Akkuyu, Nagazaki ve Hiroşima Olmayacak Sonrası

Nagazaki ve Hiroşimaya atılan atom bombalarının yıl dönümünde, ölenleri anmak ve Nükleer Santrallere hayır demek için 4 Ağustos 2013 Pazar günü saat 17.00′de Büyükeceli Belediyesi önünde gerçekleşen etkinlik sonrası izlenimler;

Akkuyu, Nagazaki ve Hiroşima Olmayacak Sonrası 2

■ Akkuyu Nükleer Karşıtı Eylem! | 04.08.2013

Nagasaki ve Hiroşimaya atılan Atom bombalarının (http://goo.gl/p8jdE2) yıl dönümünde nükleer felaketten kaynaklı yaşamlarını yitirenleri anmak, Nükleer Santrallerin doğal yaşamın varlığına tehdit oluşturan yapılarına hayır demek, ülkemizde kurulması planlanan (Akkuyu – Sinop) nükleer santralleri protesto etmek için 4 Ağustos 2013 Pazar günü saat 17.00’da Mersin/Akkuyu’da Mersin Nükleer Karşıtı Platform (MNKP) öncülüğünde gerçekleştirilen eylem bölge jandarma ekiplerinin yoğun güvenlik önlemleri altında başta nükleer santral şantiye alanına en yakın yerleşim birimi olan Büyükeceli kasabası sakinleri olmak üzere Mersin bölgesinden ve ülkemizin değişik yerlerinden konuya duyarlı sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda nükleer santral karşıtı çevre gönüllüsü vatandaşın katılımı ile gerçekleşti.

Nükleer santral karşıtı eylem 4 Ağustos 2013 günü başta Mersin bölgesinden olmak üzere ülkemizin değişik yerlerinden konuya duyarlı nükleer karşıtı çevre gönüllülerinin araçlar ile nükleer santral şantiye alanına en yakın yerleşim birimi olan Büyükeceli kasabasına ulaşmaları ve burada nükleer karşıtı kasaba sakinleri ile bir araya gelmeleri ile başladı.

Akkuyu, Nagazaki ve Hiroşima Olmayacak Sonrası

Eylem için bir araya gelen nükleer karşıtı çevre gönüllüleri burada ilk olarak nükleer santral şantiye alanına en yakın yerleşim birimi olan Büyükeceli kasabası sahil şeridi kenarında Akkuyu’da kurulumu planlanan nükleer santrali protesto etmek ve nükleer santrallerin zararları konusunda yöre halkını bilgilendirmek maksatlı Mersin Nükleer Karşıtı Platform öncülüğünde gerçekleştirilen “Akkuyu Nükleer Karşıtı Çadır Kamp” organizasyonu (http://goo.gl/LvuQmY) ile bir süredir yörede faaliyet gösteren nükleer karşıtı çevre gönüllülerinin bulunduğu çadır kampa destek ziyaretinde bulundular.

Bir süre çadır kampta duran nükleer karşıtı çevre gönüllüleri buradan kampta bulunan nükleer karşıtlarını da gerçekleşecek olan eylem için gruba dâhil ederek organizasyon bünyesinde planlandığı üzere eylem için toplanma yeri olan Büyükeceli kasabası belediye binası önüne araçlar ile hareket ettiler.

Büyükeceli kasabası belediye binası önünde araçlardan inerek tekrar bir araya toplanan nükleer karşıtı çevre gönüllüleri burada gerçekleşecek olan yürüyüş için yürüyüş kortejini oluşturdular. Yürüyüş kortejinin oluşturulmasının ardından Mersin – Antalya karayolu güzergâhı üzerinden yanlarında getirdikleri dövizler, pankartlar ve hep bir ağızdan söylenen sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçen nükleer santral karşıtı çevre gönüllüleri buradan Akkuyu nükleer santral şantiye alanı yol ayrımına kadar ilerlediler.

Akkuyu nükleer santral şantiye alanı yol ayrımında yürüyüşü sonlandıran nükleer karşıtı çevre gönüllüleri eylemi Mersin – Antalya karayolunu çift taraflı trafiğe kapatarak sürdürdüler. Nükleer karşıtı Çevre gönüllüleri yaklaşık bir saat boyunca Mersin – Antalya kara yolu üzerinde hep birlikte oturarak yolun her iki yönünde uzun araç trafiğinin oluşmasına neden oldular.

Yol üzerinde protesto amaçlı oturma süresince eylemin amacına dönük vatandaşlara nükleer santrallerin zararları ve bölge üzerinde oluşturacağı etkiler detaylı bir şekilde anlatıldı. Dünya üzerinde bulunan ve canlı yaşamına zararları ile her geçen gün bir tehdit olarak var olan nükleer santrallerdeki olumsuzluklar vatandaşlara objektif, somut birer örnek olarak sunuldu. Eylem içerisinde hem yöre halkı hem de yöreye eylem için gelen vatandaşların konuya dönük görüşlerine yer verilerek vatandaşlarında konuya birincil ağızdan hassasiyetleri dâhil edildi.

Nükleer santral karşıtı eylem Mersin Nükleer Karşıtı Platform dönem sözcüsü Sabahat Aslan tarafından yapılan basın açıklaması ile birlikte katılım gösteren sivil toplum örgütü temsilcileri ve siyasi parti temsilcilerinin konuşmalarının ardından yeni eylemler ve etkinlikler ile konuyu her daim gündemde tutmak maksatlı bir başka nükleer santral karşıtı eylem – etkinlikte tekrar buluşulacağı duyurusu ile konuya dönük kararlılık vurgusu yapılarak olaysız bir şekilde son buldu.

Eylemin bitmesinin ardında Mersin – Antalya kara yolu tekrar trafiğe açılarak eylem nedeni ile oluşan uzun araç trafiği normal trafik akışı seyrine döndü.

Akkuyu, Nagazaki ve Hiroşima Olmayacak Sonrası 3

Ne demiştik?

Akkuyu seni çağırıyor… http://goo.gl/WWX9ll

▬▬ Denize gidersin, pikniğe gidersin, sahilde gezersin, cafede oturursun hiç olmadı boş boş öylece durursun… Ama haksızlıklara karşı meydanlara inelim hakkımızı haykıralım dediğimizde kesin kendine önemli bir iş bulursun! Akkuyu’ya da sakın gelme…

Ne oldu?

Denize gittin, pikniğe gittin, sahilde gezdin, cafede oturdun yada hiç olmadı boş boş öylece durdun ama Akkuyu’ya gelmedin. Haksızlıklara karşı meydanlara inip hakkını aramadın…

Mersin nükleer ile yaşamaya hazır mısın? |http://goo.gl/cp9sG

Mersin/Akkuyu’ya yapılması planlanan nükleer santrale karşı doğal yaşamın varlığının korunması adına hayır diyoruz! Canlı yaşamının var olduğu tüm yaşam alanlarında canlı yaşamının sürmesi adına en önemli etken faktör olan doğallığın karşısında bir tehdit olarak var olan nükleer santrallere bilimin ışığında insan olmanın en temel gereklerinden vicdani duygularımız ile karşı duruyoruz.

Nükleer Karşıtı İmza Kampanyası! Nükleer karşıtı bu kampanyayı sende imzala/imzalat! Sadece sanal bir imza!

▬▬ change.org | http://goo.gl/lckc8
▬▬ İmza.la | http://goo.gl/69gvp

Bağlantıya tıkla, açılan sayfaya gir, sayfa altına doğru in, kişisel kısa bilgileri gir, nükleere inat sende sanal imzanı at! ✔

NÜKLEER SANTRAL ANKETİ !

MERSİN/AKKUYU NÜKLEER İSTEMİYOR! “Güneş, Rüzgâr, Su… Bize yeter…” Diyor! Peki, sen ne diyorsun? Nükleer ile yaşamak istiyor musun? Nükleer ile yaşamak istemiyor musun?

ANKET | http://goo.gl/mZAXD

ANKETİ OYLA !

GELECEĞİN HAKKINDA SÖZ SAHİBİ OL !

“Geleceğimiz doğallığımızda çok geç olmadan sahip çıkalım…”

Kaynak: Taşucu Denizkızı