2.Geleneksel Tarhana Şenliği Sonrası

Slow Food Foça Zeytindalı geleneksel üretimin önemini dile getirmek için 18 Ağustos 2013 tarihinde ikinci kez Tarhana Şenliğini gerçekleştirdi. Etkinlik sonrası izlenimi Foça Gazetesi haberiyle sizlerle paylaşıyoruz.

2.Geleneksel Tarhana Senligi Sonrasi 1

Geleneksel üretimin önemini dile getirmek için, Slow Food Foça Zeytindalı tarafından Foça Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen; ‘‘2. Tarhana Şenliği’’ 18 Ağustos 2013 tarihinde, Foça Yeryüzü Pazarı’nda gerçekleştirildi.

Çok sayıda yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği Şenlikte Tarhana içmek isteyenler kuyruk oluşturdu.

Slow Food Foça Zeytindalı Kurucu Lideri Gül Girişmen; ‘‘Tarhana Şenliği’ni düzenlemekteki amacımız, unutulmakta olan ürünlerin geri kazanılmasını sağlamak, geleneksel üretim yöntemlerini ön plana çıkarmak ve tarhananın “doğal hazır çorba” olmasına vurgu yapmaktı. Gerçek gıdanın; iyi-temiz-adil olduğunu hep beraber göreceğiz.

Geleneksel ev yapımı tarhananın nasıl yapıldığını, içine sadece kese yoğurdu, un, domates, kırmızıbiber, kuru soğan, tuz ve asıl unutulmaması gereken tarhana otunu koyarak, pişirmeyi, yoğurmayı, kurutma aşamalarını uygulamalı olarak öğrettik.

 2.Geleneksel Tarhana Senligi Sonrasi 3

Tarhana Yapımı ( Nohut mayalı tarhana)

Malzemeler:

Kırmızı Biber 14 kg (temizlenmiş,sapları ve çekirdekleri alınmış ve iri küp doğranmış)

Kuru Soğan 4 kg (temizlenmiş kabukları alınmış ve iri küp doğranmış)

Domates 4kg (temizlenmiş sapları alınmış iri küp bölünmüş)

Kese Yoğurt 4 kg

Nohut 800 gr (Bir gün önceden ıslatılıp kabartılmış, bol suda haşlanmış süzülüp püre kıvamında ezilmiş)

Tuz

Un 12 kg

Tarhana Otu 2 bağ

Kuruduktan sonraki elde edilen tarhana ağırlığı 14 kg

2.Geleneksel Tarhana Senligi Sonrasi 2

 Hazırlanışı:

Geniş bir tencere içerisinde sırayla kırmızı biber,soğan,domates, tarhana otu (tülbent içerisine konulup iple bağlanmış), tuz konur orta ateşte kaynatılmaya bırakılır. Sebzeler suyunu bırakıp tüm malzemenin pişme si sağlanır. Süzgü yardımı ile sebzelerin bıraktığı su süzülür, tarhana otu çıkarılır.

Sebzeler geniş bir tepsiye konulur, tokmak, iri tahta kaşık veya elle tüm sebzeler ezilip püre kıvamına getirilir. Nohut püresi, kese yoğurt, bir miktar un ilave edilir, yoğrulur. Yoğurma işlemi unu belli miktarlarda ilave ederek ve hamurun içesine yedirerek devam edilir. Kıvamı yumuşak ekmek hamuru gibi olmalıdır.

Tuzu kontrol edilir, gerekirse ilave edilir ve üzeri bezle kapatılarak oda sıcaklığında mayalamaya bırakılır. 5 gün her kabarma süresinden sonra yoğrulup dinlenmeye bırakılır. Tarhana hamuru mayalanma süresinde güneş ışığını görmemesi gerekir aksi halde vitamin kaybına neden olduğu söylenmektedir. Tarhana hamuru kaşık yardımı ile bez örtüye konulup yassılaştırılıp ince şekilde dökülür üzeri güneş görmeden sıcak bir yerde 1 hafta kurutulur, Kurutulmuş tarhana parçaları merdane yardımı ile ezilir un kıvamına getirilir ve elek yardımı ile elenir, kavanozlara konulur serin bir yerde saklanır.

Yöntem “Hazırla, Pişir, Yoğur, Ser, Kurut, Ov, Ele Ve Sakla”

Servet Vural Foça  

Kaynak