Direnişten Armağan Ekonomisine

27 Ağustos 2013 Salı günü saat 20:00’de Cezayir Restaurant’ında BARAKA’nın organize ettiği etkinlikte Gezi olaylarının özellikle ekonomiye yansıması ve armağan ekonomisiyle ilişkisi masaya yatırılacak. Etkinliğin çağrı metni ise;

Direnisten-Armagan-Ekonomisine

Haziran ayında Gezi Parkı direnişi olarak tarihe geçen süreci anlamaya ve bu süreçten öğrenmeye çalışıyoruz. Parkın işgalini takip eden süreçte pek çok toplumsal girişime şahit olduk. Gezi olaylarının özellikle ekonomiye yansıması ve armağan ekonomisini tetiklemesi dikkate değer.

Bu etkinlikte İsrail’li aktivist Tammy Ben Hadar ile 2011 yılında İsrail’de gerçekleşen geniş tabanlı protestoları ve bu protestoların sonucu başlayan toplumsal dönüşümü, girişimleri, özellikle armağan ekonomisine odaklanarak konuşacağız. Tammy yaşadığı şehirde 3 yıldır devam eden armağan çemberinin sonuçlarını ve topluluğu nasıl dönüştürdüğünü de anlatacak.

Çalışma, armağan ekonomisinde gerçekleşecek. Katılım için bir ücret yok. Katılımcılar, kolaylaştırıcının emeğinin karşılığını ve çalışmalarının sürdürülebilir olmasını, şükran duyguları ile belirleyecekleri bir miktarı armağan ederek sağlayabilirler.

Bu etkinlik, ‘yeni olanın’ ortaya çıkışını, ortak akıl ve kalp ile kolaylaştırmak, kişisel ve kolektif seviyede katılımı güçlendirmek, evlerimizde, mahallelerimizde, iş yerlerimizde “birlik, yaratıcılık, dayanışma, olasılık” ruhunu sürdürmek ve birlikte eyleme geçmek için kapasite ve beceriler oluşturan BARAKA oluşumu tarafından organize edilmektedir.  http://www.barakaistanbul.org/

Adres: Cezayir Restaurant, Hayriye Caddesi 12, Galatasaray, Beyoğlu, 34425 İstanbul

Etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.