Açık Alanda Eğitim ve Orman Anaokullarını Duydunuz mu?

Şehir yaşamı insanları her geçen gün doğadan biraz daha koparıyor. Bu durumdan şikâyetçi olanlar ise her seferinde bunu dile getirerek, çözüm önerileri üretmeye ve bunu yaşantılarına uygulamaya çalışıyor. Peki, doğadan kopan sadece bizler miyiz? Ya çocuklarımız? Onların doğayla olan ilişkisini hiç düşündünüz mü?

Çocuğunuzun doğadan kopuşuna çözüm önerisi mi arıyorsunuz? Açık Alanda Eğitimi ya da Orman Anaokulunu duydunuz mu? cevrecietkinlikler.com olarak bu soruları,  21 Aralık 2013 Cumartesi günü Boğaziçi Üniversitesi’nde “Açık Alanda Eğitim ve Orman Anaokulları” semineri gerçekleştirecek olan Gaye Amus’a sorduk…

Açık Alanda Eğitim ve Orman Anaokullarını Duydunuz mu?Açık Alanda Eğitim: çocukların dört duvar arasından çıkıp, açık havada oyun oynamalarına, keşif yapmalarına ve yaşayarak öğrenmelerini sağlar.

Orman Anaokulları: hava koşulları ne olursa olsun, çocukların ormanda veya doğada olduğu, dört duvarı olmayan sınıf olarak tanımlanabilir. Günümüzde eğitimin daha çok iç mekânda yapıldığı bir dönemde eğitimin dışarıya çıkarılması, daha çok çocuğun bu imkâna sahip olması gerekmektedir.

Doğada Öğreniyorum, çocukların ve yetişkinlerin yeniden doğayla bağı kurabilmeleri için yola çıkmıştır. Yaşayarak öğrenmek ve yaşatarak öğretmek temel yaklaşımdır. Okul öncesi çağındaki çocuklara, eğitmenlerine ve velilere doğada eğitimin mümkün olabilmesi ve yetişkinlerin bu yöndeki becerilerini geliştirebilmeleri için atölye çalışmaları ve seminerler düzenlenecektir. İlk seminer, “Açık Alanda Eğitim ve Orman Anaokulları” İstanbul’da gerçekleşecektir.

Etkinlik ile ilgili bilgi:
Helsinki, Finlandiya’da yaşayan çevre eğitmeni ve okul öncesi uzmanı Gaye Amus, “Açık Alanda Eğitim ve Orman Anaokulları” ile ilgili İstanbul’da seminer düzenleyecektir.

Seminer, açık alanda/doğada eğitimin yararlarının anlatıldığı ve orman anaokulu ile ilgili Finlandiya’daki deneyimlerinin paylaşıldığı bir sunumdan oluşacaktır. Sunumda video gösterimi de olacak, soru ve cevap için zaman ayrılacaktır.

Tarih: 21 Aralık 2013, Cumartesi
Saat: 10: 30-12: 00 arası
Yer: Boğaziçi Üniversitesi, Güney Kampüs, Kriton Curi Salonu
Ücret: 45TL (KDV dâhildir)

Son başvuru tarihi: 18.12.2013 Çarşamba

Kayıt için lütfen formu doldurunuz: www.dogadaogreniyorum.org

orman okulları

Gaye Amus Kimdir?

Erken çocukluk eğitimi uzmanı,çevre eğitmeni,permakültür tasarımcısı Gaye Amus, 1978 Kuveyt doğumludur. Eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği üzerine tamamladıktan sonra, İngilizce Öğretmenliği formasyonu almıştır. Ingilizce öğretmeni olarak özel bir anaokulunda çalıştığı 3 yıl boyunca, alternatif eğitime olan ilgisi nedeniyle Almanya, Avusturya, Italya, Danimarka ve Finlandiya’daki Reggio Emilia, Waldorf,Montessori ve orman anaokullarına ziyarette bulunmuş ve orada gözlemler yapmıştır. 2007 yılında orman anaokulları ile ilgili deneyim kazanmak amacıyla Finlandiya’ya gitmiştir. Helsinki’de 1 yıl orman anaokulunda çalıştıktan sonra Reggio Emilia yaklaşımından etkilenmiş bir anaokulunda 1 yıl bulunmuştur. Finlandiya’da okul öncesi üzerine eğitimini tamamlayan Gaye, Environmental School of Finland -Finlandiya Çevre Okulundan çevre eğitmeni olarak da mezun olmuştur. Doğada ve açık alanda eğitim üzerine çeşitli kurslara ve eğitimlere katılmış, yurtdışında konferans ve seminerler vermiştir. Şu an Helsinki’de bir devlet anaokulunda çalışmakta ve yer yer hizmet içi eğitimi vermektedir. Okul öncesinde doğada eğitim üzerine Türkçe, İngilizce ve Fince olarak seminer ve atölye çalışmaları düzenlemektedir.

Etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.