz güzel şeyleri yapmaya devam edebilmek için bizim de ‘almaya’ ihtiyacımız var:

Her şeyden çok insanların güvenine ve moral desteğine ama aynı zamanda da maddi ve parasal desteğe. Çünkü üretimlerimiz için gereken hammaddelerden tutun yol giderlerine kadar pek çok şey için masraflarımız oluyor. Ve tabi ki hayatımızın geri kalan alanlarını idame ettirebilmek için de.

Gönlümüzden Geçen Atölye Katkı Miktarları;

– Sabun atölyesi için 35 TL. (Parasal maliyetimiz 25 TL** bkz aşağıdaki hesaplar. Size atölyede birlikte üreteceğimiz sabunlardan bir adet sabun hediye edeceğiz)

– Merhem atölyesi için 30 TL. (Parasal maliyetimiz 20 TL*** bkz aşağıdaki hesaplar. Size, atölyede birlikte üreteceğimiz merhemlerden bir adet merhemi hediye edeceğiz)

Sizler bize katılmakla zaten bir armağan sunmuş olacaksınız. Bunun dışında, sizlerle paylaşacaklarımıza karşılık ve bizi desteklemek için içinizden gelen her türlü armağanı da minnetle kabul edeceğiz. Elbette ihtiyaçlarınız ve maddi durumunuza bağlı olarak belirtilen rakamın altına inebilir ve hatta hiçbir ödeme yapmamayı da seçebilirsiniz. Ya da bizi desteklemek için belirtilen miktarının üstüne çıkabilirsiniz. Topluluk bilinci içinde herkesin ihtiyaçlarının karşılacağı stratejiler bulacağımıza inanıyoruz.

______________________________________________________________

* “Armağan ekonomisi, insanların vermek üzere bu dünyaya geldikleri armağanları keşfettikleri, bu armağanları bütünün hayrına özgürce, koşulsuz olarak ve severek verdikleri ve kendilerine verilen tüm armağanları da (hava, su, gıda, sağlık, dostluklar, öğretiler, dayanışma, ve hatta para ve aklınıza gelebilecek herşey) şükran ile kabul ettikleri bir sistemdir.” (http://surdurulebiliryasam.wordpress.com)

** Sabun atölyesi maliyet: Hammadde maliyeti: 26 TL Uçucu yağ maliyeti: 10 TL Malzeme tedariki için yol ve yakıt: 10 TL Özgen’in Ankara’ya gidiş-dönüş yakıt masrafı: 200 TL Toplam parasal maliyet: 246 TL 10 kişilik katılımda kişi başı: 24.6 TL

*** Merhem atölyesi maliyet: Soğuk sıkım doğal zeytinyağı: Litresi ortalama 15 TL. 1 litreden yaklaşık 20 adet merhem. 0.75 TL/birim Karakovan/organik balmumu: Kilosu ortalama 60 TL. 1 litreye yaklaşık 120 gr: 7.2 TL: 0.36 TL/birim Taze bitkiler: Doğadan topluyor veya kendimiz yetiştiriyoruz. 0 TL/birim Uçucu yağlar: 1 litreye yaklaşık 5 cc, ortalama 12 TL. 0.6 TL/birim Merhemkavanozu: Ortalama 0.5 TL/birim Karton kutu: Şimdiye kadar ortalama: 1 TL/birim Kırtasiye (kağıt, printer kartuşu, etiket): Yılda 1000 merhem için 500 TL: 0.5 TL/birim Ulaşım/araç masrafı: Yılda 1000 merhem için 2000 TL (bitki toplama, malzeme tedariki, kargo, Özgen’in ziyaretleri…): 2 TL/birim Diğer masraflar (Elektrik, gaz, su, bitki yetiştirme masrafları, temizlik malzemesi, araç-gereç): Yılda 1000 merhem için 500 TL: 0.5 TL/birim Ara Toplam: 0.75+0.36+0.6+0.5+1+0.3+2+0.5 = 6.01 TL Kayıplar: Balmumu kabuğu, üretim hataları, yapılıp beğenilmeyen denemeler, yanlış baskılar, süresi geçen yağlar: %20Elde kalan/değerlendirilemeyen merhemler: %10 Armağanlar: %10 Toplam eksilme %40 Merhem başına toplam maliyeti çıkaran ücret: 6.01 / 0.6 = yaklaşık 10 TLAtölye çalışmasında 1 litre yağdan yaklaşık 20 merhem yapacağız. Parasal maliyetimiz: 200 TL 10 kişilik katılımda kişi başı: 20 TL.

http://kircocuklari.wordpress.com
http://tahtaciorencik.wordpress.com
http://oguzhanciftligi.wordpress.com
http://ankaradbb.wordpress.com