Monsanto’ya Karşı Yürüyüş

25 Mayıs Cumartesi günü, GDO üreticisi ve biyoteknoloji şirketi Monsanto’yu protesto etmek için dünyanın dört bir yanında yürüyüşler gerçekleştirilecek. Monsanto’ya Karşı Yürüyüş hareketi adı altında organize edilecek yürüyüşlerin amacı “gıda üretimini büyük şirketlerden geri almak”. Genetiği ile oynanmış gıdaların tehlikelerine dikkat çekilecek yürüyüşün temel amacı, biyoteknoloji firmalarının gıda sektöründeki hâkimiyetlerine karşı küresel çapta kitlesel muhalefeti oluşturmak.

march against monsanto

Yaşam bir bütündür ve milyonlarca yıl süren gelişim ile mükemmel bir uyum içinde bu güne gelmiştir. Ekosistemdeki diğer tüm canlılar gibi insanlığın da yaşamsal ihtiyaçlarının kaynağı olan bu zenginlik, dengeli bir alış-veriş ve ekosistemin her biriyle etkileşim içinde gelişerek çeşitlenmiştir.

Canlı organizmaların genleri üzerinde yapılan değişiklikler canlı sağlığını tehdit ederken milyonlarca yılda oluşan biyolojik çeşitliliğin azalmasına yol açmaktadır. Ekolojik dengeye geri dönüşü olmayan tahribat yaratabilecek GDO’lu üretim teknikleri, tüm üreticilerin birkaç dev şirkete ekonomik bağımlılığına da yol açmaktadır. Mülkiyete karşı tavır alan bizlerin, canlıların yaşam hakkının elinden alan ve canlılar üzerinde mülkiyet hakkı anlamına gelen genlerin değiştirilmesini kabullenmesi mümkün değildir.

Doğal çeşitliliğe zarar veren yeni Frankeştaynlar yaratma tekniklerini reddediyoruz.
25 Mayıs Cumartesi günü, yediği her lokmadan her an şüphe duyarak yaşayanlar, dünyanın birçok yerinde March Agaist Monsanto yürüyüşleri ile isyanlarını dile getirecek. Aynı gün bizler de Teşvikiye Camii önünde toplanıp sırt çantalarımıza yüklediğimiz annelerimizin mirası olan lezzetler ile birlikte Maçka Parkı’na yürüyecek orada düzenlenen GDO’yu boykot pikniğine dâhil olacağız.

Sizleri de aramızda görmek istiyoruz.

GDO’ya Hayır!
Yaşam bir bütündür
Canlılar üzerinde mülkiyet hakkına hayır.

Kaynak: YEŞİL ÖFKE