Gediz Deltası Kuşlarındır, Öyle Kalmalı…

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biri olan İzmir Kuş Cenneti’nde tepeli pelikan, pembe kanatlı flamingo, yalıçapkını, gri ve siyah leylekler gibi birçok kuşun yaşadığı biliniyor. Her yıl 50.000 civarında kuşun ziyaret ettiği bölge kuşların göç yolları üzerinde yer alıyor. Doğal yaşam için oldukça büyük önem arz eden deltanın Mavişehir’de kalan kısmı betonlaşma tehdidi altında. Takipçilerimizden Funda Sakaoğlu’nun bizlere iletmek istediği şeyler var…

Gediz Deltası Kuslarindir, Oyle Kalmali…

Yaklaşmakta olan tehlikeye dikkat çekmek amacıyla Mavişehir Çevre Platformu;  “Gediz Deltasında Kuşlar Ölmesin” adlı bir imza kampanyası başlattı. Bu kampanya kapsamında 27.09.2013 Cuma günü Mavişehir Albatros bloklarının karşısındaki ramsar tabelasının önünde buluşan Platform üyeleri “Diren 35,5” başlığıyla hazırladıkları manifestoyu katılımcılara sundular ve ardından betonlaşma sonrasında yaşanacak kuş ölümlerine dikkat çekmek amacıyla temsili bir cenaze töreni düzenlediler.

Yaşadığımız evren yalnızca insanlara ait değil. Bizlerin olduğu kadar, diğer canlıların da bu evrende nefes almaya hakkı var. Sevgili İzmir’liler; doğal güzelliğimiz Gediz Deltası’nı koruyalım. Betonlaşma süreci başlamadan dur demek bizim elimizde. Sizleri de Cuma günü 17.00 de ramsar tabelasının önünde yapılacak toplantıya katılmak üzere  Mavişehir’e bekliyoruz.

Sevgiler

Funda Sakaoğlu

Kaynak metin; http://5reasonstodo.com/category/editorden/