Nükleersiz Bir Dünya İçin

Barış Gemisi, Japonya merkezli uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olarak 1983’ten günümüze çeşitli organizasyonlar ile barış’ın sürdürülebilirliği alanında çalışmaktadırlar. Yaklaşık 100 gün süren bu yolculukta 20’ye yakın ülkeyi ziyaret eden, yaklaşık 500 katılımcının yanı sıra Hiroşima ve Nagasaki’deki atom bombası faciasından kurtulan 8 kişi (Hibakusha) ile birlikte 17 Ağustos 2013 Cumartesi günü İzmir’i ziyaret ediyorlar. Dünyanın dört bir yanındaki insanlara atom bombasının sonuçları hakkında deneyim paylaşımı gerçekleştiren Hibakushalara Japonya ve Kore’den gençler Hibakusha mirasını gelecek nesillere taşıyabilmek için onlara eşlik etmektedirler.

Nükleersiz Bir Dünya İçin

Gençler, Kadınlar, Çocuklar, STK’lar ve dünyanın diğer bölgelerindeki savaş mağdurları ile doğrudan iletişim kuran Hibakushalar, savaş zamanı oluşan insan kayıplarının ve nükleer silahın tehlikeleriyle ilgili farkındalığı artırmaktadırlar. Ayrıca, Hibakushaların, Hiraşima ve Nagasaki’de yaşadıklarını gelecek kuşaklara aktarması dünya çevresinde barışçıl ve nükleersiz bir gelecek çağrısı için eşsiz bir temel oluşturmaktadır.

Bunun yanı sıra , katılımcılar dünya çapında belediye başkanları ve valilerle görüşerek onların “Barış için Belediye Başkanları” girişimine katılmalarını teşvik etmektedirler. Bu sayede nükleersiz dünya yaratılmasının, nükleer yaptırımlara karşı mevcut küresel ivmenin daha ötesine geçebilmenin yollarını aramaktalar.

17 Ağustos 2013 Cumartesi günü, saat:13:00’da Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde, Konak Belediyesi’nin evsahipliğinde Hibakusha ve diğer Barış Gemisi katılımcıları, vatandaşlarımızla bir araya geleceklerdir. Hibakushaların geçmiş deneyimlerinin paylaşılacağı ve nükleer silahsızlanmanın önemi vurgulanacaktır. Ayrıca Konak Belediyesi tarafından hazırlatılan Hiroşima ve Nagasaki’de yaşananların anlatıldığı bir film gösterimi de yapılacaktır. Aynı zamanda Hibakushalar “Barış İçin Belediye Başkanları” projesini Sayın Belediye Başkanımız Dr. Hakan Tartan’a sunacak ve kısa bir basın toplantısı gerçekleştirilecektir..

Kaynak ve etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.