Şu Yenilebilir Enerji de Neymiş? Bir Tadına Baksak!

İstanbul Permakültür Kolektifi gerçekleştirdiği etkinliklere bir yenisini daha ekliyor. 4 Ocak 2014 Cumartesi günü Halka Sanat Projesi’nde yenilenebilir enerjiyi konuşmak üzere bir araya geliyor.  10:00 – 16:00 saatleri arasında gerçekleşecek olan etkinliğin çağrı metni ise;

istanbul permakültür kolektifi, yenilenebilir enerji,

Uzun süredir merak ettiğimiz, öğrenmek istediğimiz bir konuyu hem Permakültür Tasarım Sertifikası sahibi, hem de bu sektörde yıllarca çalışmış, konusunun uzmanı Dr. Murat Onuk‘tan dinleyeceğiz.

Yenilenebilir Enerji’ye “Yenilebilir Enerji” denilmesine hicven sunumun başlığını bu şekilde seçtik. Yanlışları, doğruları hep birlikte masaya yatıracağız.

Konunun başlıkları ise şu şekilde:

1. Kısa tanışma

2. Sürdürülebilir enerji döngüsü

3. Yenilenebilir enerjinin tanımı

4. Büyük ölçekte (Lisansa tâbi ticari amaçlı elektrik enerjisi üretimi) yenilenebilir enerji üretim alternatifleri

5. Evlerimizde enerjinin etkin kullanımı – Makul barınak tanımı

6. Küçük ölçekte (ev, nihai tüketici ölçeği) enerji üretimi

7. Lisanssız elektrik üretimdeki mevcut durum (kendi elektriğini üretmek ve ihtiyaç fazlasını devlete satmak)

8. Kapanış

Sunumumuz Armağan Ekonomisi Prensiplerine göre gerçekleştirilecek olup, konunun önemi ve harcanan emeğin karşılığı olarak sizlerden 50 TL ile 100 TL arasında gönlünüzden geçen bir rakamı armağan etmenizi rica ediyoruz.

Yerimiz 25 kişi ile sınırlı olacağı için en kısa sürede bizlere ipermakültürkolektifi@gmail.com adresinden ulaşmanızı rica ediyoruz. Facebook üzerinden kayıt alamayacağız.

Dr. Murat Onuk Biyografi

1969 yılında Konya, Seydişehir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İskenderun, Kayseri, Ankara ve İzmir’de tamamladı. İzmir Fen Lisesi’nin ilk mezunlarındandır. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Fizik çift anadal programından 1991 yılında mezun olduktan sonra, ABD’deki Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nden Elektrik Güç Mühendisliği dalında mühendislik mastırı derecesini 1992 yılında aldı.

1992 yılında Türkiye’ye dönerek Siemens Türkiye’de Satış Mühendisi olarak iş hayatına başladı ve yaklaşık 15 yıl süren çalışma dönemi boyunca farklı pozisyonlarda artan sorumluluklarla görev aldı.

Siemens’teki görevini sürdürürken 1998 yılında Koç Üniversitesi İşletme Mastır (EMBA) programını okul birincisi olarak tamamladı.

Siemens’ten ayrıldıktan sonra 2007-2008 yılları arasında Danimarka kökenli Vestas Rüzgar Sistemleri firmasının iştiraki olan Vestas Türkiye’nin kurucu genel müdürü olarak görev yaptı.

Şubat 2009-Aralık 2010 tarihleri arasında Ağaoğlu Enerji Grubu’nun başkanı olarak görev yapan Dr. Onuk, 2004 yılında Yeditepe Üniversitesi’nde başladığı Yönetim ve Organizasyon anadalındaki İşletme doktorasını üstün başarıyla 2010 yılında tamamladı.

Eylül 2011-Ekim 2013 tarihleri arasında İsveç kökenli 118 yıllık uluslararası bir teknik danışmanlık ve mühendislik firması olan ÅF Consult’ın İstanbul ofisinin yöneticisi olarak çalışan Dr. Murat Onuk, halihazırda başta rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi üretimi olmak üzere, yenilenebilir enerji santralları, konvansiyonel (termik ve hidroelektrik) enerji üretimi, enerji iletimi ve dağıtımı, kurumsal yönetim ve organizasyon konularında serbest danışman olarak hizmet vermektedir.

Evli olan Dr. Onuk, Permakültür Tasarım Sertifikası’nı (PRI PDC) Temmuz 2011’de, PDC Eğitmenlik Sertifikasını ise Kasım 2013’te, Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü, Mustafa Fatih Bakır’dan almıştır. Klasik yoga eğitmeni de olan Dr. Onuk eğitmenlik sertifikasını 2011 yılında Siddashram Yoga ve Spiritüel Araştırmalar Merkezi, Yogi Adnan Siddhivo Çabuk’tan almıştır.

Etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.

Etkinlik adresi:  Caferağa Mahallesi Bademaltı Sokak No:24  Moda/ Kadıköy, 34710 İstanbul