Belen Tepe’den Bizlere Bir Davet Var…

Taner Aksel… Biz onu cevrecietkinlikler.com olarak Bursa Permakültür Kolektifi’nin gerçekleştirdiği “Sürdürülebilir Yaşam Günü” etkinliğiyle tanıdık! Fakat Taner Aksel ismi  bize bir yerlerden tanıdık gelmişti. Çok geçmeden hatırladık. EKOIQ Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Barış Doğru’nun Taner Aksel hakkında kaleme aldığı makalede çalışmalarını okumuştuk.  Aslında bu makale onu ve çalışmalarını çok güzel özetliyor… “Teorikte ve Pratikte Taner Aksel” Sizinde bu makale sonrasında gerçekleştirilen çalışmaları yakından görmek isteyeceğinize eminiz.. Eğer sizde bu çalışmaları yakından görmek görmek isterseniz Taner Aksel’in çağrısına kulak verin..

Belen Tepe

Sevgili Arkadaşlar,

Kolektifimiz hızla büyüyor ancak henüz bir araya gelip birlikte aktivite ve çalışmalar için organize olamadık. Oysa Bursa’da büyük bir potansiyel olduğunu da biliyoruz. Grup içinde üniversiteden profesör ve doçent hocalarımız, tarım il müdürlüğünden ziraat mühendislerimiz, dernek ve STK yöneticilerimiz, çiftçilerimiz, isteklilerimiz, gönüllülerimiz var. Artık bir araya gelme, tanışma, birlikte çalışma vakti.

Belen Tepe çiftliğimiz artık aktivitelere ve çalışmalara hazır (www.belentepe.org). Belen Tepe’de bağ bozumunu birlikte bir piknik havasında yapalım istiyoruz. 7 Eylül Cumartesi günü sizleri çiftliğimize bekliyoruz. Gelebilenler bize info@belentepe.org‘dan ulaşabilirler – bu günü birlikte organize edelim.

Ayrıca 21-22 Eylül‘de çiftliğimizde ilk Permakültüre Giriş Kursu‘muzu veriyoruz. Detaylı bilgileri aşağıda bulacaksınız.

Hep birlikte daha aktif bir döneme girebilmek dileği ile
Taner Aksel

Taner Aksel kimdir? 

1968 doğumlu. İstanbul Robert Kolej 1987 mezunu. 1991’de İ.T.Ü. inşaat mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 1991-1993 yılları arasında ABD’de Ohio eyaleti Cincinnati Üniversitesi’nde ‘İnşaat Yapılarının Deprem Davranışının Tespiti’ üzerine yüksek lisans yaptı. 1994’te Türkiye’ye döndü ve kendi firmasını kurarak inşaat mühendisliği alanında yazılım geliştirme, eğitim, danışmanlık hizmetleri verdi. 2008’deki küresel ekonomik krize yol açan insan davranışı ile yapıların deprem davranışı arasında benzerlikler bulunca iki yıl süren bir araştırma sonucunda, özellikle iklim değişikliğine dikkat çekmek üzere ‘Kritik Eşik’ kitabını yazdı.

Mevcut fosil yakıt tabanlı tüketim toplumunun doğaya ve dünyaya vermekte olduğu zararları görünce ve bu gidişatın sürdürülemez olduğunu fark edip, ‘sürdürülebilir yaşam’ üzerine araştırmaya girişti. 2010’da Bill Mollison’dan permakültür eğitimi alarak ‘Permakültür Tasarım Sertifikası’ sahibi oldu.

Permakültür prensiplerini uygulayarak önce İstanbul Beykoz’daki evinin bahçesini doğal yöntemlerle kendi gıdasını üreten ve daha verimli bir şekle dönüştürdü. Ardından Bursa Uludağ’daki 14 dönümlük arazisinin permakültür tasarımını gerçekleştirdi ve 2011’den bu yana tamamen doğal malzeme ve yöntemlerle kendi kendine yetebilir bir yaşam alanı kurmaktadır. Belentepe Permakültür Uygulama ve Doğal Yaşam Çiftliği (belentepe.org) Temmuz 2013’te faaliyete geçmiştir. Çiftliğin amaçları: kendi ve yakın çevresi için doğal ve zengin içerikli gıdalar yetiştirmek/üretmek, permakültür eğitim ve uygulamaları gerçekleştirmek (toprağı zenginleştirme, su tutma, temiz enerji, doğal yapı mimarisi, atıkların geri dönüşümü, gıda ormanı, doğal gübre ve ilaçlar, v.b.), sürdürülebilir yaşama adım atmış ve adım atmak isteyen herkesle yardımlaşmak, paylaşmaktır.

Sürdürülebilir yaşam için en önemli konuların başında enerji gelmektedir. Taner Aksel temiz enerji alanında da çalışmalar yapmaktadır. Güneş ve rüzgardan elektrik üretimi, ısı pompaları ile toprağın ısısını kullanarak binaların ısıtılması/soğutulması, atık sıvı yağların araçlarda yakıt olarak kullanılması çalışma konuları arasındadır. İnternette Sürdürülebilir Yaşam Portalı  altında tecrübe ve bilgilerini paylaşmaktadır.