Seferihisar’da Orkinos Mezbahasına Hayır!

8 Eylül 2013 Pazar günü Türkiye’nin ilk “Sakin Şehri” olan Seferihisar’da mahkeme kararına rağmen yeni bir ÇED raporu alarak üretime başlayan orkinos mezbahasına karşı bir eylem gerçekleştirilecek. Seferihisar Belediyesi tarafından yapılan çağrı metni ise; 

Seferihisar'da Orkinos Mezbahasina Hayir!

Sığacık Körfezi‘ne konuşlandırılan Orkinos Balık Mezbahasına karşı büyük bir eylem hazırlanıyor. Mahkeme kararına rağmen yeni bir ÇED raporu alarak üretime başlayan orkinos mezbahasına karşı yine protestolar düzenlenecek. Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu memlekette hukuken haklı olmak yetmiyor sesinizin de çıkması lazım” dedi.

Geniş çaplı eylemlerle gündeme gelen Seferihisar açıklarındaki orkinos çiftliğinin, mahkeme kararına rağmen yeni bir ÇED raporuyla çalışmaya başlaması, yeni protestoları tetikledi.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı planlarda Su Ürünleri Yetiştirme Alanı ilan edilen Sığacık açıklarındaki bölgede orkinos çiftliği kurulması girişimlerini 2010 yılında mahkemeye taşıdıklarını, eylemler düzenlediklerini, ülke genelinden çevre örgütleri ve sanatçıların da destek verdiği eylemler sonrası mahkemenin çiftlik için verilen ÇED olumlu kararının yürütmesini durdurduğunu hatırlattı.

Karara rağmen şirketin aynı yerde aynı üretim faaliyeti için tekrar ÇED başvurusu yaptığını ve yine olumlu yanıt aldığını dile getiren Soyer, “Bu kesinlikle hukuksuzluk. Dava sürecini tekrar başlattık. Dava süreci sürüyor. Ancak bu memlekette hukuken haklı olmak yetmiyor, sesinizin de çıkması, hukuken haklı olduğunuzu duyurmanız lazım. Bunun için de tekrar eylemler planlıyoruz. İlkini 8 Eylül’de yapacağız. Çevre ve doğa duyarlılığı olan tüm vatandaşları davet ediyoruz. Daha önceki eylemlerde olduğu gibi sesimizi gür çıkartmak istiyoruz. Biz bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Kurulan çiftlik buradan gidene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Tunc Soyer

Sakin Şehir Kriterleri

Seferihisar’ın Türkiye’nin ilk sakin şehri (cittaslow) olduğunu ve Türkiye’deki diğer sakin şehirlerin başkenti konumunda olduğunu ifade eden Soyer, kurulan çiftliğin Cittaslow Genel Merkezi’nin belirlediği “sakin şehir” kriterlerine aykırı olduğunu savundu.

Cittaslow Genel Merkezi’nin çiftlikle ilgili kendilerinden bilgi istediğini, verdikleri yanıtta hukuken haklı olduklarını ve sorunu çözeceklerini ilettiklerini kaydeden Soyer, çiftlik nedeniyle sakin şehir unvanının geri alınması tehlikesinin bulunduğunu da ileri sürdü.

Kaynak