Toprak Ana Günü’nde Ne Yapacaksınız?

Terra Madre (Toprak Ana) kutlamaları yerel gıdayı seçmenin önemine, iyi, adil ve temiz gıdaya tüm insanların erişim hakkı olması gerektiğine ve sürdürülebilir gıda sistemlerinin bir an önce oluşturulmasına dikkat çekmek için Aralık 2009’dan beri yapılmakta. 10 Aralık tarihinde kutlanan Toprak Ana Günü, bu yıl ülkemizde  farklı tarihlerde gerçekleşen etkinliklerle kutlanacak.

Toprak Ana Günü’nde Ne Yapacaksınız?

İşte Toprak Ana Günü’nde katılabileceğiniz etkinlikler;

7 Aralık 2013 Cumartesi

Slow Food Türkiye / Fikir Sahibi Damaklar, 7 Aralık 2013 Cumartesi saat 11:00’de Salt Beyoğlu’nda gerçekleştirecek. Etkinlikte; Stefano Sardo’nun yönettiği, 2013 yapımı  ” Slow Food Story – un documentario” gösterimi yapılacak. Günün ikinci etkinliğinde ise  maya takası, ekmek sohbeti ve bir dizi sunum ile devam edecektir. Bu sunumların içeriği için tıklayınız.

fikir sahibi damaklar

Etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.

7 Aralık 2013 Cumartesi

İzmit Kandıra’daki Narköy, 7 Aralık 2013 Cumartesi günü gerçekleştireceği etkinlikte bizlere bir çağrısı var;

“Toprak Ana Günü etkinlikleri kapsamında çevre köylerden, Kandıra’dan ve başka illerden katılmak isteyen dostlarımızla birlikte Kandıra pidesi pişireceğiz ve Narköy’de yetiştirdiğimiz ürünlerle özel tatlar ve hikayeler paylaşacağız.

Katılmak isteyen herkese kapımız açık!”

narkoy toprak ana etkinligi

Etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.

8 Aralık 2013 Pazar

Slow Food Balkon Bahçeleri ve İstanbul Permakültür Kolektifi, 8 Aralık 2013 Pazar saat 14:00’de Halka Sanat Projesi’nde gerçekleştirilecek. Bizlere ise şöyle sesleniyorlar; “Ata değerlerimizden, her eve, yöreye göre değişen tariflerle yapılan tarhanamız ile bu günü kutlamak istedik. Sizlerin de bir tarhana tarifi varsa yapılışına dair, yörenize dair, yanınıza alın ve gelin, bir yandan çorbamızı içerken, bir yandan da sohbet edelim, tarifleri konuşalım, biz tarhanamızı nasıl yaptık anlatalım.”

istanbul permakultur kolektifi

Etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.

8 Aralık 2013 Pazar

Yedikule Bostan Okulu, 8 Aralık 2013 Pazar saat 14:00’de Yedikule’de  Slow Food Türkiye /Fikir Sahibi Damaklar’dan Defne Koryürek’in katılımıyla  bostanlarda çorba yaparak kutluyor.

yedikule bostan okulu toprak ana etkinligi

Etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.

 10 Aralık 2013 Salı

Slow Food  Foça Zeytindalı ,10 Aralık 2013 Salı saat 14:00’de Reha Midilli Kültür Merkezi’nde “Her Yemek tarifi hatıralarla doludur” diyerek bizleri “çekme makarna” yapmaya çağırıyor.

foca zeytindali

Etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.

10 Aralık 2013 Salı

Slow Food tarafından her yıl bütün dünyada 10 Aralık’ta kutlanan Toprak Ana (Terra Madre) Günü Seferihisar’da da kutlanıyor.Teos Slow Food Birliği ve Cittaslow Seferihisar Kız Meslek Lisesi Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Bölümü öğrencileri herkesi “Yöresel mutfağımıza sahıp çıkalım!” etkinliğine davet ediyor.

Dünyanın birçok yerinde aynı gün kutlanacak etkinliğin amacı Seferihisar yöresel mutfağının tanıtımı ve geliştirilmesi olacak.

Seferihisar’ın yerel yemeklerinden Sakızlı Tarhana ve Tatlı Tarhana Pişisi dağıtımının yapılacağı etkinlik 10 Aralık Salı günü Köy Pazarı önünde saat 10:00’da başlayacak.