Ekolojik Pirinç Nasıl Üretilir #Sonrası

“Endüstriyel ve küreselleşmiş tarım, petrol yemek için birebirdir. Toprağı ve suyu kirleten kimyasal gübrelerde petrol kullanılıyor. Küçük çiftçileri devasa traktörler ve biçerdöverlerle değiştirmek için petrol kullanılıyor. Gıdayı endüstriyel biçimde işlemek için petrol kullanılıyor. Paket malzemesindeki plastikte petrol kullanılıyor. Son olarak da, gıdayı üretildiği yerden gitgide daha uzağa nakletmek için giderek daha fazla petrol kullanılıyor.

Endüstriyel tarımın kalbi fosil yakıtla atıyor. Endüstriyel çiftçilikte ihtiyaç duyulan traktörleri ve ağır makineleri çalıştırmak, sulama sistemine su pompalamak için fosil yakıtlar kullanılıyor. Endüstriyel gıda üretim sistemleri, ekolojik tarıma kıyasla on kat daha fazla enerji tüketiyor.” Tarım konusunda yaşanları Vandana Shiva, “Petrol Değil Toprak: İklim Krizi Döneminde Çevresel Adalet” kitabında bu şekilde özetliyor…

ekolojik tarım, organik pirinç,

Günlük yaşantımızın koşuşturması içerisinde ne şekilde beslendiğimizi çoğu zaman düşünmüyoruz bile. Bundan dolayı Vandana Shiva’nın dile getirdiklerini her okuyuşumuzda, beslenme alışkanlıklarımız başta olmak üzere birçok şeyin değişmesi gerektiği hissini çok daha derinden hissediyoruz. Peki, değişim için bizler neler yapabiliriz? Bu sorunun yanıtı ise bizleri “Yeryüzü Derneği”ne götürdü…

Yeryüzü Derneği;

–          “Kent Bahçeciliği”yle şehirden uzaklaşacağımız anı beklemeden –şehirde yaşayan çoğu insanın şehrin yapaylığından kaçma planı vardır- değişimi şuanda yaşam alanlarımız içerisinde başlatabileceğimizi,

–          Doğadan her geçen gün daha da fazla kopan çocuklarımızı tekrar toprakla buluşturmak için okullarda vs çeşitli eğitimler düzenleyen,

–          Alternatif bir ekonomilerin varlığını gerçekleştirdiği takas şenlikleriyle paylaşan bir dernek.

–          Ayrıca en anlamlı projelerden biri de “Topluluk Destekli Tarım Projesi”. Bu proje özetle, yerel üreticilerin ürettikleri organik ürünlerin, genellikle şehirdeki insanlara ulaşmasını hedeflemekte.

Yediklerinizin nerede, nasıl ve kim tarafından üretildiği konusunda bir fikrimiz var mı? O gıda ürünlerinin genetik yapısındaki değişimlerin sağlığınıza olan etkilerini biliyor musunuz? Peki ya yaşamak için tükettiğiniz gıdaların yaşam alanlarınızı yok edebileceğini düşündünüz mü?

Yeryüzü Derneği topluluk destekli tarım projesinde yer alıp, organik üretimi destekleyen insanlar her geçen gün bu konularda çok daha fazla bilgi ediniyor.  Edindikleri bilgi ve deneyimleri de yaşamlarının geneline daha fazla yayıyorlar. Burada ekolojik tarımın ve yereldeki üreticilerimizin desteklenmesinin önemini isterseniz Bayramiç’ten Mustafa Alper Ülgen’den dinleyelim. “Yapılan iş çok kutsal. Bu yaptığınız çalışmalar kırsaldaki insanlara güç veriyor…”

Yerel üreticilerin ürettiği ekolojik ürünler, ayda bir gerçekleştirilen dağıtım günlerinde paylaştırılıyor. Bu dağıtımlarda yerel üreticiler desteklenirken, farklı şehirlerdeki üreticilerle de bir araya geliniyor. Bazen Skype üzerinden bazen de doğrudan üreticilerle bir araya gelinerek, ürettikleri ürünler hakkında ayrıntılı bilgi ediniliyor.

Dağıtımın bu ay ki konuğu Artvin Yusufeli’ndeki “ekolojik pirinç” üreticisi Ayşe Çelik ekolojik pirinç üretimini ve bu konudaki deneyimlerini bizlerle paylaştı.

Uzun yıllardır ailesi organik pirinç üreten Ayşe Çelik,  şuanda abisi ve kardeşleriyle üretimi devam ettirmekte. Pirinç üretmedeki zorluk ve çeşitli sebeplerden dolayı –baraj yapımı sırasında yöre halkı erkeklerinin bu baraj inşaatında çalışması sonucu üretimden vazgeçilmiş vs- zaman içerisinde ekolojik pirinç üreticilerinin giderek azaldığını belirtiyor Ayşe Hanım. Sonrasında da başlıyor bize organik pirinç üretimini anlatmaya…

Pirinç üretilecek olan alan/karık sürülür ve üzerine hayvani gübre serilir. Belli bir süre beklendikten sonra tekrar sürülen karıkta, gübrenin toprağa iyice karışması sağlanır.  Daha sonra o alan belli bir yüksekliğe kadar su ile doldurulup, suyun belli bir seviyede kalması sağlanır.

bulandirilmis pirinc tarlasi, pirinc tarlasindaki karik

Ekim için hazırlanan karıklara bu aşamadan sonra çeltikler atılır. Kullanılan tohumların/çeltiklerin tamamı kendilerinin ürettikleri evladiyelik tohum olduğunu, dışarıdan tohum alımı yapılmadığını belirtti. Karıklara çeltik atıldıktan bir ay sonra filizlenip su yüzüne çıkmaya, iki ay sonra da yabanı ot ile ayırt edilmeye başlar. Pirinç üretimi sırasında karıktaki yabani otlar belli periyotlarda ayıklanır.  Organik pirinç üretiminde yabani ot ayıklamanın çok zahmetli olduğunu belirten Ayşe Hanım, ekolojik üretim yapmayanlar bu yabani otları engellemek için çeşitli kimyasallar kullandıklarını aktardı.

Pirinç hasadı oraklarla yapılarak demetler halinde bir araya toplanır. Sonrasında çeltiklerinin ayıklanması için, pirinç demetleri taşlara vurulur. Çeltikleri ayıklanan pirincin kuruması için çatıya serilmekte ve 15 gün bu süreç devam etmekteymiş. Bazı yerlerde yollara serilerek de kurutma işleminin yapılabildiği fakat rüzgâr ve kuşların sebebiyle yüzde yirmilik bir ürün kaybı oluşabilmekteymiş. Kurutma işleminden sonra pirinçler beyazlatma işlemi için değirmene götürülmekte. Yaklaşık bir buçuk saatlik öğütme işlemi sonrasında pirincin sofralarımıza gelmeye hazır olmakta.

Temiz ve güvenilir gıdaya ulaşmak ve/veya topluluk destekli tarım hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak isterseniz, iletisim@yeryuzudernegi.org adresine mail atarak Yeryüzü Derneği ile bağlantıya geçebilirsiniz.