Doğanın Talanına Karşı Ekoloji Kampı

17-24 Ağustos 2013 tarihleri arasında yaşam alanlarımızın yok olmasın diye Artvin Çevre Platformu / Karadeniz İsyandadır Platformu bizleri “Doğanın Talanına Karşı Ekoloji Kampına” davet ediyor. Etkinlik metni ise;

ekoloji kampi

Şirketlerin Yalanına, Doğanın Talanına Karşı; Artvin’i Gezi Eylemeye !

17-24 Ağustos 2013 – ARTVİN / Kafkasör Yaylası

Doğanın ve yaşamın her alanı iktidar ve şirketlerin talanına açılarak; derelerimiz şantiye, yaylalarımız maden sahası, parklarımız AVM yapılarak yok edilmek isteniyor. Kalkınma / enerji ihtiyacı yalanı adı altında; HES’ler, termik ve nükleer santraller, sözde alternatif enerjiler, madenler, taş ocakları ve kırsal-kentsel dönüşüm projeleri ile yaşam alanları tarihte görülmemiş bir boyutta yağmalanıyor; tarım alanları, meralar, ormanlar, parklar gibi ortak alanlar şirketler tarafından gasp ediliyor. Bu yok oluşa karşı mücadele yaşamın her alanında kendi göstermeye; iktidar hayatı hedef aldıkça, hayat iktidara direniş olmaya devam ediyor.

Yıllardır rant ve talan projelerinin merkezlerinden biri haline gelen Karadeniz; doğasını, kültürlerini ve yaşam alanlarını tehdit eden projelere karşı direnmeyi sürdürüyor. Bu yıl ilki düzenlenecek olan Ekoloji Kampında; Karadeniz’de ve Türkiye’de verilen doğa ve yaşam mücadelelerini hep birlikte tartışmak, üretmek, eğlenmek, paylaşmak ve ekoloji mücadelesini yükseltmek için 17–24 Ağustos tarihlerinde Artvin Kafkasör yaylasında buluşuyoruz.

Paneller, söyleşiler (yerellerin kendi mücadele – deneyim aktarımları), forumlar, atölyeler, dinletiler, sergiler, doğa sporları ve gezilerin olacağı ekoloji kampına, tarafını yaşamdan ve doğadan yana belirleyen tüm dostlar davetlidir.

Neden ARTVİN?

Dünyanın en yüksek debili nehirlerinden coşkun Çoruh’un derince yardığı, sarp yamaçlarında aynı anda dört mevsimin yaşandığı, yedi iklimin meyvesinin yetiştiği, yüzlerce endemik türün can bulduğu eşsiz bir ekosistem, benzersiz bir mikro klimadır Artvin.

Dünyada sadece 100 tane kalmış olan doğal ormanlardan biri Genya’dır, Türkiye’nin tek biyosfer rezerv alanı Maçahel’dir, Kafkas ekosisteminin Türkiye’deki tek uzantısı, yaşlı doğal ormanların son yaşam alanı, en önemli yırtıcı kuşların göç yoludur Artvin.

20 yıldır üzerine çöken bir kâbustan kurtulmaya çalışıyor Artvin: Maden belası! Artvin halkı 1990’lı yılların başından beri Cerattepe’de madencilik faaliyetlerine karşı mücadele ediyor. Baraj ve HES projeleriyle yok edilerek insansızlaştırılmaya çalışılan Artvin’in halkı yılmadı, pes etmedi “buradayız, gitmiyoruz” diyor. Çünkü Cerattepe yoksa Artvin de yok. Cerattepe ve Genya’nın madencilere teslim edilmesinin; şehrin doğası, insanları, tarihi, kültürüyle yok olması, haritadan silinmesi demek olduğunu Artvin halkı çok iyi biliyor.

Artvin halkının haklı mücadelesinin yanında olmak için; karayemişin moruna, fındığın yeşiline, çay makasının sesine, tuluma, akordeona, kemençeye, kırmızı benekli alabalığa, kahvedeki amcaya, patik ören neneye ve tüm bunların can bulduğu yaşam alanlarımız yok olmasın diye 17-24 Ağustos tarihlerinde Doğanın Talanına Karşı Ekoloji Kampına, HAYDE ARTVİN’e !

Artvin Çevre Platformu / Karadeniz İsyandadır Platformu

ekolojikampi@gmail.com
www.facebook.com/artvincevre.platformu
www.facebook.com/groups/karadenizisyandadir
www.facebook.com/karadenizisyandadir
www.twitter.com/karadenizisyan

Not:
Katılımınız için: ekolojikampi@gmail.com,
Özay: 535 987 06 54, Hatice: 0 543 634 9449

Etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.