Eko-Jîn’in Bizlere Bir Çağrısı Var..

9 Ağustos 2013 tarihinde Eko-Jin Kolektifi  “nehirlerinde yüzüp, dağlarına sığındığımız, nesiller boyu derinliklerine kök saldığımız toprakların bize yüklediği sorumluluğun bilinciyle” diyerek bisikletleriyle Dersim’den “Yeni Bir Yaşam İçin Pedallarken” yola koyulmalarının altıncı günüde  bizlere derki.. 

Eko-Jîn'in Bizlere Bir Çağrısı Var..

6 gündür yoldayız. Bir arı gibi köyden köye tohum taşıyoruz. Hem atadan kalma yiyecek tohumlarını hem de yeni yaşama olan inancımızın tohumlarını. Yola çıkmadan önce tahmin bile edemediğimiz ekolojik yıkımlara tanık oluyoruz. An oluyor doğanın el değmemiş güzellikleri karşısında büyüleniyoruz. İnsanların yürekten paylaşımlarıyla mest oluyoruz. Her gün güneş daha doğmadan yola çıkıyoruz. Bu ülkenin harika dağları var. Dağların da bisiklet sürücülerini kan ter içinde bırakan rampaları. En az beş saat çoğu zaman yedi sekiz saat selenin üzerinde pedallara asılıyoruz. Başımızın döndüğü oluyor. Küçük kazalar atlatıyoruz. Ulaştığımız yerlerden çevre köylere gidiyoruz. Akşamları çoğu zaman parmağımızı oynatacak zamanımız kalmıyor yinede internetin başına oturuyoruz. Kuşlar var renk renk, kurutulan sazlık alanlar var, bugün Ilısuda’yız. Burada kocaman bir baraj inşaatı var mezar taşı gibi Dicle’nin başucuna dikilmiş. Yarın Roboski’deyiz. Katliam var. Porada acı var. Öfke var. Gözyaşı var. Adalet mi? Geç. Sesler duyuyoruz her bir yerde sese ses katmak sesimizi duyurmak gerek. İnternetin başına oturuyoruz ama internet yok..

Medya taraflı çoğu zaman kör sağır dilsiz. Bir de sen varsın ey yazıyı okuyan ama yoksun daha başından pedal çevirmekle çıkılmaz bu yola demiştik. Buyurun yol parmaklarınızın ucunda sesimize ses verin. Sessimizi çoğaltın. Yaşadıklarımızı sosyal medyadan paylaşın. Ses lazım bize ses..

Eko-Jîn’le iletişime geçmek ve destek olmak için sosyal medya adresleri:

https://www.facebook.com/groups/ekojin/?bookmark_t=group
ekojinekojin@gmail.com
http://eko-jin.blogspot.com