5. Sivil Toplum Günleri

Kadir Has Üniversitesi ve Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği iş birliğinde kurulan Kurumsal Sosyal Sorumluluk Akademisi tarafından her yıl düzenlenen, Sivil Toplum Kuruluşları Günleri’nin 5.si bu yıl 16 Mayıs 2013 tarihinde “STK’lar ve Markalaşma” teması ile Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenecektir.

5. Sivil Toplum Günleri

Günümüz Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) sürdürülebilirliği, faaliyet gösterdikleri alanda, (konu ve coğrafi alan) yaptığı çalışmalar ile toplumsal dönüşümü olumlu yönde değiştirmeyi başarmasıyla yakından ilgilidir. STK’lar olumlu yönde toplumsal dönüşümü yapabilmesi için öncelikle topluma ve paydaşlarına ulaşması gerekmektedir.

Topluma ulaşmada birincil olarak değerlerini, amaçlarını, faliyetlerini ve toplumsal dönüşümü yaparken izleyecekleri yöntemi topluma, halka anlatabilmelidir. İkincil olarak ise paydaşlarını iyi tahlil etmeli, paydaşlarının katılımını sağlamalı ve paydaşların STK’nın değerlerine sahip çıkmasını sağlamak gerekir.

Toplum ve paydaşların ilgisini çekebilmek için ise iyi bir iyi bir iletişim strateji ile STK’nın bir marka haline getirilmesi şarttır. Faaliyat alanı dahilinde olan konularda, sorunlar için ürettiği yorumlar ve geliştirdiği değerler ve bulduğu çözümlerin farklılığı, bir STK’yı etkin kılar, bu etkinlikte STK’nın markasının şekillenmesini ve gelişmesidir. Markalaşma STK’ların en stratejik konularından biri olmalıdır. Bu nedenle markalaşmayı yalnızca isim, sembol, tasarım ya da bunları kombinasyonunun geliştirilmesi ile sınırlı olarak ele almak, STK’lar için son derece riskli bir girişim anlamına gelir. STK’larda markalaşma toplumsal konuları net olarak analiz ederek, anlayarak ve konulara göre gündem yaratarak, çözümler üreterek sağlanabilir. Markalaşan sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarında etkin olması, fon veren kuruluşlar nazarında olumlu değerlendirilmeleri STK’nın sürdürülebilirliğin sağlayacağı düşüncesi ile 5. STK Günleri’nin teması “STK’lar ve Markalaşma” olarak belirlendi.

5. STK Günleri’nde, Sivil Toplum Kuruluşları kendi stantlarını açarak faaliyet alanlarında katılımcılara tanıtım yapabilecekler. Türkiye’de farklılık yaratan sosyal sorumluluk projelerini teşvik etmek ve başarılı sosyal girişimlerin rol model olmasını sağlamak amacı ile STK Günleri’nde Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından üç sivil toplum kuruluşuna “Sorumluluk” ödül verilecektir.

STK, iş dünyası temsilcilerinin, basın mensupları, akademisyen, öğrenci ve aynı tarihlerde kadir has üniversitesinde Harvard Üniversitesi tarafından düzenlenen “STK’larda Stratejik Yönetim” kurusuna katılan uluslararası öğrencilerin de bulunacağı 5. STK Günleri’nde, STK’ların birbirlerini daha yakından tanıma imkânı bulmalarının yanı sıra paydaşları ile yeni işbirlikleri oluşturma fırsatını yakalayacaklardır.

STK’lar ve Markalaşma

STK lar için başvuru formu

Stand açmak isteyen katılımcılar

Detaylı Bilgi için:

Yetkili: Başak Doğan

E-mail: basak.dogan@khas.edu.tr

Tel: (0212) 533 65 32/12 17

5. STK Günleri Etkinliği

Yer: Kadir Has Üniversitesi – Cibali Kampüsü / İstanbul

Tarih: 16 Mayıs 2013

Katılımcı Sayısı ve Profili: Türkiye’den 30 vaka, Kadir Has Üniversitesi ve ilgili üniversite öğrencilerinin yanı sıra sivil toplum, iş dünyası ve hükümet temsilcilerinin oluşturduğu 500 kişlilik özel davetli.

Son Başvuru: 14 Mayıs 2013 (Stant kurmak isteyen STK başvuruları için)

PROGRAM:

09:30 – 10:00 Kayıt

10:00 – 11:00 Açılış Konuşmaları

Serdar Dinler Genel Başkan, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği

Prof. Dr. Mustafa Aydın Rektör, Kadir Has Üniversitesi

Başak Ersen TÜSEV, Genel Sekreteri

Nathalie Laidler – Kylander Harvard Üniversitesi, Kennedy Okulu

11:00 – 13:30 5. STK Günleri Ziyareti

13:30 – 15:00 Panel (Panel Dili İngilizce Olacaktır)

Moderatör

Nathalie Laidler – Kylander Harvard Üniversitesi, Kennedy Okulu

Konuşmacılar

Yörük Kurtaran Başkan,Toplum Gönüllüleri Vakfı

Hasan Süel Türkiye Vodafone Vakfı

Lokman Ayva Türkiye Beyazay Derneği

Nasuh Mahruki Başkan, Arama Kurtarma Derneği (AKUT)

Salim Kadıbeşegil Stratejik İletişim ve Kurum İtibarı Yönetimi Yönetimi Uzmanı

15:00 – 15:30 STK “Sorumluluk” Ödül Töreni

16:00 Kapanış