Sanatçılar Parkı Pazar Şenliği

14 Temmuz 2013 Pazar günü Akatlar Sanatçılar Parkı’nda   “Sanatçılar Parkı Pazar Şenliği”  gerçekleşecektir. Etkinlik programı ve ayrıntılı bilgi için;

Pazar Şenliği Akış Programı:

11.30-12.30 Armutlu pazarından alışveriş.

16.00-19.30 Takas Şenliği.

16.30-18.00 Çocuk Sanat Atölyesi.

18.00-19:00 Armağan Çemberi

20.45-21.45 Parkta iftar.

22.00-24.00 Yaşayan Kütüphane: Dayanışma Ekonomisi ile Dirençli Toplumlar.

Sanatçılar Parkı Pazar Şenliği

Sanatçılar Parkı önünde 11.30’da buluşup, Armutlu pazarına hep birlikte gidiyoruz. Aracı olanlar olmayanları alarak mahallemizin ekolojik ayak izini de düşürüyor. Aldığımız taze sebzelerle harika yemekler yapıp akşam iftara getiriyoruz.

Takas Şenliği’nde değiş-tokuş yaparak tüketimimizi azaltıyoruz. Herkes getirdiği kadar adette ürün takas edebiliyor. Takas edilecek ürünler: Kitap, CD-DVD, plak, oyuncak, yetişkin ve çocuk kıyafetleri, yemek. Getirilecek kıyafetlerin temiz ve iyi durumda, yemeklerin tercihen ev yapımı olmasına dikkat ediyoruz. Getirilenlerin tamamını, en iyi arkadaşımıza hediye edilir durumda getiriyoruz.

Pazarları çocuklarımızla AVM yerine parka geliyoruz. Çocuk kitapları yazarı Özlem Şekercioğlu Lesport ile “Benim ağacım, Bizim ormanımız” konulu sanat atölyesi yapıyoruz. 5-9 yaş grubu çocuklarla yapılacak bu etkinlik için katılanların yağlı pastel boya, makas ve pritt yapıştırıcı getirmesi rica edilir. Diğer malzemeler organizasyon tarafından temin edilecektir. Atölyeye katılmayacak diğer tüm çocuklar parktaki çocuk parkında eğlenebilirler.

Armağan çemberi, katılanların verebilecekleri ve almak istedikleri armağanları paylaştıkları bir topluluk olma süreci. Verilebilecek armağanlarda sınır yok :) Bilgi, beceri, yetenek, tecrübe ya da bir ürün… Konuda yetkinlik ya da donanımlılık gibi ayırıcı bir tavır yok. Armağan çemberinin içinde olmak ve armağanlaşmak, paylaşımı, çoğalmayı, güçlenmeyi, tüketmeden de yaşanabileceğini, geri döndürebilmeyi ve birlik olmayı deneyimlemenizi sağlar. Armağan çemberine gelirken yanınızda bir şey getirmenize gerek yok.

Yer Sofrası iftarı yapıyoruz. Zeytinyağlı enginarınız mı ünlü, enginar getirin. Harika ekmekler mi yapıyorsunuz, ekmek getirin. Yeter ki servise hazır halde getirin. Hepimiz kendi tabak, bardak, çatal/bıçağımızı ve peçetemizi getiriyoruz. Kağıt bardak, plastik çatal/bıçak veya tabaktan uzak durarak ekolojik ayak izimizi küçültüyoruz.

İftardan sonra, gün boyu birlikte pazara giderek, takas yaparak ve yemekleri paylaşarak keyifle tecrübe ettiğimiz “Dayanışma Ekonomisi ile Direçli Toplumlar”ı nasıl HER GÜNümüze yayabiliriz konusunda bilgi edinmek üzere forum alanına geçiyoruz.

Konuşmacılar:
Deniz Üçok: Permakültür tasarımcısı ve Permablitz Istanbul kurucusu.

Nalan Özdemir: Permakültür tasarımcısı, yoga eğitmeni ve Bükoop Tüketim Kooperatifi üyesi.

Ayşegül Güzel: Zumbara (hizmet takası topluluğu) kurucusu.

Filiz Telek: Armağan ekonomisi kültürünü ülkemize tanıtan seyyah, grup süreçleri ve diyalog kolaylaştırıcısı, topluluk örgutleyicisi, gorsel hikaye anlaticisi ve sosyal girişimci.

Ayşe Gökçe Bor ve Aysu Erdoğdu: Eşya Kütüphanesi kurucusu.

Ön bilgi için: 
http://www.bukoop.org/
http://www.zumbara.com/
http://esyakutuphanesi.com/
http://permacultureturkey.org/
http://www.thebravenewworld.org/

*Tüm etkinlikler Etiler Sanatçılar Parkı’nda gerçekleşmektedir.*

Etkinliği facebook üzerinden takip etmek için tıklayınız.