Brezilya’dan #çevreciETKİNlikler Örneği

Bugün sizlere yeni kategorimizden bahsetmek istiyoruz: #çevreciETKİNlikler’den… Belki aklınıza şu soru gelmiştir. Çevre etkinliklerini paylaşmak için kurulan bir portal adını neden “cevreetkinlikleri.com” değil de “cevrecietkinlikler.com” olarak seçer!

Mutluluğun bile parayla ölçüldüğü bir sistemde, Gerçek mutluluğun “doğa”da olduğunu bilen ve bunu yaşantısına uygulamaya çalışanlara…

İyi kurgulandığı takdirde etkinliklerin bize kattığı birçok şey vardır. Fakat etkinliklerin bize kattıklarından öte belki de daha önemli olan şey, bu katkıları yaşantımıza aktararak içselleştirebilmek. Ve bundan dolayı da cevrecietkinlikler.com olarak biz de bu söylemimizi kendi yaşantımıza aktarmaya çalışıyoruz:

“Mutluluğun bile parayla ölçüldüğü bir sistemde,

Gerçek mutluluğun “doğa”da olduğunu bilen ve bunu yaşantısına uygulamaya çalışanlara…”

Evet, söylemlerin yaşantılara uygulanması biraz zaman alabiliyor. Fakat bu süreçte dışarıdan gelen söylemlere de açık olmak, söylenenlerin yaşantılara aktarılmasını hızlandırır. Biz de sizden gelen söylemlerle birlikte öğrenmeye, gerçekleşen etkinliklerde söylenenleri deneyimlemeye ve paylaşımlarınızla büyümeye devam ediyoruz…

İşte takipçilerimizden Efe Dağdaş’ın bizimle paylaştığı “söylemlerin harekete geçtiği”ni gösteren güzel bir örnek. Güzel bir #çevreciETKİNlikler örneği…

Brezilya’dan  #çevreciETKİNlikler Örneği

“Dünyanın En Güzel Sokağı” olarak bilinen ve 100 yaşına yaklaşan ağaçlarıyla minik bir ormanı andıran Rua Gonçalo de Carvalho Sokağı kent sakinleri sayesinde “dokunulmazlık” kazandı!

Brezilya’nın Porto Alegre şehrinde yer alan Rua Gonçalo de Carvalho Sokağı, “Yeşil tünel”  adı verilen 500 metre uzunluğundaki minik bir ormana sahip. Orman, yüzü aşkın Tipuana ağacından oluşuyor.

70 yaşını geçen ağaçlar, bölgede yaşayan kent sakinleri için yalnızca bir “süs” olmanın ötesinde anlamlar taşıyor. treehugger.com sitesinin haberine göre, 2005 yılında ticari bir kuruluş, ağaçların bir kısmını keserek “otopark” inşaata başlamak için resmi izinleri alsa da, Gonçalo de Carvalho sakinleri tarafından oluşturulan bir inisiyatif tarafından engellenmiş ve şirket geri adım atmak zorunda kalmıştı.

O insanlar sayesinde yöneticiler bu güzelliği kültürel bir miras olarak tanımak, sınıflandırmak ve kanun gücüyle koruma altına almak zorunda kaldılar!

Çevre etkinlikleri’ne koruyucu bir vücut ekleyerek, #çevreciETKİNlikler’imizin artarak devam edeceği nice güzel günlere…

Haber kaynağı için tıklayınız.

Dünyanın en güzel sokağının fotoğrafları için tıklayınız.